Трудно е да се каже дали референдумът ще бъде успешен или не. Според данните на изследванията е на ръба, защото хората започват да възприемат, че е задължително, а това ще увеличи гласуването, каза в предаването "България сутрин" по телевизия Bulgaria ON AIR социологът Емил Коен.
По думите на председателя на ПП "Движение Гергьовден" Драгомир Стефанов референдумът е на тема, която е близка до хората.
"За първи път провеждаме референдум заедно с избори, като очакваме активността да бъде по-висока. Големият проблем е, че единствено парламентарно представена формация, която се е регистрирала, за да участва в този референдум, е Калфин президент. Всичко останали 7 групи не са заявили участие", обясни Стефанов.
Той е категоричен, че другите групи се опитват да неглежират референдума и така той остава като задна тема.
Стефанов посочи, че въпросите от референдума ги има в требника на Движение Гергьовден от 2001 година, когато Слави Трифонов е част от движението.
"Доста късно, но те идват на дневен ред", заяви председателят на партията.
Социологът уточни, че ако се въведат мажоритарни избори, рязко ще намали представителството на политическите сили в България, а това е много опасно за нашия тип демокрация.
Драгомир Стефанов обаче каза, че философията на мажоритарния избор е да познаваш кандидата, за когото гласуваш.
"Проучванията се правят на база на хипотезата чии са кандидатите. Трябва да започнем да мислим не за коя партия гласуваме, а за кои кандидати. Някои кандидати свиват подкрепата на самата партия, защото не са разпознаваеми. Това е една демо версия на бъдещето гласуване", посочи председателят на ПП "Движение Гергьовден".
Стефанов е на мнение, че страната ни не e узряла все още за мажоритарни избори.
"Големите партии избягват темата за референдума. Те бранят своята пирамидална структура, защото партийните центрове определят списъка на депутатите и затова не агитират за мажоритарния избор", каза социологът Емил Коен.
"Гласувайте на 6-ти, защото само така може да започне промяната", призова Драгомир Стефанов.

Русия унищожава с авиобомби следващия град в Донбас - Костантинивка
Геополитическото напрежение ускорява отказа на света от изкопаеми горива
Накъде се е насочила германската автомобилна индустрия?
Столична община ще развива ВиК инфраструктурата с инвестиция от 51 млн. евро
Кадър на деня за 22 март
Биткойн миньорите губят по 19 000 долара за всеки произведен токен
5,4 млрд. евро е търговският обмен между Гърция и България за 2024 г.
Илия Груев: Горд съм, че оценяват трудностите, през които минах
Няма такова изригване! Владо Стоянов попиля бивш треньор и съотборник в Лудогорец
Веласкес намери решение за голям проблем в Левски
Ето ги пълните резултати от 65-ата анкета „Футболист на годината“
Перлата на Лудогорец за битката с Левски: Имат класа, но ние не се предаваме!
Меси няма спирка в МЛС
Сашо Димитров проговори за турнето в Джакарта и за отсъствието на Груев от състава на България
Торта Капрезе с бял шоколад и бадемово брашно
Нумерологична прогноза за 23 март
Дневен хороскоп за 23 март, понеделник
Седмичен хороскоп за 23 – 29 март
Задължителни ястия за Благовещение
Лучник за Благовещение
Времето във Варна на 23 март 2026
Честваме паметта на свещеномъченик Никон и на мъченик Лука Одрински
Илия Груев е Футболист №1 на България
Остра критика към Коцев: Бургас имат проекти за 60 млн.евро, а Варна само за 14 млн.евро
Мащабно изследване разкрива тревожни ефекти от разговорите между потребители и ИИ
Брокер призова бедните да спрат да купуват имоти
Руски учени разработват космическа оранжерия за мисии до Марс
Откриха потенциално обитаема планета, която разпалва надеждите за извънземен живот
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната