Руският президент Владимир Путин и унгарският премиер Виктор Орбан ще обсъдят в разговори днес в Москва конфликта в Украйна, съобщи говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортера на руската държавната телевизия Павел Зарубин, предаде Ройтерс.
Орбан пристигна по-рано днес в Москва, броени дни след като се срещна с украинския президент Володимир Зеленски в Киев, и заяви в социалната мрежа "Екс", че е на втората спирка от, както той каза, "мисията си мир"."Мисията за мир продължава. Втора спирка: Москва", написа Орбан в социалната мрежа.
Песков заяви, че Путин и Орбан ще обсъдят Украйна и други неуточнени теми.
Визитата на Орбан привлече критики от лидерите на страните членки на ЕС и предупреждения, че той не говори от името на Европейския съюз.
Унгария прие ротационното председателство на ЕС в понеделник. Пет дена по-късно Орбан вече посети украинския президент Володимир Зеленски в Киев и сформира новата европарламентарна група „Патриоти за Европа.
„С тази среща унгарското председателство приключва, преди да е започнало“, заяви един от дипломатите на ЕС пред Ройтерс.
„Изглежда, че Унгария не е разбрала ролята си /.../ Скептицизмът на държавите членки на ЕС за съжаление беше оправдан - става дума за насърчаване на интересите на Будапеща“, каза той.
Водещият дипломат на ЕС Жозеп Борел заяви днес, че Орбан не представлява Европейския съюз „по никакъв начин“. Премиерът на Финландия Петери Орпо описа съобщенията за визитата като тревожни.
Орбан заяви, че признава, че няма правомощия да преговаря от името на ЕС, но че мирът не може да бъде постигнат „от удобното кресло в Брюксел“.
„Не можем да седим и да чакаме войната да свърши като по чудо“, написа той в социалната платформа „Екс“.
„Политиката на умиротворяване няма да спре" руския президент, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в отговор на решението на Орбан да се срещне с Путин.
„Само единството и решителността ще проправят пътя към всеобхватен, справедлив и траен мир в Украйна“, написа тя в „Екс“.
Орбан пристигна по-рано в Москва, за да се срещне с Путин, като си навлече упреци от колегите си лидери от ЕС и предупреждение, че не говори от името на Европейския съюз, посочва БТА.

Alphabet е напът да стане най-голямата компания в света благодарение на изкуствения интелект
Как ликвидността движи пазарите
Голям център за данни на Microsoft в Африка се бави заради искане за гарантирани плащания
Трима души загинаха при руски удари в Югоизточна Украйна въпреки примирието
Продажбите на хибридни облигации достигат рекорди
Иран е изпратил отговора си на американското предложение за край на войната
Рецепта за немски картофени палачинки с домашно сладко от ябълки
4 зодии привличат късмет и финансов успех на 11 май 2026 г.
АНКЕТА: Коя е най-спешната задача пред кабинета "Радев" и "Прогресивна България" в НС?
"Берое" победи "Добруджа" в битката за оставане в Първа лига
Ханзи Флик се нареди до Гуардиола и Ван Гаал
Мачовете по телевизията днес, 11 май
Милан пак капитулира - 2:3 срещу Аталанта
Няма как да е по-сладко: Барса тресна Реал и пак стана шампион
Мартин Георгиев стана шампион на Гърция с АЕК
Голям скандал помрачи празненствата на Левски
Честит имен ден на Кирил и Методий!
Таро карта за 11 май, понеделник
Пухкава мързелива баница
Задължителни ястия за 11 май
6 начина да освежите прическата без подстригване
Дневен хороскоп за 11 май, понеделник
Как да изберете правилните гуми, за да намалите разхода на гориво
Колата помни всичко за собственика си
Прожектират филм за годишнината на ПГИТ „Д-р Иван Богоров“ – Варна
Илин Димитров започна проверка в Министерството на туризма
Още два медала за България от Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Какво време ни очаква в понеделник?
Най-големият кратер на Луната може да крие тайни
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3