Русия поиска поиска днес Елизабет Елингсен, норвежка дипломатка, която е обвинена в русофобски изказвания да напусне страната, предаде Франс прес. Поводът са нейни думи, произнесени на рецепцията на хотел, че мрази руснаците.
"Подчертаваме, че след случилото се, присъствието на Елингсен на руска територия е невъзможно", заяви говорителката на руската дипломация Мария Захарова. Тя уточни също, че норвежкият посланик Рун Ресейланд е бил привикан в министерството на външните работи в Москва.
В изявлението на Захарова се казва, че посланикът е бил "уведомен за настоятелно ни възражение срещу неприемливото поведение на консул Елизабет Елингсен в хотел в Мурманск на 6 юли, когато тя си е позволила русофобски и обидни изказвания".
Норвежкото външно министерство потвърди, че норвежкият посланик е бил извикан в руското външно министерство и добави, че визата на Елингсен ѝ е била отнета.
"По време на срещата нашият посланик е поднесъл отново извинения" от страна на Осло, като е подчертал, че "думите, използвани от служителката ни, не отразяват норвежката политика и нашата гледна точка по отношение на Русия и нейния народ", каза говорителката на министерството Гури Солберг. Тя уточни пред АФП, че консулът вече не се намира в Русия, без да предостави допълнителна информация.
Скандалът избухна миналата седмица след разпространението в социалните мрежи на видео от охранителни камери на хотел в град Мурманск, Северозападна Русия, където Елизабет Елингсен е заемала поста консул. На кадрите се вижда как тя гневно казва на рецепцията на хотела: "Мразя руснаците. Дайте ми друга стая, иначе няма да мръдна оттук. Как преценявате дали една стая е чиста? Знаете ли, аз съм свикнала на чисти стаи, аз идвам от Скандинавия, не съм рускиня, която чисти както може".
Генералното консулство на Норвегия в Мурманск е временно затворено от 1 юли заради "трудната", според Осло, ситуация с двустранните отношения.
Русия и Западът преминават през период на безпрецедентно напрежение заради руската офанзива в Украйна, която предизвика поредица от европейски и американски санкции срещу Москва./БТА
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Вятърните турбини отчитат изненадващи печалби от войната в Иран
82% от хората в еврозоната подкрепят еврото, в България делът им нараства до 55%
Технологичният бум в Косово спасява младите хора от безработицата
Корабите по фериботната линия Варна – Батуми вече са два
Фондът Neo Ventures инвестира в българската компания за сателитни данни Sfera Technologies
План на Турция за морските зони може да подхрани напрежението в Източното Средиземноморие
Германия планира забрана на електронните цигари за еднократна употреба
5 зодии имат отличен хороскоп в седмицата от 11 до 17 май
Мръсният въздух води до преждевременна смърт – сред най-засегнатите държави сме
Алекс Николов ще играе за клуб от Иран
Новина от Левски: Драгич се завръща на "Герена"
Хуан Переа е аут от Левски
ПСЖ сериозно го закъса
ЦСКА се нуждае от още победи
Финт! Луис Енрике покани ПСЖ на рожден ден, но не присъства
Кои са най-драматичните зодии
Седмична нумерологична прогноза за 11 – 17 май
Любовен хороскоп за 11 – 17 май
2 рецепти за вечеря без въглехидрати
Нумерологична прогноза за 9 май
Изваяно дупе само с тези 5 упражнения вкъщи
Флагът на ЕС отново ще се развява на сградата на унгарския парламент
Хороскоп за 10 май 2026
Новият спортен министър откри Световната купа по гимнастика във Варна
Издирван мъж бе открит в критично състояние
Песков: Пътят към края на войната е дълъг и сложен
СЗО успокои: Рискът от заразяване с хантавирус е нисък
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus
Нова CRISPR система използва ДНК вместо РНК за откриване на генетични цели