IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Глобалният баланс на Бразилия е по-сложен от всякога

Президентът Лула се стреми да поддържа връзки със САЩ, Китай и Русия

Глобалният баланс на Бразилия е по-сложен от всякога

Снимка: БГНЕС/ EPA

„Бразилия се завърна“, обеща новоизбраният президент Луис Инасио Лула да Силва пред аплодисментите на тълпите на срещата на върха за климата COP27 в Египет преди две години. След като победи своя твърдо десен съперник Жаир Болсонаро и си върна властта след повече от десетилетие отсъствие от поста, Лула искаше да отбележи не само собственото си завръщане, но и желанието си да върне южноамериканския гигант на световната сцена, пише Financial Times.



По време на първите два мандата на Лула и преди корупционните скандали да опетнят репутацията му, бившият металург беше почитан като международна звезда. На една от първите срещи през 2009 г. на Г-20, орган, който даде на Бразилия рядко място на челната маса, тогавашният президент на САЩ Барак Обама го нарече „най-популярният политик на Земята“. През същата година Бразилия също е съосновател на блока на развиващите се страни БРИКС.
Сега Бразилия — и Лула — отново са в светлината на прожекторите. В понеделник президентът ще бъде домакин на лидерите на Г-20 в Рио де Жанейро, една от поредицата предстоящи международни срещи на високо равнище. По някое време през следващата година Бразилия ще посрещне новоразширената група от бързоразвиващи се страни БРИКС, а през ноември 2025 г. ще бъде домакин и на годишната конференция на ООН за климата в амазонското пристанище Белен.

Завръщането на Лула на централна сцена говори много за променящата се геополитика на епохата, тъй като нарастващата конкуренция за влияние между САЩ и Китай постепенно засенчва система от международни институции, някога доминирани от Вашингтон.

Новата среда отвори пространство за група сили от среден ранг, много от които не са официално обединени - сред които Бразилия, Турция, Индонезия и държавите от Персийския залив, както и Индия, потенциална бъдеща суперсила. Много от тези правителства се опитват да разширят международното си влияние отчасти като играят срещу САЩ, Китай и в някои случаи Русия.

Но усилията на Бразилия да се възползва от променящия се геополитически пейзаж също са изправени пред предизвикателства. Опитът на Лула да действа като регионална сила и да посредничи в политическата криза във Венецуела се провали. Бразилия, която се гордее със собствения си преход от диктатура към демокрация, се чувства неудобно от усилията на Русия и Китай да направят групата БРИКС по-открито антизападна. И избирането на Доналд Тръмп в САЩ вероятно ще усложни плана на Лула да демонстрира своята климатична дипломация.

Страната, казват анализаторите, сега трябва да се ориентира в много по-сложен международен сценарий, в който нейният традиционен неутралитет може да бъде под натиск от всички страни. „Бразилия се хеджира. Това е на оградата“, казва Оливър Стюнкел, експерт по външна политика в бразилската фондация Getulio Vargas, за подхода й към Китай и САЩ.

„Бразилия сега се стреми да приложи тази стратегия на многостранно обвързване в много несигурна глобална среда“, добавя той. „Неговият основен източник на сила, способността да се ориентира в многостранни форуми. . . сега е подложено на толкова голямо напрежение, че тази стратегия на мулти-подреждане ще стане по-предизвикателна и може би по-скъпа.“

В началото на третия си мандат Лула беше изправен пред трудна борба. Болсонаро беше позволил обезлесяването на Амазонка да скочи, подиграваше се на коронавируса като „малък грип“ и отбягваше международната общност. Междувременно Ернесто Араухо, първият външен министър на неговия предшественик, описа изменението на климата като заговор на „културните марксисти“ за отслабване на Запада чрез подпомагане на Китай. След като пое властта, Лула дефинира отново дипломатическите цели на Бразилия - търсене на лидерство в глобалната климатична дипломация, възобновяване на битката му през целия живот срещу глада и бедността и преследване на край на войните чрез позиция на ангажирано необвързаност, която се опитва да насърчи сътрудничеството без да взема страна.

