Норилск – град в бившия СССР, дълбоко в Северен Сибир – е получавал тази незавидна титла "Най-депресиращият град" от множество източници през годините. И не е трудно да се разбере защо. Градът се намира в Северния полярен кръг, с целогодишен сняг и температури, които достигат пик от 9°C през лятото, но падат до мъчителните -50°C през януари. Освен това, през зимата слънцето никога не изгрява и жителите живеят в пълен мрак в продължение на 45 дни всяка година.
@shnixelnotnails #норильск #таймыр #россия #norilsk #trave ♬ оригинальный звук - Chaika__777.
Разположен на 2900 километра от Москва и на 1500 километра от Красноярск, столицата на областта, градът е изключително отдалечен. Няма пътища, водещи до или от Норилск, само товарна железопътна линия до пристанището Дудинка, където жителите могат да прекосят реката до останалата част на страната (когато не е замръзнала, както е през по-голямата част от годината).
В противен случай единственият целогодишен маршрут до и от града е петчасов полет до Москва или едно от по-малките регионални летища в Русия.
@east0272 #most #depressing #city #in #russia #vorkuta #fyyyyyyyyyyyyyyyyyyy #fyyyyyy #fyp #fypdong #fypgakni #fyppp #fypppppppppppppp #pov #aestheticvideos #east #easterneuropean #darkvibes #dark #darkvibe #russian #russiangirl #russiansaitama #russiantiktok #russianmanicure #russians #russiansong #rusko #rusko🇷🇺 #🇷🇺 #🇷🇺🇷🇺🇷🇺 #🇷🇺тиктокроссия🇷🇺 #🇷🇺серëга🇷🇺 #🇷🇺movs1976🇷🇺 #🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺🇷🇺 #🇷🇺🇷🇺 #🇷🇺❤️ #🇷🇺тиктокроссии🇷🇺 #foryour #foryourepage #foryourpages #socialismo #soviet #sovietunion #sovietrussia #vorkutattcodm #наречие #Наречие #длятебя #длятебяr #длятебябессмертный #длявас❤❤ #длявасстраница #фуай #для #тебя #длятебя ♬ sonido original - 𝐈𝐯𝐚́𝐧 𝐑𝐌𝐮𝐬𝐢𝐜 🎧
Град Норилск е построен през 30-те години на миналия век на мястото на бивш трудов лагер ГУЛАГ, след като геолози откриват огромни находища на никел, мед и кобалт. Построен е до голяма степен от съветски затворници, като се смята, че 16 806 от тях са загинали, работейки при минусови температури между 1935 и 1936 година. В днешно време една пета от световния никел и повече от половината от паладия идват от Норилск и почти всеки там има някаква връзка с завода в Норилск.
Тази индустрия поддържа местната икономика, но също така причинява катастрофални нива на замърсяване. Процесът на топене тук изпомпва около два милиона тона токсичен газ всяка година, като се смята, че 1% от световните емисии на серен диоксид произтичат от този малък град.
Междувременно, постоянният смог и киселинните дъждове показват видимите си последици, унищожавайки половината от околните гори и създавайки безплоден пейзаж от почернели дървесни скелети. Може би най-очевидният пример за тежкото въздействие на замърсяването е през 2016 г. и отново през 2020 г., когато предполагаеми течове от отпадъчни тръби от завода оцветиха близката река Далдикан в кървавочервено.
"През зимата снегът също е червен", каза преди това бившият фабричен работник Евгений Беликов пред ABC. "От една страна е красиво, но от друга е химично."
There’s a full-scale environmental disaster in Norilsk, an industrial Russian city located above the Arctic Circle. Local rivers turned red, after a diesel fuel leak from a thermal power plant on 29 May. pic.twitter.com/fAjrAg1LAW
— Dmitri Gorelov (@dimagorelov) June 4, 2020
Ако това не звучи достатъчно страшно, не е нечувано да се видят диви полярни мечки, разхождащи се по улиците на Норилск. Според зоопарка “Роев Ручей“ в Красноярск, който спасява животните, те са били принудени да се установят в града от затоплящите се зими и липсата на арктически ловни полета – те обаче не са особено приятелски настроени съседи.
Според дискусия в Reddit за мрачната репутация на мястото, някои смятат, че то има уникален чар. "Всъщност ми изглежда някак приятно, красиво и прекрасно по някакъв начин на "последно убежище", пише потребител.
@brutbuilds Norilsk the Darkest and Coldest in Russia . . . #concrete #urbex #buildings #brutalism #brutalist #brutalistarchitecture #architecture #arch #architecturestudent #architecturelovers ♬ Судно (Борис Рижий) - Molchat Doma
"Странно успокояващо ми е", пише друг, а бивш жител на града споделя, че никога не го е намирал за депресивен.
Други обаче бяха далеч по-малко комплиментни, наричайки го "потискащо", "мрачно", "пусто" и "дистопично" място или го сравняват с постапокалиптични сцени във видеоигри и филми.
Имайки предвид всичко това, може би се чудите защо някой би избрал да живее в Норилск – въпреки това над 170 000 души правят точно това. Причината до голяма степен се дължи на възможностите за работа тук: работниците в Норилск Никел, а работната заплата е прилична - около 950 евро на месец.
“Обучението/кариерното развитие всъщност е доста добро, тъй като компанията инвестира в хората, които са готови да отидат там, и им дава възможности, тъй като винаги има текучество”, шише потребител в Reddit.
Усещането за общност също е привлекателно за някои. Когато естонският журналист Яанус Пиирсалу посети Норилск през 2018 г., той сподели, че студеното време в Норилск се компенсира от сърдечните хора. Поради суровите условия обаче, наричането на Норилск свой дом има различна цена.
The path to the store in Norilsk, Russia, the world's northernmost city with more than 180,000 inhabitantspic.twitter.com/R1OA1NVp3i
— Massimo (@Rainmaker1973) February 11, 2025
Не само че продължителността на живота в Нориск е с 10 години по-ниска от останалата част на Русия (59 в сравнение с 69), но проучванията показват, че рискът от рак е двойно по-голям от останалата част на страната, а нивата на кръвни заболявания при децата са с 44% по-високи в сравнение със средностатистическото дете в Сибир.
Наред с респираторните заболявания, причинени от замърсяването, хората тук могат да изпитат редица “полярни синдроми“, при които липсата на светлина и топлина причинява симптоми като депресия, раздразнение, проблеми със съня, трудности с концентрацията и паметта и разсеяност.
Всъщност децата в Норилск получават дневна доза ултравиолетови лъчи по време на полярната нощ, за да бъдат предпазени от най-лошото. Що се отнася до удобствата, жителите получиха истински достъп до интернет едва през 2017 г., като се наложи да разчитат на съмнителна сателитна връзка, за да се свържат предварително.
Много се прави и за подобряване на Норилск, от сградите в центъра на града и Ленинския проспект, които са пребоядисани в ярко слънчогледово жълто, до откриването на галерия – Арктическият музей на модерното изкуство (AMMA), която кметът Дмитрий Карасе каза, че “всеки ще иска да посети“.
И след всичко изброено, ако все още искате да посетите този отдалечен град, ще е необходимо специално разрешение от руското правителство. Само около 200 чужденци годишно получават разрешения за посещение на Норилск, а ограниченията са доста строги.
Въпреки това, ако сте един от малцината избрани, можете да се насладите на дивата му природа и да се потопите в смразяващото му минало, а паметникът “Норилска голгота“, издигнат в подножието на връх Шмитих, за да отбележи загиналите в трудовия лагер Норилаг тук, напомня за трудното минало…
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.