В квартал Ньоребро на Копенхаген беше открита първата в Дания голяма джамия с минаре, съобщиха ИТАР-ТАСС.
Джамията е построена благодарение на осигурените от Катар 20 милиона евро, отбелязва Франс прес.
Досега мюсюлманите в страната имаха една неголяма джамия за около 50 богомолци в град Видове. Откриването на комплекса с площ от 6700 кв. м, включващ освен джамията културен център, телевизионно студио, спортна зала и ресторант, е истинска победа след годините на политически спорове и протести на жителите в района.
Новият храм се намира в предградие на датската столица, населено предимно с имигранти, и може да поеме 700 до 900 богомолци. Местоположението на джамията никак не допринася за това тя да се превърне в символ на интеграцията, както се надяваха много от живеещите в Дания около 200 000 мюсюлмани.
Датчаните се отнасят нееднозначно към втората религия в страната, повлияни от десетгодишното управление на Датската народна партия (2001-2011 г.) и ожесточените реакции на публикуваните през 2005 г. в датския в. "Юландс постен" карикатури на пророка Мохамед.
Министър-председателят, кметът на Копенхаген, лутеранският епископ на града, членовете на кралското семейство и ръководителите на повечето парламентарни партии отклониха поканата да присъстват на церемонията по откриването. Събитие беше уважено единствено от един заместник-кмет на столицата и от католическия епископ на града, както и от делегация на Катар.
Според анализатори това отношение отчасти се обяснява с факта, че джамията е финансирана основно от емира на Катар, а много хора в Дания се опасяват, че чрез спонсорството емирството ще добие влияние върху датските мюсюлмани.
Датското движение "Да спрем ислямизацията" подготвяше протест пред джамията, но в последния момент полицията забрани акцията.
В интервю за датския в. "Берлингске" датският министър на правосъдието Карен Хакеруп днес каза, че не знае "кой в действителност стои зад копенхагенската джамия". "Те имат право да вярват в онзи бог, който искат, но датската служба за сигурност и контраразузнаване също има право да не ги изпуска от очи и ние смятаме това за необходимо", добави министърката.
Много мюсюлмани се чувстват нежелани в Дания и това затруднява интеграцията им в датското общество, каза в интервю за Датското радио представител на Ислямския съвет на Дания.
Според ИТАР-ТАСС мюсюлманите представляват 4,5 процента от датското население, пише БТА.

Кевин Уорш не може да успее без помощ от Белия дом
Зеленски предупреди Лукашенко, че има седмица да изтегли руско оборудване от Беларус
Здравното министерство подготвя нови правила за хосписите и палиативните грижи
Дефлацията на рисковата премия при петрола определя търговията на световните стокови борси
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Израел и "Хизбула" са се съгласили с поредно споразумение за прекратяване на огъня
Обедна прогноза
Летището в Стара Загора се връща към живот: Нови инвестиции и европейско финансиране
Хороскоп 22-28 юни 2026 г.: Късмет и промени за три зодии
Четвърт век, посветен на традициите и таланта: Юбилей с музика, танци и признание
Тревога по Южното Черноморие: Мазут замърси десетки плажове
В Турция за Мондиал 2026: Истинска катастрофа
Хакими пренаписа историята на африканския футбол
Берое има нов шеф
Куртоа: Искам да завърша кариерата си в Реал Мадрид
Бивш на ЦСКА си намери нов отбор
Нови проблеми за Англия преди мача с Гана
Седмична нумерологична прогноза за 22 - 28 юни
5 любопитни ритуала за 21 юни, когато настъпва астрономическото лято
3 слънчеви десерта за 21 юни – ден на лятното слънцестоене
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Любовен хороскоп за 22 - 28 юни
Мазна и загоряла фурна? Този трик със сода и оцет прави чудеса
Издигат Андрей Гюров за президент
Борисов: Българите сами вдигнаха цените, защото нямаше редовно правителство
През летния сезон: Пускат допълнителни места във влаковете
Делян Добрев се оттегли от първата линия на политиката
Райони във и край Варна остават без вода
30 ранени в катастрофи у нас за последните 24 часа
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита