Германия е страната на евтиното месо. Някои месни продукти са дори по-евтини, отколкото в България. Цената за това обаче плащат източноевропейците. Сега управляващите искат да сложат край на този абсурд.
Германия забранява назначаването на работници, наети от подизпълнители, в голяма част от месопреработвателната промишленост. Освен това санкциите за нарушения на трудовото законодателство в бранша ще бъдат увеличени двойно. Правилото ще влезе в сила от началото на 2021 година, пише Йенс Турау в коментар, публикуван от Дойче веле.
Решението беше взето изключително бързо. Поводът: в няколко кланици в Германия работници от чужбина се заразиха масово с новия коронавирус.
Условията в кланиците са всъщност тема, която в Германия се обсъжда от години. Евтина работна ръка от Източна Европа, наета от подизпълнители, изпълнява тежката работа срещу живот в мизерни условия - хората спят в препълнени общежития, за които плащат високи наеми. Досега браншът успяваше някак да избегне налагането на по-строги ограничения - с някакви доброволно поети ангажименти. Те обаче не дадоха резултат.
Тежката битка за евтиното месо
Битката за цената на месото, което германците толкова много обичат, е тежка. И в крайна сметка именно тя води до непоносимите условия на труд на хората от кланиците. В кризата с коронавируса изведнъж се оказва възможно това, което дълги години не се получаваше.
Още отсега представители на бранша протестират гръмко, посочвайки - не без основание - че и в други отрасли на икономиката, например в строителството, се работи с подизпълнители. Логично е да попитаме дали сега се налага забрана на този вид практика само за месопреработвателния бранш. И дали условията на труд действително ще се подобрят, ако предприятията от бранша се съобразят с новите ограничения?
Досега контролът от страна на оторизираните държавни органи беше доста слаб - заради недостатъчния брой инспектиращи. Това също трябва да се промени. Но все пак началото е поставено.
Сега хората в Германия, които толкова обичат да си похапват наденички и пържоли на грил, не бива да се изненадват, ако месото поскъпне. В сравнение с други страни германците, които са най-богатият народ в Европа, дават по-малко пари за храна и отдавна са разглезени от политиката на дискаунтърите, които се надпреварват да предложат най-ниската цена.
Някои потребители пазаруват в биомагазини, предлагащи здравословни храни от екологично чисто производство. Но тези хора в Германия си остават незначително малцинство. Възмущаваме се, когато гледаме по телевизията репортажи за лошите условия на труд в кланиците. Който пък е виждал как се работи във фабрика за замразени пици, отказва да консумира подобна храна. Но мнозинството от хората изобщо не иска и да знае от кого и как се произвежда месото, което ядем. Важното е то да е евтино.
Дано поуките доведат до дълготрайни промени
В сегашната криза от коронавирус няма много добри новини. Дотук тя причини доста страдания на хората. Но ще бъде добре, ако поуките, които си извлякохме доста бързо, доведат до дълготрайни промени - в кланиците, на полето за аспержи, на строителната площадка, в сектора на грижите за болните и възрастните хора. Всички ние обаче ще трябва да дадем своя принос за това. В конкретния случай това ще рече: да плащаме по-висока цена за месото и да консумираме по-малко месни продукти. И да не си затваряме очите пред нечовешките условия в кланиците. Защото те винаги са били такива - и преди пандемията от коронавирус, се казва в коментара.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Във войната на роботите отнема дни, за да се придвижиш метри на фронтовата линия
Повечето от страните от Г-7 харчат повече за лихви, отколкото за отбрана
Coface: Въздействието на американските мита върху България ще бъде ограничено
Броят на пивоварните в Германия стигна 10-годишно дъно
Зехтинът може отново да поскъпне през есента заради сушата и пожарите
Bayer отчете неочакван ръст на печалбата през второто тримесечие
71-годишен мъж почина, опитвайки се да спаси друг човек от река край село Къпиново
Необуздана агресия в Ихтиман: 17-годишен бие полицаи и къса униформите им
Йотова: Бъдещето на медицината са лекарите, а не машините
Четвърти ден миряни се редят на опашка пред Хавайската икона на Богородица в София
Астролози: Август носи отлични финанси и нови възможности за 3 зодии
Ман Юнайтед обяви голяма новина – става въпрос за огромна сума
Разкритие! Ясно е колко милиона годишно предлага Реал на Винисиус за нов договор
Лудогорец представи новия си „фараон“ + ВИДЕО
Интер започва сезона без Лаутаро и Тюрам
Аморим с трогателни думи за Барези
Юве отново рекордьор! 138,5 млн. евро за нови играчи
Знаци, че една жена не е щастлива
Месечен хороскоп за август 2026
Нискокалоричен десерт без захар с ябълки и канела
Поверия за Преображение – 6 август
Най-щастливите дни през август за всяка зодия
Парадоксът на почивката: защо се връщаме по-уморени
Как да се предпазим от опасните последици на жегата?
Как гонореята води до стеснение на уретрата при мъжете?
Предлагат електронна здравна карта да замени хартиените книжки от 2028 г.
Лекарства против прилошаване при пътуване – как действат и какви рискове носят?
Безплатни кардиологични прегледи за жени в УМБАЛ „Лозенец“
7 признака, че женското тяло има нужда от повече желязо
Отнемат имущество за над 111 000 евро на семейство след решение на Апелативния съд във Варна
АЕЦ „Козлодуй“ има вода за работа поне за още 3 седмици
Руски войник прещрака: Стреля по колеги и цивилни в Крим
Екоексперти и полицаи извършиха 195 проверки за нерегламентирани дейности с отпадъци
Започва фестивалът „Карантината“
Шофьор наплю жена с бебе, блъсна колата ѝ и преби съпруга ѝ заради бибитка