Режимът в Северна Корея е сходен с този в България в периода 1944 -1989 г., заяви евродепутатът Андрей Ковачев на форум за отношенията между Европейския съюз и Северна Корея, който се провежда в София.
Според Ковачев от съществено значение е незачитането на човешките права в Северна Корея, което е отбелязвано в много резолюции на ЕК. Ситуацията за хората там е ужасна, подчерта евродепутатът и направи паралел с комунистически режим в България в периода 1944 – 1989 г., когато също човешките права са потъпквани и хората не са били свободни.
Както в Северна Корея, така и в България, по думите на Ковачев, става въпрос за тоталитарни режими, които налагат наказания не само срещу отделните хора, но и срещу цели семейства, считани за заплаха за режима. Андрей Ковачев заяви, че знанията по тази тема трябва да бъдат предадени на младото поколение с фокус върху човешките права, за да се предотвратят нови жестокости срещу хората по целия свят. Затова и Европейският парламент развива множество инициативи, свързани с жертвите на тоталитарните режими по целия свят, включително този в Северна Корея.
Андрей Ковачев акцентира и върху темата за връзките на Северна Корея с режима в Русия. Евродепутатът припомни, че Северна Корея предостави 1 милион артилерийски снаряда за криминалния режим в Кремъл за борбата му срещу Украйна. Той подчерта, че целият ЕС няма възможност да произведе за Украйна това, което е произвела Северна Корея.
На форума днес бе представено проучване, според което Северна Корея се нарежда на 193-то място от общо 195 страни съобразно критерия свобода, като държава, в която управлява една партия и една династическа фамилия.
Според индекса свобода на словото, Северна Корея е на последното 180-то място в света и една от десетте страни в тази категория заедно с Еритрея, Мианмар и Китай. Държавата е на 165-то от общо 167 места по критерия демокрация и на 152-о място от 163 в категорията световен мир. (БТА, София Господинова)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кристофор Павлов: България може да си позволи да отлага проблема с високия бюджетен дефицит
Кадър на деня за 2 април
Румъния е похарчила 1 млрд. евро, за да защити валутата си през март
Европа прави обратен завой спрямо ядрената енергия
Свилен Колев: Покупателната ни способност се доближава до средното ниво в ЕС
Без ускорена AI интеграцията фирмите стават неконкурентоспособни
Късна емисия
Зодиите, които се женят по-късно, но са по-щастливи
Отново бедствено положение в Ардино заради проливните дъждове
Сандра Каминска Йерце
Бой по навик! Левски размаза ЦСКА с 3:0
Фабрицио Романо с голяма новина за Барса
Луис Енрике с важно мнение за ПСЖ
Бивш на Ливърпул къса с футбола
България тресна с 2:0 Босна и Херцеговина
Какво се прави на Цветница – обичаи за здраве
3 домашни десерта за Цветница
Таро карта за 3 април, петък
Дневен хороскоп за 3 април, петък
Ароматен кекс с бадеми за Цветница
Турският актьор Рамазан Тетик почина на едва 37 години
"Политико": България иска помощ от ЕС срещу намеса в изборите
Дечев към варненските полицаи: Бъдете безкомпромисни
Кремъл принуждава работодателите да изпращат по двама служители за фронта в Украйна
Турция ще командва група на НАТО за Черно море до 2028 г., после поемат България или Румъния
Искане за изтегляне на американска техника от България би било необосновано
Тръмп не може сам да изтегли САЩ от НАТО, но може да отслаби алианса
Хората говорят все по-малко, установиха психолози
Voyager и Icarus Robotics ще тестват свободно летящ робот на МКС
Два редки метеорита за девет дни: Какво показват данните за болидите през 2026 г.
Meta пуска нови умни очила с разширени възможности за корекция на зрението
Товарният кораб „Прогрес МС-35“ потегли към Байконур за подготовка за полет до МКС
Учени откриха зловещи структури под ледовете на Гренландия