Крадци обраха завчера семейния апартамент в Болоня на двукратния премиер на Италия и бивш шеф на Европейската комисия Романо Проди.
Бандитите нахлули в жилището му, докато той бил на нарочната ауденция, която папа Франциск даде в събота на представителна делегация от епархията на родния град на видния политик.
Проди бе в събота сутринта на площад „Свети Петър“ във Ватикана със съпругата си Флавия Францони и с още 12 хиляди болончани. Сред тях бяха известните попзвезди от града – столица на богатата област Емилия Романя - Джани Моранди и Франческо Гучини, които пяха на Светия отец прочути парчета от репертоарите си, пише "Монитор".
"Задигнаха моите и на жена ми спомени от цял един живот, като се започне от ценната брошка от нейната баба, подарена при миропомазването й, и се стигне до моите 38 дипломи и медали на "доктор хонорис кауза", връчени ми в най-престижните университети на света!" – оплака се 78-годишният Проди пред репортери.
Според полицията бандата престъпници явно била информирана за пътуването на семейството в Рим и влязла в апартамента с взлом в нощта на събота срещу неделя.
Освен множество документи и спомени от един богат политически и личен живот крадците прибрали и някои скъпоценности. По собствените му думи самият експремиер съжалява особено за неговия и на съпругата му часовници, както и за някои нейни бижута. Ако се вярва на техните и на полицията сметки, обща стойност на откраднатите ценности надхвърля 30 хил. евро.
В нарочно съобщение силите за сигурност в Болоня уточниха, че нито в апартамента на семейство Проди, нито в намиращата се в центъра на града кооперация, са били инсталирани съоръжения за видео наблюдение. Ето защо вече два дни полицаите щателно търсят престъпниците в записите на камерите на близкия голям площад "Санто Стефано", както и на тези из съседните улици.
Що се отнася до мотивите за кражбата, то освен чисто криминалните специалните служби не изключват и политически. Преди няколко години към Проди отправиха смъртни заплахи анархистите от нелегалната организация "ФАИ" и те бяха припомнени на няколко пъти. Ето защо задигането завчера на неговите лични документи би могло да се смята и за ново предупреждение на анархистите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
Над 117,6 хил. души са променили пенсионните си фондове в края на 2025 г.
Великден 2026: По-малко шоколад за повече пари
Иран нападна Ерусалим: Чуха се експлозии и предупредителни сирени
Рецепта за карфиол на фурна с домашен чеснов сос
Късна емисия
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Аржентина ще мери сили с екзотичен отбор след пропадането „Финалисима“
Тъжна вест! Почина бивш футболист и президент на Спартак Варна
Достанич с обещание
Балтанов: Искаме да спечелим всичко мачове до края
Зографски преодоля квалификацията в Викерсунд
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Постна баклава за Благовещение
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната