Наказанието, наложено от УЕФА на България заради расистките изстъпления на феновете по време на футболния мач България-Англия преди две седмици, е твърде леко, заявиха антидискриминационни групи, цитирани от Асошиейтед прес.
"Ние сме разочаровани, че България няма да бъде изключена от квалификациите за Европейското първенство през 2020 г., като се има предвид, че в тази страна вече има история на подобни прояви и там очевидно не са в състояние да се справят с проблемите, пред които са изправени", се казва в декларация на групата ФАРЕ, която е партньор на УЕФА в борбата срещу расизма по стадионите и която извършва мониторинг на високорискови мачове.
Друга организация, бореща се срещу расизма в спорта - "Кик Ит Аут", също заяви, че е "разочарована, но не и изненадана" от наказанието, определено от УЕФА, и призова европейската футболна асоциация да преосмисли начина, по който определя такива санкции, защото той очевидно не действа.
"Според нас те (УЕФА) пропуснаха възможност да изпратят безкомпромисно послание срещу расизма и дискриминацията", се казва в декларация на базираната в Лондон група.
С решението на УЕФА Българският футболен съюз е глобен с 85 000 евро, като 50 000 от тях са задължителната санкция за второ обвинение за расистко поведение. Дисциплинарната комисия на УЕФА също така реши следващото домакинство на България в евроквалификацията срещу Чехия на 17 ноември да се играе без публика, а България е поставена на 2-годишна пробация, като при последващо нарушение стадионът на националния отбор ще бъде затворен за още една среща, като са възможни и по-тежки наказания, включително отнемане на точки или дисквалификация на отбора.
Тези мерки, наложени от УЕФА, могат да бъдат обжалвани пред нейната апелативна комисия от независимите дисциплинарни инспектори, работещи по случая, ако те също преценят, че наказанието е твърде леко, пише БТА.
ФАРЕ каза, че "остава в контакт с УЕФА за проучване на опциите и за да настоява България и други (страни) в подобна ситуация фундаментално да преосмислят как се борят с расизма".
АП отбелязва, че само затварянето на стадиона вероятно ще донесе загуби на БФС за най-малко 100 000 евро.
Съюзът на професионалните футболисти в Англия смята още, че една от причините за такова снизходително отношение в УЕФА е "липсата на етническо представителство" сред 10-те мъже в дисциплинарната комисия на УЕФА, което "влияе на начина, по който се разглеждат расистките инциденти".

"Булгаргаз" има осигурен евтин газ до лятото и не чака шок с цената
Estée Lauder преговаря с испанската Puig за сливане
Приходите на Revolut за годината растат с 46%, в България клиентите са с 27% повече
Broadcom сигнализира за ограничения в доставките, включително в капацитета на TSMC
UBS Global понижи рейтингите на акциите в еврозоната и Индия на фона на петролния шок
Иран изстреля залпове от ракети срещу Израел въпреки опитите на Тръмп за деескалация
Керемедчиев: Иран може да въвлече във войната държавите от Персийския залив
Опасната красота: Не бъдете поредната жертва на лекарска грешка при процедури
Русия е в бойна готовност заради данни за украински диверсии
Мавровски, БАБХ: В магазините се предлага негодно месо, в Ихтиман има екологична катастрофа
Обявиха как се кандидатства за помощта от 20 евро заради цените на горивата
ПСЖ бяга от Ланс преди Ливърпул
Цирк: Отказаха да заличат Стефка Костадинова като председател на БОК
Напрежението между играчите и мениджъра в Челси е сериозно
Детройт спря серията на Лейкърс след трилър
Лудогорец направо връчи титлата на Левски с този необмислен ход
Обвито ли е в мъгла? Обявиха бъдещето на Светослав Вуцов
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
3 важни поверия за Благовещение
„Дневникът на Големия лош вълк“ от Бен Милър
Заповядайте на спектакъла на Театър „София“ – „Херкулес vs Авгий“ на 27 март
Пайети и минимализъм от Miu Miu за есен-зима 2026-2027 (+Снимки)
Паста с телешко месо
Множество сигнали за опасни вещества в плодове, зеленчуци, ядки и птиче месо
Биков: Радвам се, че Владислав Горанов се връща в политиката
ИПБ: 30% от жертвите на пътя умират в дървета, стълбове и мантинели
Денков: Искаме Радев да каже кои са лицата на корупцията и как ще я преборим
Задържаха осем мъже във Варна, всичките - стари познайници на полицията
Какви са цените на горивата във Варна?
Meta инвестира $135 млрд. в „персонален свръхинтелект“ през 2026 г.
Нова метафора за квантовата механика: Вселената не се разклонява, а се разцепва на фрагменти
Американска частна компания ще осъществи първото кацане на астероид през 2029 г.
ЕКА си купи място в ракета на SpaceX: Какво стои зад това решение
Учени откриха продукт, който може да предпази червата от нанопластмаса
23 март 2001 г.: Денят, в който космосът се превърна в океан за станцията „Мир“