Министър-председателят Бойко Борисов беше гост днес на освещаването на първия постоянно действащ български православен храм в Португалия.
Литургията и церемонията в църквата „Св. Йоан Рилски Чудотворец” в предградието на Лисабон Линда-а-Веля се състояха на един от най-големите християнски празници – Петдесетница, и събраха не само представителите на българската православна община в Лисабон, но и православни от други националности, които живеят постоянно в страната.
Храмът е предоставен за ползване от Португалската католическа църква и е реконструиран по православния канон със средства от българското правителство. За ремонта, обзавеждането и оборудването му са предоставени 26 хил. евро. Днес премиерът и министърът на културата Вежди Рашидов дариха храма с икони и църковна утвар.
„Специално благодаря на кмета Карлос Морейра, на кардинал дон Поликарпо, на португалското правителство за това, че дадоха възможност да имаме тази прекрасна църква, да я ремонтираме, да я приготвим и всички българи, които са далеко от родината, да изповядват вярата си и да изпълняват църковните си ритуали – ето, вчера са започнали с две кръщенета. Всички българи имат право на храм, в който да се черкуват”, каза министър-председателят Бойко Борисов.
„Редица храмове в България се ремонтират, редица храмове се издигат из основи благодарение на Вашето високоотговорно съзнание за ролята и мястото на Българската православна църква в българския живот и на всеки един българин”, обърна се към премиера Борисов епископ Антоний, митрополит на Средната и Западноевроппейската епархия. „Благодаря Ви затова, защото зная, че Вие го правите с дълбока вяра и убеждение, с високото съзнание за общата мисия на църква и държава”, посочи той.
След литургията повече от час министър-председателят разговаря със сънародниците ни в Португалия. Те се интересуваха от случващото се в България и заявиха готовността си скоро да се върнат да живеят и работят в родината.
Премиерът Борисов им разказа за всички инициативи, започнати от правителството – строителството на пътища, инвестиране във високи технологии, в културен и исторически туризъм, за борбата с корупцията по високите етажи, които определят развитието на България като успешна държава.
„Началото беше много трудно, но вече набираме скорост и усвояването на еврофондовете е най-добрият критерий за това – сега на 23%, в края на годината ще е 45%, а в края на мандата следващата година ще е 85 процента”, посочи той и каза, че тези успехи привличат обратно в родината вече много български специалисти, работили в чужбина.
Посещението на министър-председателя в Португалия продължава утре със срещи с президента Анибал Кавако Силва и с премиера Педро Пасош Коельо. Преди това българският правителствен ръководител ще бъде приет от кардинал-патриарха на Португалия дон Жузе да Круж Поликарпо, който имаше решаваща роля за получаването на българския храм в Лисабон.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
2,5% лихва за 3-месечен депозит в tbi bank app
Чуждестранните резерви на Турция отчитат рекорден спад през март
Парламентът прие на първо четене мерките срещу ръста на цените
Българските хотелиери записват слаби резултати през март
Банкер: Инвеститорите трябва да търсят България не само заради евтината работна ръка
Опасенията на Wall Street за дългосрочната инфлация в САЩ все повече се засилват
Демерджиев: Пеевски и Борисов имат средства да си наемат лична охрана
Големо село на бунт срещу ТЕЦ "Бобов дол": Отровен въздух и белодробни заболявания
В "България сутрин" на 14 май от 09:30 часа: С колко поскъпват зеленчуците до крайния потребител?
Жега в Реал Мадрид: Арбелоа размаха пръст на Мбапе
Дарвин Нунес иска да бяга от Саудитска Арабия, но не в Ливърпул
Прав ли е? Пеп Гуардиола плюе по ВАР
Лудогорец трепери: Бясна конкуренция в атаката на Левски
Най-добрата дружка на Меси е аут от Световното
Случва се! Нойер се завръща в националния на Германия
Как да превърнете дори малък ъгъл в перфектен домашен офис
Езикова школа Престиж: Лятото започва с английски, игри и нови приятелства
Спасовска задушница наближава, какво се прави?
Тест: 5 карти разкриват какво ви очаква до края на пролетта – изберете си една
4 болезнени лъжи, които ни държат в капана на нещастния брак с години
Арабски кекс с канела
Черно море остава без четирима футболисти до края на сезона
Какво ще бъде времето в четвъртък?
3500 бегачи се очакват на старта в 11-ото издание на Маратон Варна
Искат по-тежка присъда за убийство на молдовец край Варна
Над 900 000 квадратни метра обработени срещу кърлежи във Варна
Условията за туризъм в планините са лоши
Как черните дупки се превръщат в космически чудовища
Какво пише и се вижда в разсекретените файлове за НЛО от лунните мисии „Аполо“
Кометата 3I/ATLAS съдържа вода, невиждана досега в нашата Слънчева система
Космически сблъсък: Ракета на SpaceX ще се разбие в Луната
Гигантски калмар е забелязан край Австралия за първи път от 25 години
Сондите „Вояджър“ записаха зловещи звуци от космоса: Какво може да е това?