Бившият президент на Грузия и лидер на украинската партия "Движение на новите сили" Михаил Саакашвили заяви снощи, че в Полша му е предоставена държавна охрана, предаде ТАСС, цитирана от БТА.
Екстрадираният вчера в Полша от Украйна политик заяви в интервю за грузинската телевизия "Рустави-2", че е бил "посрещнат много топло в Полша".
"Приеха ме гостоприемно, имах вече среща с депутати от полския парламент и разговор с ръководството на външното министерство на страната, предоставиха ми държавна охрана", заяви Саакашвили.
Той каза, че вчера е бил задържан в Киев в грузинския ресторант "Сулугуни". "Докараха ме с хеликоптер на (киевското) летище "Бориспол", а оттам с частен самолет ме изпратиха за Полша", разказа политикът, като нарече действията на украинските власти "неправомерни".
Добави, че е смята в бъдеще отново да се върне в Украйна и че е "решен да продължи мирната борба за смяна на властта в Украйна и в Грузия". Той обеща да разкаже за бъдещите си планове на пресконференция днес и съобщи, че планираният за 18 февруари поход на негови поддръжници в Киев няма да бъде отменен.
Вчера украинската гранична служба заяви, че той е бил изпратен в Полша и че няма юридически основания да се върне в Украйна".
Междувременно главната прокуратура на Грузия напомни вчера, че искането й към Полша за екстрадиране на Саакашвили, отправено още през август м.г, преди той да се върне незаконно в Украйна, остава в сила. Това съобщи министърът на правосъдието на Грузия Тея Цулукиани снощи в телевизионно интервю, цитирано от ТАСС.
"Разбира се, ние не можем да поискаме от Полша да реагира още днес или утре, тъй като в европейските страни, както и у нас, така и в Полша и в Западна Европа, съществуват съответни правови процедури..., и е нужно време", каза тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
OpenAI е завършила вторична продажба на акции за около 7 млрд. долара
Meta и TikTok не успяха да спрат хиляди дела, свързани със зависимостта от социалните мрежи
Петролът поскъпва, нови искания на Тръмп помрачават перспективите за Ормузкия проток*
Nvidia си партнира с гиганти от Wall Street, за да набере 500 млрд. долара за AI инфраструктура
Русия развива своя аналог на Starlink по-бързо от плана, Киев и Запорожие отново горят
Тръмп неволно подпомага възхода на възобновяема енергия
БАБХ забранява придвижването на овце и кози до храмовете за Голяма Богородица
Активисти на "Грийнпийс" нашариха танкера "Кайрос" край Бургас
Любимият салатен дресинг крие опасност за черния дроб?
Трансферен удар в Разград. Лудогорец продава звездата си във Франция за милиони
Шефка на ЦСКА 1948: Пишем история! Това не е мач само за пари
Той бе звезда в Барса, Арсенал, Юнайтед и Интер, а сега ще рита в Канада
Левски покорява Европа... дори когато играе в Азия
ЦСКА го привлече преди месец, а сега иска да му бие шута
Позна първия мач! Сега бивш на Левски предрече и реванша с Кайрат
5 домашни маски срещу бръчки
Емоционално заразяване: Как да не поемате чуждото напрежение в разговори
Погача за Голяма Богородица
Постно свинско филе със зеленчуци за отслабване
Нумерологична прогноза за 11 август
Таро карта за 11 август, вторник - Петица жезли
Защо се подуваме преди цикъл?
Безплатни УНГ прегледи с ендоскопска диагностика във Варна
Как горещото време влияе на хората с хроничен синузит?
Кога аналгетиците започват да поддържат хронично главоболие?
FDA одобри революционен медикамент срещу нарколепсия
Защо продължителното пътуване влошава хроничната тазова болка при мъжете?
България започна с успех участието си на Европейското по водна топка за мъже до 20 години
Виц на деня - 11 август
Хороскоп за 12 август 2026
Ясен Петров каза защо Спартак (Варна) падна в Пловдив
Джартов: Пожарът край военния завод е овладян, няма опасност за населението
159 пожара са потушени през изминалото денонощие в страната