Във вихрушката на дипломацията от встъпването си в длъжност през януари 2023 г. Лула поправи отношенията с президента на САЩ Джо Байдън, ЕС, Африка и Китай – всички отчуждени при Болсонаро – както и поддържа връзки с Русия и Индия.

„Това е външна политика, която търси независимост чрез баланс в света и многополярност“, казва Селсо Аморим, външен министър в предишните мандати на Лула и сега негов главен съветник по международните въпроси. „Не искаме светът да бъде доминиран нито от една държава, нито от една идеология, или още по-малко от един човек.“
Добре обезпечената с ресурси и професионална дипломатическа служба на Бразилия й придава особено влияние, заедно с дългогодишната си международна ангажираност — тя беше член-основател на Обществото на нациите през 1919 г. и проведе първата среща на върха на ООН за климата в Рио де Жанейро през 1992 г.
Позицията на страната обаче понякога предизвиква безпокойство във Вашингтон и Брюксел. Желанието на Лула да играе миротворец във войната в Украйна раздразни поддръжниците на Киев, които го обвиниха, че облагодетелства Русия, особено когато приветства външния министър на Путин Сергей Лавров в Бразилия през април 2023 г.
Още преди избирането си президентът разстрои европейските и американските съюзници на Украйна, като намекна, че Киев е виновен съвместно с Москва за конфликта. След като миналата година Лула предположи, че Вашингтон удължава войната, като доставя оръжие на Украйна, говорител на Съвета за национална сигурност на САЩ обвини Бразилия в „повтаряне на руска и китайска пропаганда“.

Някои посочват силните икономически връзки на Бразилия с Русия като доказателство, че Бразилия не е неутрална. Москва е най-големият доставчик на торове за огромния селскостопански сектор на Бразилия, а Бразилия е нетърпелив купувач на евтин руски дизел , тъй като Западът бойкотира горивата на Москва.

Въпреки че може да е непопулярна в голяма част от Запада, позицията на Лула за Украйна се споделя широко в развиващия се свят. Нации като Индия, Китай, Мексико и Южна Африка са съгласни с мнението му, че САЩ и Европа трябва да се стремят към дипломатическо решение на конфликта, вместо да изпращат все по-мощни оръжия на Украйна и да налагат драконовски икономически санкции на Москва.

„По отношение на Украйна, по други политически въпроси, независимо дали става въпрос за Близкия изток, независимо дали се занимава с Китай, Лула насочи Бразилия към до голяма степен същите необвързани политики, които се следват от други нововъзникващи сили в Г-20“, казва Майкъл Маккинли, бивш висш служител на Държавния департамент и посланик на САЩ в Бразилия.

Всички тези нации „работят в предизвикателен пейзаж, [опитвайки се] да запазят каналите отворени и в същото време да преследват собствените си национални интереси“, добавя той.

В същия дух сравнението на Лула на военните действия на Израел в Газа с Холокоста може би е подчертало различията с Вашингтон и е накарало израелското правителство да го обяви за персона нон грата. Но това е в много по-голямо унисон с позициите на други развиващи се държави от Г-20 като Индия, Турция, Саудитска Арабия и Южна Африка, които са повдигнали обвинения в геноцид срещу Израел във висшия съд на ООН.
Посланикът на Южна Африка в Бразилия хвали външнополитическата платформа на Лула.

„От гледна точка на Южна Африка това е положително. И в името на [глобалния] юг трябва да го подкрепим“, казва Вусумузи Уелингтън. „Бразилия беше изчезнала от световната сцена. [Сега] състоянието му се е подобрило.“
У дома обаче позициите на Лула предизвикаха критики от страна на консервативни критици, които го обвиняват, че е загубил доверието на традиционните партньори на Бразилия. „Позицията на тази администрация спрямо конфликтите в Украйна и Близкия изток отдалечи Бразилия от Запада“, казва Маркос Тройо, бивш дипломат, номиниран от Болсонаро да оглави банката на БРИКС, която той ръководи от 2020 до 2023 г.

