"Енергийната криза в Европа само ще се задълбочава. Това посещение на премиера е опит да се смекчат ефектите от тежката зима, която ни предстои. Азербайджан е надежден доставчик на газ и може да разчитаме на него, но зависи какви доставки ще бъдат договорени. Газът се използва не само в домакинствата, хубаво е да имаме ясни изчисления", коментира в "България сутрин" д-р Искрен Иванов - експерт по международна сигурност и управление на конфликтите.
Той предупреди, че много бързо ще минат два месеца, след което нямаме да имаме свобода за търсене на алтернативи. По думите му трябва да имаме план Б за зимата, дори количествата газ да изглеждат достатъчно.
"Зимата е непредвидима, не знаем как ще се развие отоплителният сезон и дали са взети предвид климатичните прогнози. За нас газът е не само отопление, той е и логистика. На този етап няма план Б, но правителството трябва да измисли някакъв, защото рискуваме да останем без газ. Този риск е много голям", подчерта д-р Иванов пред Bulgaria ON AIR.
Според него все още Европа може да разчита на втечнен газ от САЩ и на газови доставки от Азербайджан.
"Занапред трябва да имаме ясна и устойчива стратегия как да се еманципираме от руското енергийно влияние. Това трябва да е първостепенна задача на правителството. Кризата при избори ще се бъде сериозна - ще се стигне и до токова криза, до още по-сериозна ценова криза, инфлацията ще продължи да пълзи нагоре. Цената ще я платят гражданите", каза още експертът.
По отношение на войната в Украйна Иванов смята, че Русия ще изпита докрай готовността на европейския проект да съществува.
"Еманципирането от Русия няма как да стане за два месеца, то трябваше да стане плавно. Сега цената ще я платим ние - шоково. Европа не си даде сметка, че изкривява интеграционния процес. Преди всичко българските граждани искат отоплителният им сезон и жизненият им стандарт да бъдат обезпечени. За тях войната в Украйна е на заден план", посочи гостът в студиото.
След газта ще дойдат други ресурси, от които ще трябва да пестим, смята Иванов, според когото съществува сценарий за възобновяване на газовите доставки от "Газпром".
Експертът изтъкна, че Русия е единствената ядрена сила, която предвижда употребата на ядрено оръжие за нападателни цели. По думите му ще се увеличава рискът от използване на ядрени оръжия, докато няма диалог между лидерите на Русия и САЩ.
"ЕС ще е жертва на тази война при провокация на границата с Полша или в Брибалтика. Рано е да говорим за Трета световна война. Може да има такава, ако НАТО влезе в конфликт с Русия. Най-рационалното решение е да избегнем ядрена война", завърши Иванов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Румяна Дечева: Докато всички следят Иран, нова война назрява в Африка
Новото "голямо разминаване" – ЕС сам си пречи в надпреварата за изкуствен интелект
Кадър на деня за 25 март
Американски съд призна Meta и YouTube за виновни в дело за зависимост от социални мрежи
Dow се повиши с 300 пункта заради надеждите за споразумение с Иран
Навлизането на чужди инвестиционни фондове носи риск за достъпността на имотите у нас
Хороскоп за 26 март: Ден на важни решения и силна интуиция
Ползите от боровинките
Супа с черен боб - бърза рецепта за обяд или вечеря
Ядрен космически кораб на НАСА ще излети към Марс през 2028 г.
След последния ремонт в столичен квартал: Закърпени дупки и опасни участъци
Цветове за повече енергия и настроение през пролетта
Спортът по телевизията днес, 26 март
Мачовете по телевизията днес, 26 март
УЕФА глоби Бенфика за расизъм
Левски продава Сангаре, ясно е бъдещето на Дуганджич
Левски постави колосална цена на голямата си звезда!
Голям трансфер! Топ клубове от Италия ще гледат ас на Левски във Вечното дерби с ЦСКА
Дневен хороскоп за 26 март, четвъртък
Любовен хороскоп за април 2026
Британската банда High Vis пристига в София с експлозивна смесица от постпънк и модерен рок
Лесни трикове за професионален грим вкъщи
40 години Seven Churches: POSSESSED с концерт в София
5 трика, с които да преборите пролетната умора
Сондаж на „Мяра“: Войната в Иран носи страх за България, но не и персонално за хората
Успешно „замразиха“ мозък без увреждане - но възкресяването на съзнанието остава далеч
Расте броят на хората с диабет Тип 1 в България
Средната скорост дава ефект: Има по-малко инциденти в участъците
Пак скачат таксите: Висшето образование се превръща в лукс
Иран каза кораби на кои държави могат да преминават през Ормузкия проток
В окото на бурята: Учен разказва какво е да попаднеш в торнадо
Китай изпробва гъвкав робот за зареждане на сателити в орбита (видео)
Откриха мистериозни пирамиди в Антарктида: Чии следи са скрити под снега и леда
Плюшена играчка, пусната от стратосферата, постави нов световен рекорд (видео)
Учени установиха генетичния предел при клонирането на бозайници
Илън Мъск с нова амбициозна идея: Петаватов изчислителен клъстер на Луната