Талибаните в Афганистан завзеха столицата Кабул. Стотици хиляди афганистанци от западните провинции на страната премиха границата с Иран и тръгнаха към Турция. Миграционният натиск по турско-иранската граница доведе до политическо напрежение в Анкара. Властите в Турция все по-трудно удържат мигрантския поток, който се насочва към Европа. Темата коментираха пред БНТ журналистите Мохамед Халаф и Георги Милков.
"Талибаните не се чувстват уязвими, напротив, те са силни. Както се казва и се знае, правителството управлява Афганистан през деня, а през нощта талибаните. Има по-голям план за изненадващото изтегляне на американците", каза журналистът Мохамед Халаф.
Халаф заяви още, че американците искат да дестабилизират целия регион. "Те искат да хвърлят Китай, Русия, Иран и другите страни като Афганистан, които стоят зад талибаните като финансиране и въоръжаване, в една ситуация, която е много опасна и представлява заплаха за националната сигурност на тези държави", смята той.
Журналистът Георги Милков изрази мнение, че могат да се посочат много грешки в американската политика. "Това, че започнаха преговори с талибаните, ги легитимира. Това, което американците правят, не е без умисъл, те не би трябвало да са толкова глупави, за да не знаят какво ще се случи и че всъщност талибаните ще вземат цялата власт и няма да следват никакви споразумения. Този замисъл прилича на това да поставиш Иран и Русия в неприятно положение. Талибаните в момента са в територии, в които никога не са били, превзеха всички провинции, Западът и Северът на Афганистан никога не са били талибански територии, те са в момента в ръцете на талибаните", каза Георги Милков.
"Сценарий, при който Турция да е дестабилизирана, нас не ни устройва, тя е нужният буфер, който ни спасява в тази ситуация. ЕС може да предоговори с Турция какво се случва в тази ситуация. Не трябва да си правим илюзията, че този мигрантски натиск може да ни пропусне", смята още Милков. Той допълни, че натискът ще се засилва и ние трябва да сме наясно с последствията.
"Иран пусна два коридора към Турция, но турците си взеха поука от това и предприеха строги мерки за спиране на тези потоци. Ердоган няма да позволи това", каза още Халиф.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Зеленски: Предложението за асоциирано членство на Украйна в ЕС е несправедливо
Френски министър: Китай няма да спечели нищо, ако унищожи европейската индустрия
Времето, предлагането и геополитиката обуславят трендовете на пазарите на суровини
Mercedes внедрява система за асистирано шофиране в някои градове в Германия
Германия увеличава своя фонд за суровини, за да ограничи зависимостта си от Китай
2026-та се превръща в най-важната година за Украйна в защитата ѝ срещу Русия
Евакуират хора в Севлиево, коли и приземни етажи са под вода
Армията помага на пострадалите от наводненията в община Велико Търново
Рецепта за киноа с грах и зеленчуци
МОН обяви програмата за честванията на 24 май в София
Отстраняват ДР Конго от Мондиал 2026?
Официално! Балкански гранд би шута на Рафа Бенитес
Чиликов подкрепи „Мач на Надеждата“ и отправи призив
Официално! Реал бие шута на звезда
Интер се подсилва с халфове на Рома и Ливърпул
ЦСКА отчете още една страница в историята и показа любопитно ВИДЕО
10 празнични рецепти за 24 май
Маникюри за пари и късмет през юни (+Снимки)
Любовен хороскоп за 25 – 31 май
„Картие. Мечтата за диаманти“ от Софи Вияр
Нумерологична прогноза за 23 май
Киноа с грах, моркови и зелени зеленчуци
12 музея, 13 галерии и 22 пространства за култура ще са отворени за посещение в Нощта на музеите във Варна
Демерджиев: Няма информация за жертви след наводненията
Атанас Стоилов: Свлачището до Кранево поставя под риск свързаността на България
Спартак благодари на Ботев (Враца) и Добруджа за феърплея
Местност край Варна остава без вода
Сладкарница във Варна направи торта "Бангаранга"
Заради боклука в Космоса: Япония пуска нова версия на своя дървен сателит
По-големите награди драстично ускоряват ученето в мозъка
Бъдещите колонисти на Марс ще могат да си принтират инструменти на място
НАСА изпрати първия имейл от най-мощния космически процесор в историята
7 скрити заплахи: Какво се случва с човешкото тяло в космоса
Разсекретените файлове за НЛО: Учен коментира липсата на доказателства