Американската технологична компания Facebook се обърна към потребителите си в Европа с въпрос кои са новинарските източници, на които имат доверие. Целта е да ѝ помогнат да реши дали да разшири промените в своя News Feed, както направи в САЩ по-рано тази година с цел да се бори с дезинформацията, предава Ройтерс.
През януари главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг заяви, че News Feed ще приоритизира “новините с високо качество” пред източници, чиято достоверност не е сигурна, като част от битката си срещу фалшивата информация в платформата.
Facebook е критикувана за това, че не може да се справи с фалшивите новини, включително такива от предполагаеми оперативни лица от Русия (повече по темата вижте тук) и други генериращи печалба, които се разпространиха из платформата изключително по време на предизборната кампания за президент на САЩ.
Същевременно компанията има не много добри отношения с медиите, особено с тези със силни политически пристрастия.
През януари Зукърбърг заяви, че има твърде много “сензации, дезинформация и поляризация" в света, а социалните мрежи влошават този проблем.
"Социалната мрежа позволява на хората да разпространяват информация по-бързо от всякога и ако не справим конкретно с тези проблеми, тогава ще ги засилим", написа той тогава.
Компанията, която има над 2 млрд. потребители месечно, се обърна към потребителите си, за да определи как се подреждат медиите по отношение на надеждността на информацията, която предлагат. За целта социалната мрежа използва кратки проучвания на уебсайта си.
В четвъртък Facebook заяви, че ще започне подобни проучвания сред потребителите във Великобритания, Германия, Фрация, Италия и Испания.
Говорител на компанията заяви, че резултатите от проучването понастоящем няма да окажат влияние върху класирането или показваното в News Feed във Великобритания или друга държава.
Facebook твърди, че ще обяви, ако реши да прави каквито и да било промени.
Още подобни новини четете в Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Porsche няма да произвежда изцяло електрическа версия на 911
Експерт: До 2030 г. AI и центровете за данни може да консумират ток колкото цяла Япония
Правителството осигури над 25 млн. евро по бюджета на Фонд „Земеделие“
Слънчевата енергия засенчва въглищата в САЩ въпреки политиките на Тръмп
Европейските пазари затвориха с разнопосочни слаби движения
С 334 млн. евро ще бъдат компенсирани енергоемки потребители на ток за три години
Нови възможности за съвместни проекти в киното между Индия и България
Йотова: България очаква Северна Македония да изпълни критериите за членство в ЕС
Държавата отпуска 2,7 млн. евро за компенсации за детски градини и ясли
3 зодии ще открият любовта през следващите месеци
Модернизират жп терминалите във Варна и Бургас с евросредства по Програма "Транспортна свързаност"
ЦСКА ще играе първите си мачове в Лига Европа на стадион "Васил Левски"
Дунав Русе пусна абонаментни карти по 120 и 160 евро
Бленджини: Не бяхме готови да страдаме
Ден преди Мондиал 2026 американските бумъри питат „Кой е Меси?“
Вицешампионът България стартира Лигата на нациите с обрат и загуба от дебютанта Белгия
ВИДЕО: Аржентина – Исландия
Дневен хороскоп за 11 юни, четвъртък
6 зодии с много късмет до края на юни
Експлозия от десени за лято 2026 (+Снимки)
Погрижете се за домашния уют с шест ТОП сезонни оферти от HomeMax
Коста Каракашян завършва юбилейния пети сезон на Karakashyan & Artists с наградени спектакли и международни участия
Най-доброто упражнение за гърба това лято не е във фитнеса
Ново европейско проучване: Българите са против приемането на Украйна в ЕС
До 2035 г. България ще увеличи разходите за отбрана на до 5% от БВП
"Коперник": Преживяхме вторият най-топъл май в историята
Как реагира светът на новината, че спираме да пращаме оръжия на Украйна
Фен събра бири от всички страни на Световното първенство и предизвика сензация
Забраниха да се вдигат цените без ясна обосновка
Ледникът на Страшния съд се топи все по-бързо
Откриха ген, устойчив на антибиотици, в Средиземно море
В Слънчевата система може да е имало още две планети гиганти
Започнаха първите изпитания на „еликсир на младостта“ върху човек
Край Шанхай заработи първият подводен център за данни, захранван от вятър
Планетата е заплашена от екстремни горещини и хаос