Вместо Цветан Цветанов зам.-министърът на вътрешните работи Веселин Вучков ще бъде изслушан в парламента по случая в Катуница, приеха депутатите. Предложението беше направено от „Атака“.
В началото на пленарния ден левицата поиска МВР шефът, който е в отпуск заради предизборната кампания, да докладва за събитията в страната след конфликта в Катуница, но нейното предложение беше отхвърлено.
Дотам се стигна след остри реплики между депутатите и напрежение в залата.
От БСП обясниха, че отсъствието на вътрешния министър от парламента е бягство от отговорност.
„МВР министърът трябва да дойде тук, защото не е в оставка. И той продължава да е отговорен за това, което се случва в държавата, а не да пее по концертите с Веселин Маринов”, скочи Мая Манолова.
От десницата обясниха, че това, което предлага левицата, не е достатъчно. „Самият премиер е казал, че МВР са изпуснали положението. Да изслушаме този, който е изпуснал положението, ще му дадем възможност да се оправдава”, обясни Иван Костов.
Според Костов Цветанов вече обяснил колко добре се е справило МВР със ситуацията в Катуница. За това от „Синята коалиция” поискаха да се създаде временна анкетна комисия, която да разследва поведението на случая в пловдивското село и поведението на самото МВР.
От „Атака” веднага излязоха със свое предложение дебатът в парламента да се излъчва по националната телевизия. „Залата и страната са заредени с напрежение. Това заседание трябва да бъде предавано по националната телевизия. Ако може да се замажат очите, това направиха Бойко Борисов и президентът Първанов”, обясни заместник-председателят на „Атака” Павел Шопов.
Левицата излезе с контрапредложение дебатът да не се предава по телевизията. „Комунистически убийци”, започна да крещи и да удря по парламентарната си банка Волен Сидеров.
Последваха нови предупреждения към Сидеров, че ще бъде изгонен от залата. Бившият председател на парламента от времето на Тройната коалиция Георги Пирински обясни, че с прякото предаване по БНТ само ще налее масло в огъня. „И после да се чудим какво да се прави. Поведението на „Атака” е антиконституционно”, предупреди Пирински.Лидерът на РЗС Яне Янев също изрази мнението си от трибуната на парламента. „Тук трябва да дойде Бойко Борисов с оставката на Цветанов”, аргументира се Янев.
На трибуната отново застанаха представители на левицата. „Може би тези събития се превръщат в повратна точка на това, което се случва в България през последните години. Ако предложението за изслушване бъде отклонено, нашата парламентарна група няма да участва в заседанията до края на седмицата”, предупреди левият юрист Янаки Стоилов.
Тъй като Стоилов говори повече от времето, с което разполагаше, председателят на парламента предупреди и него, че ако не седне на мястото си, ще бъде отстранен от залата.
Цачева предупреди квесторите да следят за поведението на гостите на „Атака”, които заеха местата на балкона в залата. „Гостите на балкона не може да изразяват настроения и да пляскат”, предупреди Цачева.
След като предложението за призоваването на вътрешния министър Цветан Цветанов в парламента беше отхвърляно, в крайна сметка „Атака” извади управляващите от деликатната ситуация.
По предложение на Павел Шопов депутатите решиха да извикат един от заместниците на Цветанов – Веселин Вучков, да докладва за действията на полицията.
За процедурното предложение гласуваха 94-ма, 21 бяха против и 29 натиснаха бутона „въздържал се”.
От „Коалиция за България” веднага скочиха срещу предложението и обвиниха ГЕРБ и Атака в сговор. „Разбрали сте се да го пробутате на Народното събрание. Не може по такъв селско-терикатски начин вие да отнемате отговорността на министър-председателя. Показвате политическа безпомощност и скритите си договорки с атакистите”, изрази възмущението си от трибуната Михаил Миков.
„Да дойде лице, облечено в конституционна отговорност”, призова още той. Парламентът очаква зам.-министърът на вътрешните работи да дойде всеки момент в парламента.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
AI ботовете идват, а младите ги освиркват, вместо да ги аплодират
Историята сочи, че златото ще поевтинее още, но дали нови фактори не диктуват посоката?
Пет ключови въпроса преди следващото решение на ЕЦБ за лихвените проценти
Кадър на деня за 6 юни
Загубата на биоразнообразие може да отприщи вълна от кредитни кризи
Чаят заплашва електропреносната мрежа на Великобритания на Световното по футбол
Повечето плодове и зеленчуци поевтиняват на борсите в началото на юни
Оградата около строежа в "Баба Алино" край Варна е премахната
България победи Аржентина в последната си контрола преди Лигата на нациите
Хороскоп за 7 юни: Важни уроци и съдбовни прозрения за всички зодии
Рецепта за пърленка със сирене, сушени домати и маслини
ЦСКА със сензационен трансфер
Левски със специално съобщение за Фара
ЦСКА завърши на позицията, която заслужаваше
Официално! Огромно разкритие за Любо Пенев
Без Меси: Аржентина тресна Хондурас + ВИДЕО
Бразилия загря за Мондиал 2026 с бой над Египет + ВИДЕО
Красивият хол губи стойността си, ако не е удобен – как да изберете правилната концепция
Седмична таро прогноза за 8 – 14 юни
Нумерологична прогноза за 7 юни
Диетичен чиа пудинг
Дневен хороскоп за 7 юни, неделя
Маслени сладки за Летен Тодоровден
Премахнаха оградата около комплекса в местността Баба Алино
Огнеборците са реагирали на 52 сигнала през последното денонощие
Дъжд и гръмотевици в Източна и Южна България днес
Мачовете и спортът по ТВ днес (7 юни)
Виц на деня - 7 юни
Артемида II: НАСА анализира данните от историческата мисия около Луната
Учени от Кеймбридж създадоха първата ваксина с помощта на изкуствен интелект
Откриха „изгубен свят“ на 1500 м височина със светещ паяк и пеперуда с „птичи пера“
Учени създадоха нов биологичен часовник: Измерва оставащото време на организма
Метеорит доказва съществуването на изгубена планета с размерите на Луната?
Кучета-роботи ще охраняват Световното първенство по футбол в САЩ, Канада и Мексико