До 100 000 румънци протестираха вчера в подкрепа на независимото правосъдие и срещу управляващите социалдемократи, които не за първи път правят опит да превърнат борбата срещу престъпността в книжен тигър.
Във вчерашния (20.1.) масов протест в центъра на Букурещ и в други градове на страната участваха до 100 хиляди души. Някои от тях бяха изминали по 450 километра пеш, за да пристигнат от град Клуж в столицата на Румъния. Сорин Бобис – организаторът на този марш – заяви в навечерието на протеста: "Щом хората изминават по 450 километра пеш, само за да бъде чут гласът им и да изразят недоволството си от правителството, със сигурност ще се намерят и няколко хиляди столичани, които ще се присъединят към тях".
И протестът бе наистина масов. Той започна да набира скорост още през декември миналата година, когато парламентарното мнозинство, доминирано от Социалдемократическата партия (PSD) на бърза ръка прокара законодателни промени, които ограничават независимостта на правосъдието, пише Deutsche Welle.
Скандални промени
В тях е предвидено обвиняемите лица да присъстват на разпитите на свидетелите, обиски да се извършват само след предварително уведомяване на заподозрените, видеозаписите да не се считат вече за съдебно доказателство, а хората, обвинени в корупция, да не бъдат задържани в следствения арест. Някои депутати дори обсъждаха възможността злоупотребите със служебно положение да не представляват наказуемо деяние, ако не е надхвърлена определена парична граница. Всичко това нагорещи възмущението на румънците.
Сред участниците в протеста имаше и хора от регионите, където живее унгарското етническо малцинство. Петер Екщайн-Ковач, представител на Партията на унгарското малцинство и бивш председател на Правната комисия в парламента казва, че с него към Букурещ са тръгнали всякакви хора, независимо от етническия си произход: "Искаме справедливост, лъжците не бива да държат лостовете на властта" добавя той.
Екщайн-Ковач бе един от малкото политици сред протестиращи граждани вчера. Демонстрантите напразно очакваха да се появи някой от ръководителите на PSD или на коалиционния им партньор от псевдо-либералната партия ALDE. Напразно - вратите на партийните централи останаха заключени. Явно никой там не бе готов да води диалог с протестиращите.
Хората искат да отправят послание към властта
"В подобна ситуация мястото на един политик е сред хората", каза евродепутатът Зигфрид Мурешан, говорител на Европейската народна партия (ЕНП). Мурешан който е румънец по произход, бе пристигнал в Букурещ специално заради масовите протести. Само преди няколко дни бившият румънски президент Траян Бъсеску го препоръча като евентуален нов премиер, след като за по-малко от година вече двама премиери на социалдемократите бяха принудени да подадат оставки.
Зигфрид Мурешан добре разбира гнева на демонстрантите: "Миналата година ставаше дума за законите за амнистията, сега пък искат да орежат независимостта на прокурорите и съдиите и да отслабят позициите на Агенцията за борба срещу корупцията. Хората излизат на протест, за да кажат на политиците по категоричен начин: "Не приемаме такива неща!".

Dow Jones нарасна с близо 400 пункта, S&P 500 прекъсна тридневната си серия от спадове
Надценените имоти трудно намират купувач, атрактивните се продават бързо
С промени за минималната заплата и трудовия стаж: ресорната комисия обсъжда Бюджет 2026 над 9 часа
Как се създава силен отбор по химия?
Тръмп: САЩ изобщо не са приключили с Иран
С над 10,6 млн. евро ще подпомагат интермодални оператори у нас
Рецепта за здравословен чипс от моркови без пържене
Сьомга или телешко месо: Кое е по-добре за кръвната захар?
Кризата в Европа слага край на легендарни модели коли
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 22 юли
Мачовете по телевизията днес, 22 юли
Елитен английски съдия прекрати кариерата си
Трагедия! Почина олимпийски шампион
Треньорът на Университатя се скъса да хвали Левски
Ясни са победителите в играта "Прогнозирай резултатите – Световното първенство по футбол 2026г.“
Таро карта за 22 юли, сряда – Императрицата
Дневен хороскоп за 22 юли, сряда
Какъв колега сте според зодията? Звездите разкриват силните и слабите страни на всеки знак
3 зодии с късмет в сезона на Лъва от 22 юли
Трапезата за 25 юли – Света Анна
Изберете късметче и вижте какво ви очаква през август
Нов 3D атлас показва човешкия мозъчен ствол клетка по клетка
Кога акупунктурата има смисъл: лекарски поглед към болката, стреса и баланса в тялото
Проучване проверява дали лекарства за отслабване са съвместими с химиотерапия
Липодерматосклероза – кожни промени при хронична венозна недостатъчност
МУ-Варна обяви второ класиране за специалностите „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Фармация“
Лятна SOS аптечка: кои хомеопатични средства да вземем на почивка?
По-малко катастрофи? Пътищата са добри само в 1/3 от общините
111 г. отбеляза румънка - най-възрастният човек на Балканите
Ормузкият проток разкрива бавната смърт на глобалните общи пространства
Сезонната депресия през лятото: Когато жегите влияят на психичното здраве
След проверка: Спагети в ресторант в Монте Карло излизат €18, в София – €25
Науката зад „Одисея“: Какви реални явления може да са вдъхновили Омир