Други предупреждават за опасностите от прекалената амбиция. „Бразилия е средна регионална сила“, казва Рубенс Барбоса, президент на Института по международни отношения и външна търговия и бивш бразилски посланик във Вашингтон. „Ние нямаме излишната власт, за да повлияем на основните проблеми на войната и мира в света.“
Аморим, съветникът на Лула, контрира, че „част от нашата работа е именно да работим срещу тази поляризация, която е лоша за света. Това е лошо за Китай, но е лошо и за Съединените щати.

Сред западните дипломати все пак има безпокойство относно посоката, която може да поеме Бразилия. Близостта на Бразилия до Пекин, най-големият му търговски партньор, е особен източник на безпокойство. „Накъде се насочва Бразилия? На еднакво разстояние ли е, или завива на изток?“ пита високопоставен европейски служител. „Нашият интерес е да направим демократични партньори като Бразилия по-силни.“

И все пак Брюксел досега не е успял да осигури ратифициране на забележителна търговска сделка между ЕС и блока Меркосур от южноамерикански нации, която беше прокарвана от Бразилия, договор, който може да послужи за намаляване на зависимостта на Бразилия от Китай. По време на първия си престой като президент, от 2003 до 2011 г., Лула използва прагматизма, усъвършенстван като профсъюзен преговарящ, за да изгради мостове между развития и развиващия се свят. Той култивира добри работни отношения в целия политически спектър, от американския президент Джордж Буш до покойния венецуелски революционен социалистически лидер Уго Чавес.

В свят, изправен пред многобройни войни и климатична криза, подобни умения са дори по-търсени.
„Осезаемите резултати включват повторното интегриране на Бразилия в международните форуми, особено в дневния ред за климата“, казва Фернанда Магнота, професор по международни отношения във фондация Армандо Алварес Пентеадо в Сао Пауло.

Заедно с Индия, Бразилия също измина внимателен път в рамките на групата БРИКС, опитвайки се да гарантира, че няма да се превърне в изрично антизападен блок. Бразилия се съгласи неохотно с разширяването на БРИКС миналата година, за да включи Египет, Етиопия, Иран и ОАЕ – ключова китайска цел – но досега не се е присъединила към 22 други латиноамерикански и карибски нации в подписването на водещата международна инфраструктурна програма на Китай, Инициатива „Един пояс, един път“. За Бразилия, казва Стюнкел, „Brics е важно да покажем на Вашингтон, че имаме алтернативи. [Да не се присъединим към пояс, един път] е важно, за да покажем на Китай, че е ключов партньор, но не сме отчаяни за техните инвестиции.“

Лула се сблъсква и със значителни дипломатически предизвикателства на собствения си праг. „Розовият прилив“ на предимно леви латиноамерикански правителства, в който той плуваше през първите си два мандата, беше заменен от по-антагонистичен регионален пейзаж. Консервативните правителства в съседните Аржентина и Парагвай, както и Еквадор и Ел Салвадор, се сблъскаха с левите президенти на Чили, Колумбия и Мексико. Малцина са склонни да се подчиняват на Лула, ветеранът, знаменосец на латиноамериканската левица.

Лула също се бори да съживи Унасур, южноамериканската междуправителствена организация от предишните му президентствания, и усилията му да разреши дългогодишната политическа криза в съседна Венецуела досега не са довели до никъде. Отношенията с президента Николас Мадуро бяха обтегнати от настояването на последния, че е спечелил изборите през юли, след официален резултат, който повечето независими наблюдатели смятат за грубо фалшив.

След като бразилските искания за представяне на доказателства за победата му доведоха до месеци измама от Мадуро, Лула отказа да признае изборния резултат. Предвид дългогодишните политически връзки между Работническата партия на Лула и революционното социалистическо движение на Мадуро, това беше резултат, който малцина очакваха.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата