Президентът на Украйна Владимир Зеленски определи новия кръг от преговорите на четири очи между руски и украински преговарящи, които ще се проведат в Истанбул, Турция, като "нелош".
"Предстои нов кръг от преговори, защото ние се стремим към мир, наистина, без отлагане. Както ме информираха, има възможност и необходимост от среща на четири очи в Турция. Това не е лошо. Нека да видим резултата", каза той във видеообръщение, публикувано рано тази сутрин от президентската канцелария.
"Нашите приоритети в преговорите са известни. Суверенитетът и териториалната цялост на Украйна не подлежат на съмнение", каза той.
Зеленски подчерта, че "ефективните гаранции за сигурност" за Украйна са "задължителни".
"Нашата цел е очевидна - мир и възстановяване на нормалния живот в страната ни възможно най-скоро", добави той.
Зеленски подчерта, че санкциите срещу Русия, "срещу агресията", са необходими, докато руските войски остават на територията на Украйна.
"Планира се седмицата да бъде много натоварена, така че никой няма да може да скрие украинския интерес някъде из политическите кабинети", каза украинският президент.
Следващата среща на преговорните екипи на Русия и Украйна ще се проведе в Истанбул, за което в неделя се договориха президентите на Турция и Русия, съобщи Анадолската агенция.
В телефонен разговор Реджеп Тайип Ердоган и Владимир Путин обсъдиха последните събития и преговорния процес в руско-украинската война, се казва в изявление на Дирекцията за комуникации на Турция.
Подчертавайки необходимостта от незабавно прекратяване на огъня и постигане на мир между Русия и Украйна, както и от стъпки за подобряване на хуманитарната ситуация в региона, Ердоган заяви, че Турция ще продължи да оказва всякакъв вид подкрепа на този процес.
Въпреки че Дирекцията за комуникации на Турция не споменава дати за срещата, Давид Арахамия - член на украинската делегация за преговори и ръководител на фракцията "Слуга на народа" във Върховната рада, написа във Facebook, че следващият кръг от преговорите между украинската и руската делегации ще се проведе в Турция на 28-30 март.
"Днес, на следващия кръг от видеопреговорите, беше взето решение следващият кръг от преговорите на живо с двете делегации да се проведе в Турция на 28-30 март. Подробности по-късно", заяви той в неделя.
На 10 март Турция влезе в заглавията на световните медии, тъй като прие министрите на външните работи на Русия и Украйна в южния турски град Анталия - срещата на най-високо равнище на двете страни от началото на войната на 24 февруари.
Анкара получи широка оценка за усилията си за прекратяване на войната, за което спомогна и уникалното ѝ положение да поддържа приятелски отношения както с Русия, така и с Украйна.
Войната беше посрещната с международно възмущение, като Европейският съюз, САЩ и Обединеното кралство, наред с други, въведоха строги финансови санкции срещу Москва.
Според оценките на ООН, които предупредиха, че истинската цифра вероятно е много по-висока, в Украйна са загинали най-малко 1119 цивилни граждани, а 1790 са ранени.
Повече от 3,82 млн. украинци също са избягали в съседни страни, а милиони други са разселени в страната, по данни на Агенцията на ООН за бежанците.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Dow Jones и Nasdaq затвориха на ръба на корекцията
Тръмп обмисля завземане на ключовия за иранския износ на петрол о. Харг
Решението на Пауъл за мястото му в борда на Фед може да определи лидерството на Уорш
Психолог: Стресът на работа е измерим, но технологиите не трябва да са психотерапевти
Защо войната в Иран е провал за САЩ?
Столична община ще инвестира над 224 млн. лв. във ВиК и ремонти на улици
Постната баклава - част от пролетната трапеза за Благовещение
Сигнал от HelpBook: Неправомерно източиха средства от кредитната ми карта
НАСА ускорява темпото с по един робот към Луната всеки месец от 2027 г.
Великден 2026: По-малко шоколад за повече пари
Иран нападна Ерусалим: Чуха се експлозии и предупредителни сирени
Спортът по телевизията днес, 21 март
Мачовете по телевизията днес, 21 март
Борнемут и Манчестър Юнайтед си спретнаха зрелищно реми на „Виталити“
Байерн Мюнхен - Унион Берлин
Евертън - Челси
Край на мълчанието! „Извършителят“ на дузпата от мача Левски-Локо Пд проговори
Таро карта за 21 март, събота
Дневен хороскоп за 21 март, събота
Финансови постъпления очакват тези 4 зодии през април
Чък Норис почина на 86 години
Означава ли потта, че тренировката е по-ефективна
Домашните хакове, които помагат да бъдем по-здрави
Затварят участък от булевард "Осми приморски полк" на 26 март
Актьорът Михаил Мутафов бе отличен за цялостно творчество
Представиха първите влакове "Шкода", които ще возят пътниците с модерни мотриси
Хванаха за ден 34-ма шофьори с алкохол или наркотици
Хороскоп за 21 март 2026
Веласкес очаква тежък мач срещу Черно море
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април
Китай набеляза вулканичен район за първото си кацане на Луната