Над пет хиляди почитатели на класическата музика аплодираха Соня Йончева, Пласидо Доминго и Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров. Събитието се състоя пред осветения в светлолилави светлини храм-паметник "Свети Александър Невски".
Сред публиката бяха президентът Румен Радев, министърът на културата Велислав Минеков, еврокомисарят по научни изследвания, иновации, култура, образование и младеж Мария Габриел, кметът на София Йорданка Фандъкова, артисти, духовници, бизнесмени, предаде БТА.
По време на двучасовия концерт звучаха произведения от Верди - увертюри, арии и дуети от "Силата на съдбата", "Тробадур", "Травиата" и "Аида", от Маскани, Джордано и Пучини. Във втората част музиката бе от Чуека, Морено Тороба, Сорособал, Бърнстейн, Л. Торес, А. Лара и М. Пенела. Спектакълът завърши със заря, последвана от пет биса и още няколко доизпявания, направени заради записа на концерта, наречен "Гала в София". Той беше стриймван по цял свят на специално създаден за целта сайт.
Поради големия интерес, записът ще бъде достъпен и след концерта - за меломаните по света, изпуснали живото излъчване. На сайта може да се види и документален филм за престоя на Пласидо Доминго и Соня Йончева в София, а в бъдеще ще се качват и други продукции на SY11.
"За втори път съм в София и съм много щастлив, защото утре вечер ще изляза на сцената пред една от най-големите православни катедрали в Европа. Когато за първи път гостувах в България преди няколко години, със съпругата ми Марта пожелахме да разгледаме храм-паметника "Свети Александър Невски" и бяхме впечатлени. През годините съм имал щастието да си партнирам с големи български певци като Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, Красимира Стоянова, Николай Гяуров, Никола Гюзелев. Утре ще бъда на сцената до една изключителна певица като Соня Йончева, която спечели конкурса "Опералия" преди години. Създадох този конкурс, за да дам път на младите. Особено е вълнението, когато победителите в него стават световни артисти като Йончева", каза Пласидо Доминго след репетицията в зала "България".
Преди броени дни Соня Йончева спечели наградата "Певица на годината" на престижните награди "Опус класик" за 2021 г. Българското сопрано бе отличено за албума Rebirth на английски език, уточняват от екипа й. "Опус класик" са европейски еквивалент на наградите "Грами".
На сцената в София Йончева се появи с тоалет на Ваня Нецева. Тя е победителят в конкурса, който сопраното обяви през март, вярна на желанието си да поощрява млади български таланти.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Monte Paschi отстранява Луиджи Ловалио като изпълнителен директор
Нейнски: Устойчивостта на примирието със САЩ ще зависи от Иран
Защо чуваме съседите по-ясно, отколкото очакваме, и какво се обърка в новото строителство
TikTok инвестира 1 млрд. евро във втори център за данни във Финландия
Южнокорейските индекси поведоха ръстовете в Азия след примирието между САЩ и Иран
Fibank и PwC организират второто издание на Sofia Compliance Forum
Брънзалов, БЛС: Здравната ни система е на ръба, разходите растат главоломно
Избори 2026: Петима арестувани за купуване на гласове в Хасковска област
"Виртуални животни" и злоупотреби: БАБХ откри мащабни нарушения в Кюстендил
Борисов: Радев пише нервно във Facebook, как има 90 млн. гледания при 6 млн. държава
Необичаен пътен знак изненада шофьорите в центъра на Атина
Младеж преби украинка в Смолян
Бивш на Реал жегна Винисиус: Ужасен е!
Ясен е съставът на „лъвиците“ ни за квалификациите на Световно срещу Косово
Изненадващо надъхване за левскарите за мача с Арда
Министър Илиев награди медалистите от Европейското по стрелба с лък
„Златната кокошка“ на Лудогорец се закани на Левски
Мачовете по телевизията днес, 8 април
Какво символизират цветовете, с които боядисваме великденските яйца?
Символи за късмет върху великденските яйца
7 сигнала, че трябва да приемаш повече витамин B7 (биотин)
Как кафето помага за дълголетие и здраве
Любовен хороскоп за април 2026
Тест: Изберете си перо и вижте посланието на вашите ангели пазители
Започва голямото пътуване за Великден! Цивилни патрули дебнат в трафика
Световен феномен във фрийстайла идва за "Мача на Надеждата" в Бургас
Зверско убийство разтърси Кокаляне
Почина любимец от „България търси талант"
Гюров: Продължаваме битката срещу похитителите на демокрацията
107 деца са отглеждани в приемни семейства във Варненско
Учени твърдят, че са намерили доказателства за възкресението на Исус Христос
Мистериозни звуци от тъмната страна на Луната: Какво чуха астронавтите на НАСА?
НАСА: Има голям шанс извънземните да съществуват
Екипажът на „Артемида II“ не сдържа сълзите си над обратната страна на Луната (+снимки)
Планетата е пренаселена: Идеалният брой хора е 2,5 млрд., сочи ново проучване
Революционни слънчеви панели генерират енергия както от слънце, така и от дъжд