Преди 15 години един червенокос студент седи в спалнята си и започва революция. Забелязал е, че всичко може да се намери в интернет: книги, музика, новини. Но няма уебсайт, където да се намери най-важното - хора. И така 19-годишният създава страница "където можем да се свържем с хората и да споделим с тях онова, което е важно за нас".
Така Марк Зукърбърг разказва историята в пост във Facebook на 15-тата годишнина на компанията му миналия понеделник. Е, това е само първата неистина от няколко в тези 13 параграфа.
Facebook не е създаден заради филантропската мисъл за свързване на човечеството. Facebook произлиза от страницата Facemash, която Зукърбърг основава година по-рано. Там той кани студентните от Харвард да оценят състудентите си по външния им вид. Откраднал е снимките им от ученическа справка. Докато пише софтуера, Зукърбърг казва в блог: "По-скоро бих поставил някои от тези лица до селскостопанските животни, за да гласуват хората кой е по-привлекателен".
Facemash се оказва голям успех - за един уикенд. След това университетът забранява сайта и обвинява създателя му в умишлено нарушаване на правилата за сигурност, нарушаване на неприкосновеността на данните и на личния живот.
Човек би трябвало да нарече аферата Facemash "младежкият грях на един прекалено ентусиазиран от способностите си 19-годишен младеж", ако тя не следваше модел, който прониква във Facebook до днес. Дали Facebook и днес не се държи като 19-годишно хлапе?
Зукърбърг се извини. Онова, което бил научил от историята, очевидно не е морален урок, а интернет бизнес - нуждата на хората от онлайн директория, където да могат да се сравняват, оценяват и представят пред другите, е огромна. И може би по-важният урок: По-добре да се извиняваш, отколкото да искаш разрешение. Самият Зукърбърг го нарече "Бързай и разбивай нещата". По-късно това заклинание щеше да се превърне в догма на едно цяло поколение стартъпи в Силициевата долина.
Но Зукърбърг остава господар на тази стратегия. Струва си да се направи дипломна работа, за да се проучи дали някой друг директор на компания се е извинявал толкова често публично, колкото го прави той. Руското влияние върху изборите в САЩ, кампания на военни от Мианмар във Facebook, която доведе до убийства и изнасилване на Рохинга, някой и друг скандал с данните - няма проблем, Зукърбърг ще се извини. Той обаче не осъществи съществени промени. Едно нещо, на което можеше да разчита: Facebook расте бързо. Мрежата има 2,7 милиарда редовни потребители днес и току-що отчете рекордните 6,9 милиарда долара печалба за три месеца.
Зукърбърг завършва поста си за 15-ия рожден ден на Facebook с думите: "Нека следващите 15 години да са страхотни". Мнозина вече се провалиха с предсказанията си за провал за Facebook. Facebook няма да се провали.
Но че следващите 15 години ще бъдат толкова успешни, колкото в миналото, изглежда много малко вероятно.
Твърде зависима е Facebook от своя основател и своята дългогодишна шефка Шерил Сандберг. И твърде често и двамата са доказали, че се извиняват, но не разглеждат и решават структурните проблеми, които Facebook има с неприкосновеността на личния живот и със социалната отговорност, с която Facebook се сблъсква поради своя обхват.
Продължението на материала четете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Инвеститорите пренебрегнаха пазара на облигации и индексите в САЩ затвориха с ръстове
Nio привлича най-голямо внимание сред китайските марки от началото на годината
Унгария ще спре напълно АЕЦ "Пакш" през следващата седмица заради ниските нива на Дунав
Разходите на БНБ за надзор на банките са близо 21 млн. евро за миналата година
Китай одобри разширяване на ядрените си мощности за 25 млрд. долара
Тръмп губи доверие в преговорите с Иран и войната в Близкия изток може да се проточи
4 зодии привличат изобилие и късмет на 1 август
УЕФА спря продажбата на билети за ЦСКА - "Макаби"
Как да се предпазим от Западнонилската треска в Европа
Късна емисия
Рецепта за гювеч с пилешко и зеленчуци на фурна
Късна емисия
Спортът по телевизията днес, 1 август
Мачовете по телевизията днес, 1 август
Проблем за Макаби преди ЦСКА! УЕФА може да резне израелците
Любо Пенев със силни думи
Юве набира скорост! 2:0 над Ница
Грешка и автогол оформиха 1:1 между Славия и Локомотив София
Месечен хороскоп за август 2026
Таро карта за 1 август, събота - Магьосникът
Гадание с карти: Изберете една и вижте какво ви очаква през август 2026
Дневен хороскоп за 1 август, събота
Пухкав и ароматен кекс с глазура за Илинден на 2 август
Шоколадов мус с йогурт - вкусен десерт с 3 съставки
Компютърен тест оценява вероятността за аутизъм с 13 въпроса
Молекулярен профил показва риск от Алцхаймер години преди когнитивния спад
Метформинът потиска клетки на рядко агресивно заболяване на кръвта
Първите дни на кърменето: Защо началото невинаги е лесно?
Кампания насърчава кърменето без рутинно дохранване на бебетата в родилните отделения
МЗ предлага лекарства без разрешение да се прилагат и за профилактика и диагностика
Кои са най-опасните коли на пътя? Вижте какво показва ново проучване
ФК Аксаково приема Черноломец за контрола в събота
Приключи жътвата на ечемика в Добричко
Показват „Реликвите на Калиакра“ във Варна
Новите правила за изкуствения интелект в ЕС влизат в сила от 2 август
И семейство Клуни бяха евакуирани от дома им във Франция заради горските пожари