Европейският парламент ще гласува в сряда резолюция, която разглежда Русия и "Ислямска държава" като основни източници на враждебна пропаганда срещу ЕС.
Докладът на полската евродепутатка Анна Елжета Фотига е на път да предизвика скандал в парламента заради поставянето на една плоскост на Русия и на терористични организации като Ал Кайда и "Ислямска държава".
Фотига е член на управляващата в Полша консервативна партия "Право и справедливост", оглавявана от Ярослав Качински.
Резолюцията, която няма законодателна стойност, може да послужи като насока за работа на Европейската комисия, ако бъде приета.
Според нейния текст "гражданите на ЕС се намират под растящ и постоянен натиск от информационни и дезинформационни кампании и пропаганда от държави и престъпни организации, които подкопават самата идея за обективна информация или етична журналистика".
Докладът дава много примери за щедро финансирани от Кремъл организации, фондации, медии и дори религиозни и социални групи, интернет тролове и хакери, чиято цел е да служат като инструменти на информационната война срещу Европа. Като остриета на руската пропаганда се посочват чуждоезичният тв канал RT, агенция "Спутник" и фондация "Руский мир".
Освен през медиите Фотига посочва, че Русия воюва с Европа и като финансира политически партии, за да създава разединение и да ги използва за атака срещу политици и журналисти.
На политическо ниво Кремъл се опитва да отслабва ЕС, като използва контакти и срещи с пропагандни цели, а не за установяване на диалог и чрез активизиране на двустранните връзки за противопоставяне на едни европейски държави срещу други и на отделни столици срещу Брюксел.
Според доклада, който е в дневния ред на сесията на Европейския парламент в Страсбург за идната седмица, се казва, че враждебната пропаганда на Русия срещу ЕС има различни форми и използва разнообразни инструменти, съобразени с отделната държава, която е обект на атака. Като такива се използват традиционните медии, социалните мрежи, платени тролове, учебни програми и политически партии.
Авторът на документа посочва, че руската пропаганда ескалира след анексирането на Крим, като Кремъл засилва участието си в европейската медийна среда, за да си осигури подкрепа на общественото мнение за своите действия, да блокира решенията на евроинституциите и да манипулира хората срещу тях, както и да засилва напрежението между Европа и стратегическите й партньори САЩ и Канада.
На широк фронт действат и терористични организации като Ал Кайда и "Ислямска държава", за да проповядват омраза и насилие. Те използват за това комуникационни стратегии и пряка пропаганда, за да оправдават действията си срещу ЕС, се твърди в доклада.
В него се призовава ЕС и националните правителства да се заемат приоритетно със стратегическата комуникация и да заделят подобаващи ресурси, за да се справят с руската пропаганда. Настоява се информационната война да се признае за вътрешен проблем на ЕС, а страните членки да си помагат взаимно, като си дадат сметка, че тази война се води реално.
По отношение на терористите се настоява да се работи по-усърдно за спиране на източниците им на финансиране, за даване на медийна изява на умерени мюсюлмански учени, които да делегитимират пропагандата им и да се разработят послания, които да опровергават твърденията на терористите. А също да се вземат мерки на европейско ниво срещу радикалните проповедници и да се работи по-тясно с интернет доставчиците за унищожаване на информационно съдържание на терористите.
Докладът настоява за укрепване на медийния плурализъм в Европа и за подкрепа за журналисти, за създаване на платформи за споделяне на съдържание, мобилност на журналистите и подобряване на образованието по журналистика в ЕС. Според Фотига ще бъде уместно на гражданите да се обяснява как да разкриват дезинформация и как действат участниците в хибридната война.
Докладът за антиевропейска пропаганда е придружен и от мнение на малцинството депутати във Външната комисия на Европарламента, която го е приела. Представлявана от депутата от крайната левица Хавиер Кусо, групата настоява докладът да се отхвърли, защото приравнява Русия с "Ислямска държава" и насърчава подписването на споразумения за свободна търговия между ЕС и бивши съветски републики като Грузия и Украйна, което дразни Кремъл, опитващ се да си направи с тях Евроазийски икономически съюз.
Несъгласните се възмущават и от идеите ЕС да плаща на независими медии. Те добавят, че санкциите срещу Русия трябва да бъдат отменени.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Кевин Уорш не може да успее без помощ от Белия дом
Зеленски предупреди Лукашенко, че има седмица да изтегли руско оборудване от Беларус
Здравното министерство подготвя нови правила за хосписите и палиативните грижи
Дефлацията на рисковата премия при петрола определя търговията на световните стокови борси
Сливането на SpaceX и Tesla ще направи Илон Мъск император
Израел и "Хизбула" са се съгласили с поредно споразумение за прекратяване на огъня
Обедна прогноза
Летището в Стара Загора се връща към живот: Нови инвестиции и европейско финансиране
Хороскоп 22-28 юни 2026 г.: Късмет и промени за три зодии
Четвърт век, посветен на традициите и таланта: Юбилей с музика, танци и признание
Дибала се завръща в Юве?
В Турция за Мондиал 2026: Истинска катастрофа
Хакими пренаписа историята на африканския футбол
Берое има нов шеф
Куртоа: Искам да завърша кариерата си в Реал Мадрид
Бивш на ЦСКА си намери нов отбор
Седмична нумерологична прогноза за 22 - 28 юни
5 любопитни ритуала за 21 юни, когато настъпва астрономическото лято
3 слънчеви десерта за 21 юни – ден на лятното слънцестоене
Комедийният феномен Sooshi Mango разсмя до сълзи българската публика
Любовен хороскоп за 22 - 28 юни
Мазна и загоряла фурна? Този трик със сода и оцет прави чудеса
Какво ще бъде времето в неделя?
Издигат Андрей Гюров за президент
Борисов: Българите сами вдигнаха цените, защото нямаше редовно правителство
През летния сезон: Пускат допълнителни места във влаковете
Делян Добрев се оттегли от първата линия на политиката
Райони във и край Варна остават без вода
След 100 години: Физици обясниха „най-голямата грешка“ на Айнщайн
С какво биха се хранили извънземните на Земята?
В Албания намериха уникално светилище на забравени богове
Откриха нов клас древни космически обекти в Млечния път
НАСА разширява партньорството си с частния сектор за сателитни данни
Европейските космически оператори се споразумяха за нови правила за безопасност в орбита