Според предварителните изчисления на "Фронтекс" броят на незаконните преминавания на външната граница на ЕС през 2023 г. ще достигне общо около 380 000, което ще се дължи на увеличението на броя на пристигащите през Средиземноморския регион. Това е най-високото ниво от 2016 г. насам и представлява 17% увеличение спрямо данните за 2022 г., което показва последователна възходяща тенденция през последните три години.
Централното Средиземноморие е най-активният миграционен маршрут към ЕС, по който през 2023 г. са осъществени две от всеки пет незаконни преминавания (41%), следван от Западните Балкани (26%) и Източното Средиземноморие (16%).
Миналата година над 100 000 незаконни преминавания са били дело на сирийци - най-големият брой сред всички националности. Те са следвани от гвинейците и афганистанците. На тези три водещи националности се падат над една трета от всички открити случаи.
Статистическите данни показват, че жените са съставлявали 10% от общия брой на всички незаконни преминавания през миналата година, а децата - други 10%.
"Представените днес цифри показват нарастващите предизвикателства, пред които сме изправени при управлението на външните граници на ЕС", заяви изпълнителният директор на "Фронтекс" Ханс Лейтенс. "Оставаме ангажирани с гарантирането на сигурността и целостта на границите на ЕС. Също толкова важно е да се обърне внимание на хуманитарните аспекти на миграцията. Тези цифри не представляват само статистически данни, а реални хора."
Ето някои от основните заключения за 2023 г.:
Най-голямо е увеличението по западноафриканските, източносредиземноморските и централносредиземноморските маршрути.
Маршрутът през Централното Средиземноморие е с 50% увеличение на незаконните преминавания на границата в сравнение с 2022 г. (общо около 158 хил).
Източносредиземноморският маршрут продължи възходящата си тенденция след пандемията (около 60 хил спрени опита).
Западноафриканският маршрут отбеляза най-високия си годишен резултат до момента с над 40 хил. инцидента.
Забележимо увеличение на африканските мигранти (особено от Западна Африка), които сега представляват почти половината (47%) от всички спрени.
Броят на непридружените непълнолетни се е увеличил с 28% спрямо предходната година, достигайки общо над 20 хил. през 2023 г.
Маршрутът през Ламанша отбеляза над 62 хил. опита и успешни преминавания (спад от 12% спрямо предходната година).
Понастоящем "Фронтекс" разполага с 2 500 служители на граничната охрана на ЕС и друг персонал, които участват в съвместните ѝ операции по европейските граници, като подпомагат държавите - членки на ЕС, и трети държави в управлението на миграционните потоци и допринасят за предотвратяването и разкриването на трансгранични престъпления, като контрабанда на мигранти, трафик на хора и тероризъм, пише Европейската агенция за гранична и брегова охрана.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новият филм за Спайдър-мен зае второ място сред най-успешните дебюти в историята на Холивуд
Зукърбърг най-накрая предложи антиутопичен, но доходоносен план за изкуствения интелект
Възходът на зелената енергия в Китай се сблъсква с инфраструктурни проблеми
АЕЦ „Козлодуй“ продължава да работи по график въпреки рекордно ниските нива на Дунав
Кадър на деня за 2 август
Япония и САЩ са предприели първа съвместна интервенция в подкрепа на йената от 2011 г.
ЦСКА си поигра с огъня, но обърна "Дунав" (Русе) с бомбастичен гол
Здравословни снаксове преди вечеря
10 от "Лудогорец" победиха трудно "Ботев" (Вр) в Разград
ЦСКА обърна Дунав за втората си победа през сезона
ЦСКА – Дунав 2:1
Официално! Челси обяви ново попълнение №9
Официално! Юве взе топ нападател за 38 млн. евро
3 от 3! Лудогорец се изравни с Левски, но едва не се издъни
Любовен хороскоп за август 2026
Дневен хороскоп за 3 август, понеделник
Италиански кекс Ciambella с вкус на тирамису - пухкав и ароматен
Седмичен хороскоп за 3 - 9 август 2026: Успехи за Лъва
Седмична таро прогноза за 3 - 9 август
С какво родените през август са толкова забележителни?
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
МВР проверява клип с млад варненец, който убива и готви котки
Хороскоп за 3 август 2026
Синът на Фил Колинс стана футболист в Германия
Тъжна вест! На 56 години си отиде актрисата Наталия Дончева
Безплатна платформа за болногледачи създадоха във Варна
Адвокати заведоха колективен иск срещу лошите пътища в страната