Повечето българи ще посрещнат новогодишните празници у дома, а броят на пътуващите зад граница за изпращане на 2013 година е значително по-малък в сравнение с предишни години, пише "Монитор".
Хората, които избират семейния уют, предпочитат да се развеселят към 12 часа през нощта на площада. Повечето български общини са подготвили програма, а най-пищният празник по традиция ще бъде в столицата. В същото време онези българи, които са решили да сменят обичайната обстановка, предпочитат да отседнат в семейни хотели или селски къщи, някои от които са запазени още през лятото. Това отчитат в края на годината от туристическите агенции.
Традиционно обаче в новогодишната нощ ски курортът Банско е пълен с туристи, които ще се насладят не само на специалната програма, която местните подготвят за празника, но и на карането на ски. В последния ден от годината ще има празничен концерт „Добре дошла, Годино Нова”, а на следващия ден е новогодишният кукерски празник, който ще започне от площад „Никола Вапцаров”.
Пистите край градчето вече са препълнени, защото там са се струпали не само наши, но и чужди туристи, които идват най-често от другите страни в региона. Гостите са предимно от Русия, Гърция, Македония, Сърбия и Румъния, има също така и англичани. Очаква се около 15 000 туристи да посрещнат новата година в града. В зависимост от категорията на хотела гостите от страната, които отиват за кратко, плащат около 200-300 лева за две нощувки с празнична вечеря.
Селските къщи също посрещат доста гости в тези дни. Те са предпочитани предимно от компании, които наемат обикновено цялата къща и разпускат необезпокоявани в дълбоката провинция. За зимните празници много от стопаните включват гостите си в клане на прасе и всички мероприятия, които предхождат сядането на празничната вечеря. Цените са между 15 и 25 лева на човек, но често пазарлъкът е за цяла къща, която излиза около 200 лева на ден.
За празнуване в чужбина през тази зима са най-навити младите българи, които избират обаче да посрещнат 2014 г. предимно в съседните страни. Сърбия се очертава като истински хит за нашенци, които искат да се насладят на препълнени трапези, гръмка музика и възможността да димят в заведенията без страх от санитарни инспектори. И всичко това на достъпни за джоба на нашенеца цени.
По-високите оферти за гръцките и турските хотели и курорти вероятно са причина да има лек отлив на български туристи към границите с южните ни съседи. Въпреки това статистиката сочи, че над 152 хиляди души и повече от 49 хиляди моторни превозни средства са преминали българо-гръцката граница в дните около коледните празници. Голяма част от българите прескачат до Солун и другите градчета в Северна Гърция, за да си напазаруват за празниците.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ГЕРБ ще сезира Конституционния съд заради бюджета за 2026 г.
Може ли Европа да избегне рецесия?
Над 80% от мантинелите по пътищата в България не отговарят на изискванията за безопасност
Плодовете и зеленчуците поевтиняват през седмицата
Тръмп спря ударите по Иран, но втори фронт на войната се отвори в Червено море
Украйна е поразила свързани с Иран плавателни съдове в Каспийско море
Спад в цените на сезонните зеленчуци, ябълките поскъпват
Ограничават движението на тежкотоварни камиони заради засиления трафик
Гюров: Все още обмислям дали да се включа в президентската надпревара
Рецепта за бърза салата с кисело мляко и краставица
Полигон вместо магистрала: Дрифт и мототренировки за любителите на адреналина
Борисов: Ако Йотова се кандидатира, ще обедини лявото пространство
В Нюкасък още не знаят за Бруно Гимараеш
Барса няма да продава Феран
Ювентус проявява интерес към вратар на ПСЖ
Симонс: Барселона не вярваше в мен
Рубен Аморим: Милан постепенно свиква с новата ми система
Феновете на Нюкасъл почетоха Кевин Кийгън с море от цветя пред "Сейнт Джеймсис Парк“
Скандинавският интериор – минимализъм и топлина (практични идеи)
Поверия и обичаи за църковния празник на 27 юли
Знаци от вселената, че скоро ще срещнете нова любов
Бърза салата с кисело мляко и краставица
Десерти без захар, които са невероятно вкусни
Седмична таро прогноза за 27 юли - 2 август
Ранното излагане на захар се свърза с повишен риск от депресия и тревожност по-късно в живота
Младите донорски яйцеклетки не компенсират напълно стареенето на матката
Ухапвания от насекоми през лятото при децата
Екипи на РЗИ ще активират мобилното приложение „еЗдраве“ в цялата страна
Мицетом – хронична инфекция, която постепенно разрушава тъканите
Експерти подготвят обновено клинично ръководство за лечение на рак на черния дроб
Андрей Гюров: Демократичната общност ще има свой кандидат за президент
Бус блъсна и уби колоездач
Младеж е в безсъзнание, след като открадна кола и катастрофира
Петра Захариева и Калоян Драгнев спечелиха плувния маратон Галата – Варна
Борисов: Единствено обединена дясна кандидатура може да победи Йотова
Рекорден брой пътуващи се очакват през западната ни съседка