Смъртоносният вирус Нипа взима все повече жертви в Индия, като само за последните 24 часа са регистрирани 11 нови случая на заразата.
Световната здравна организация определя вируса като един от най-опасните в света, за него няма лечение или ваксина, и смъртността му варира от 40 до 75%.
Вирусът е зооноза, разпространява се от заразени прилепи и мишки. Обикновено се предава на хора, които са яли плодове, заразени със слюнка от заразеното животно.
Преди седмица властите в щата Керала съобщиха за смъртта на 12-годишно момче, заразено с вируса, а здравните власти започнаха проверка на 251 лица, имали контакт с момчето.
Към момента в болници са настанени 38 души с вируса, 11 от които са развили симптоми.
За да се предотврати разпространението на болестта, индийското министерство на здравеопазването препоръча засилване на епидемиологичното наблюдение и провеждане на по-интензивно проследяване на контакти на пациенти. Засилени мерки за сигурност са въведени по-специално в район Кожикоде, където е намерено болното момче, и в три съседни области.
Заболяването е установено за първи път през 1999 г. в Малайзия в свинеферма в селцето Бару Сунгай Нипа. Заболяването започва през октомври 1998 г. и продължава до април 1999 г. Първоначално се е смята, че възникналото огнище е на японски енцефалит. Правителството предприема спешни мерки за борба с комарите (вектор на японския енцефалит) и ограмотяване на населението. Въпреки това обаче случаите на заболяването не намаляват. Прави впечатление, че случаите на заболели хора са сред тези, които отглеждат свине и са имали директен контакт с тях. Процентът на случаите на енцефалит е много по-висок отколкото при японски енцефалит. През 1999 г. e изолиран причинителят – нов вид вирус, който много наподобява на също открития по това време вирус, причиняващ заболяването Хендра. Скоро след това двата вируса биват отделени в нов род Хенипавирус.
Огнището в Малайзия нанася сериозни икономически щети на свиневъдството в страната. В страната се отглеждат около 2,4 млн. свине. Около 1,1 млн. от тях биват унищожени с цел ликвидиране на заболяването. Заболяват 257 души, предимно фермери, от които 105 умират. По-късно умират и двама души в Индонезия, работили в заразени ферми. В Сингапур заболяват 11 работници работещи в кланица, в която са клани свине от Малайзия. Един от тях умира.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Нощувки за 6000 долара - Световното първенство по футбол предизвиква жилищна треска
Ванс е фаворит на републиканците за следваща номинация за президент
Пет са сигурните формации в следващия парламент, една е на чертата
Студентските и еднофамилните жилища са най-предпочитани от инвеститорите в имоти в Европа
Един месец след началото на войната срещу Иран Тръмп е изправен пред труден избор
Манията по Chanel показва, че индустрията на луксозните стоки следва положителен импулс
Древните нишки между Тракия и Египет: Боговете, които властваха от Нил до Хемус
Иван Лишков: В Златията е най-богатата почва на планетата и в Слънчевата система
Животопроменящи пробиви за 3 зодии до края на 2026 г.
Три катастрофи на АМ "Хемус" край Шумен за по-малко от час
Мухамад от Малайзия ще надува свирката на България
От Гана се канят да треснат Германия
Гонзо със страхотен жест за бедстващи българи в Индонезия
Бомба от Испания: Юрген Клоп става треньор на Реал Мадрид
Атаката на Левски куца, нужна е промяна
Казаха кой може да прецака Левски за титлата
Седмичен хороскоп за 30 март - 5 април 2026
Smart Care реализира 10000 поръчкови душ кабини в София – Какви са съветите на екипа?
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Маникюри за късмет и пари през април (+Снимки)
Седмична таро прогноза за 30 март – 5 април
Трикове за 15-минутно освежаване на дома
Варненският „Комодор” спечели купата на България по водна топка
Делфините в Черно море са около 73 000
Три катастрофи на "Хемус" край Шумен, дете е в болница
Дронове навлязоха във Финландия
Бум на случаите на варицела във Варна
Как Гърция планира да донесе Благодатния огън от Йерусалим?
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите