Спецслужбите на САЩ са разгърнали в Източна Европа кампания, насочена срещу добросъседските отношения с Русия, като неин епицентър е България. Това съобщи ръководителят на пресбюрото на Службата за външно разузнаване /СВР/ на Русия Сергей Иванов пред ТАСС.
„Съгласно получената информация спецслужбите на САЩ са разгърнали мащабна кампания за компрометиране в страните от Източна Европа на политически и обществени дейци, обявяващи се за развитие на добросъседските отношения с Русия. За тази цел се мобилизират агентурата и неправителствени организации, финансирани от официалните ведомства на САЩ“, каза Иванов.
„Епицентър на тази кампания на Балканите стана България, където редовно се инсценират „шпионски“ скандали с последващо необосновано изгонване от страната на руски дипломати“, подчерта той.Като пример за акция от подобен род Иванов посочи разпространението на фалшивата информация, че главната тема на разговора на директора на Службата за външно разузнаване Сергей Наришкин с шейх Мухамед бен Рашид ал Мактум на 10 февруари е била съдбата на българския бизнесмен Васил Божков, който е бил задържан в Обединените арабски емирства по искане на България по обвинение във финансови престъпления. „В резултат на проведеното от нас разследване е установено, че първоизточник на тези „сензационни“ сведения е представител на спецслужбите на България в една от страните от региона, контролиран и поощряван от американците, които направляват неговата работа срещу руските интереси“, съобщи Иванов.
Той подчерта, че „фалшифицирането на информацията за съдържанието на срещата на шейм Мактум и директора на СВР е имало също така за цел да усложни междудържавните отношения между нашите страни и сътрудничеството на спецслужбите на ОАЕ и Русия“, предаде ТАСС.

Подобряват се нагласите на международните инвеститори към БФБ
САЩ и Иран подписаха меморандум за разбирателство за прекратяване на войната
Кристалина Георгиева: Световната икономика издържа на шока от войната в Близкия изток
Швеция ще използва малки реактори на Rolls-Royce, за да балансира системата
Търсенето в IT сектора се измества към опитни кадри с експертиза в AI
Има ли добър начин за обръщане на Brexit?
Кристалина Георгиева: Примирието САЩ-Иран носи облекчение, но проблемите в доставките остават
Иван Анчев: "Калашниците" не са само етнически проблем, а корупционни мрежи, в които държавата отстъпва
Задържаха мъжа, подпалил коли пред българското посолство в Скопие
Даниела Везиева: Промоциите са объркващи, потребителите трябва да следят цените
Комитова: Инвеститорът в "Баба Алино" е известен и в Одеса, институциите са купувани една след друга
Испания се издъни жестоко на старта срещу дебютант
Ботев почна с един нов
Ясни са контролите на Черно море
В Швеция попиляха Ибрахимович
Прецакват ЦСКА за топ трансферна цел! Ето какъв ход предприе гранд
Отлична новина за Иран от САЩ
Дневен хороскоп за 16 юни, вторник
„Ламингтън“ (Lamington) – австралийски пухкав сладкиш
Само на 35 години почина Едже Ъртем, която играе Ъшъл в „Шербет от боровинки“
Maserati отбеляза 100 години от емблемата Тризъбец
Какво символизира щурец в дома?
Postbank отбеляза 35 години в България с грандиозно събитие, което събра световен тенис, бизнес елит и хиляди гости
Гърция продължава да бъде сред най-предпочитаните туристически дестинации за европейците
Съдиите заработват добре на световното
Все повече деца се пристрастяват към телефоните от ранна детска възраст
България търси повече туристи от Германия, Австрия и Швейцария с по-добри хотели и повече полети
Зеленски: Предложих среща на Путин, той отказа
Бури и градушки удрят България преди голямото затопляне
SOLAR-1 започна своята мисия за наблюдение на космическото време
Учени откриха най-древната вода на Земята: Каква е на вкус?
Роботизираният влекач LINK е готов да спаси телескопа Swift от падане в атмосферата
Мъртво море, едно от чудесата на планетата, изчезва с плашеща скорост
Китайски изследователи разкриха слабостите на американската лунна програма
Пробив в науката: Възстановяване на митохондриите обръща признаците на стареене