Първата ефективна присъда срещу последовател на забранените в Русия "Свидетели на Йехова" и арестите на негови привърженици в руската провинция изглежда са опит на тайните служби да прехвърлят един религиозно-правен спор в политическата плоскост, пише "Ведомости".
Руски съд осъди в сряда датчанина Денис Кристенсен - активист на религиозната организация, на шест години затвор за екстремизъм, тъй като организирал дейността на забранено религиозно обединение.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков коментира: "Не можем да боравим за държавни цели с понятията на здравия разум. На първо място боравим с понятията законност и незаконност".
Това според "Ведомости" е предсказуема реакция. "Песков, без да иска може би, потвърди, че законите у нас и здравият разум са слабо съвместими", се казва в редакционния коментар.
Според вестника силовите структури в Русия не са чули явния сигнал "стоп", даден от президента Владимир Путин - през декември м. г. той нарече вписването на някои религиозни сдружения в списъка с терористични организации "пълна дивотия". А силовите органи продължават да работят тъй, както смятат за нужно, пише изданието.
Държавните институции в Русия и тайните служби са взели на мерник "Свидетелите", при все че те не са единствената организация, тълкуваща християнското учение по специфичен начин, отбелязва "Ведомости".
"Проповядваният от тях отказ от сътрудничество с властта навярно я дразни, но да ги смята за екстремисти по тази причина би било самоизобличително. Силовите структури вероятно се опитват да прехвърлят спора в политическата плоскост - използвайки антиамериканските фобии на руското ръководство, да докажат, че "Свидетелите" са проводници на чуждестранно влияние и потенциални агенти на противника", посочва политологът Алексей Макаркин.
"Ведомости" прокарва паралели между тези арести и гоненията в Съветския съюз и Третия райх. "Свидетелите" са били преследвани и в нацистка Германия, и в Испания по времето на Франко - "но никой изглежда не се притеснява от подобни непривлекателни асоциации", пише всекидневникът, цитиран от Би Би Си и БТА.

Мариана Трифонова: Европа преценява тона си с Китай
Ще изнасяме ли пшеница за Китай
Проектът на Бюджет 2026 влиза за разглеждане в Министерския съвет на 1 юли
Кадър на деня за 25 юни
Берлин: Русия няма да спечели тази война
Какъв е шансът България да да привлече пълноценно автомобилно производство
Бягство на хладно и уикенд туризъм: Накъде пътува Европа през лятото на 2026 г.
Късна емисия
Каубойско шоу и забавни игри преди 250-годишнината на САЩ (СНИМКИ)
Бивш вътрешен министър: По стария начин ще се избират членовете на ВСС
НА ЖИВО: Еквадор - Германия 1:1
НА ЖИВО: Кюрасао - Кот д'Ивоар 0:1, ранен гол за африканците
Афганистанци с американски паспорти обраха "Трите лъва"
ФИФА иска и световното клубно да се вдигне от 32 но 48 отбора
Патрик Шик приключи с Чехия след фиаското на Мондиал 2026
В Борац са наясно: Левски е класен и няма да ни бъде лесно
Дневен хороскоп за 26 юни, петък
5 модела бански за всеки тип тяло
Сивата коса може да ви направи по-елегантни – ако знаете как
Марс преминава в Близнаци на 28 юни: Постигаме успехи, но внимаваме и за заблуди
Таро карти за юли за всяка зодия
5 техники за самомасаж, които облекчават болката и отоците
България между бума и капана на догонването – икономика на растящи цени, строителство и услуги
Най-богатите 10% от потребителите нанасят най-тежките щети на планетата - и вероятно сте сред тях
Морето в Гърция срещу родното море: Вечният спор къде е по-евтино
ЕЦБ: България вече е в еврозоната, докато останалите кандидати изостават
След началото на сезона: Прогнози за туризма по Черноморието
Европейците се страхуват да харчат пари и това вреди на икономиката
Светът е по-близо до ядрена катастрофа от всякога, предупреждава виден физик
Представиха първия в света теснолинеен влак на водород
Астероид ще прелети край Земята този уикенд
Кометата 3I/АTLAS може да е сред най-древните обекти, преминавали през Слънчевата система
Марсоходът на НАСА откри вещество, което е в основата на живота на Земята
Откриха изгубен фрагмент от труд на Архимед: Може да възстанови древно знание