Рап скандал се развихри в Народното събрание. Оказа се, че депутатите са запознати добре с текстовете на известни рап парчета, станали популярни в интернет през последните седмици.
Пред депутатите в пленарната зала лидерът на БПС Сергей Станишев изрази възмущение от факта, че в прокуратурата е образувано дело срещу рапъра Мишо Шамара, а колегата му Серафим Мартинов-Сарафа е извикан днес на разпит като свидетел заради общата им песен "Бяло, зелено и червено".
"Не вярвам в ГЕРБ, но силно вярвам в герба. Ти гледай напред и един ден всичко ще бъде наред!", цитира част от текста Станишев.
„От Националното следствие са потвърдили, че има производство срещу Мишо Шамара за обругаване на националния герб и националната знаме”, изрази публично възмущението си соцлидерът.
Стана ясно, че досъдебното производство е по чл. 108 от Наказателния кодекс, което предвижа глоба до 3 хиляди лева или лишаване от свобода до 2 години, за всеки, който опетни герба, националното знаме или химна.
Станишев обясни, че преди дни е критикувал модела на управление на ГЕРБ. „Искам да ви кажа, че тук вече се оляхте”, продължи лидерът на социалистите.
„Вижда се в каква среда на полицейщина, сплашване и абсурди ще живеем през следващите 10 месеца”, коментира още лидерът на БСП. И иронично предложи промени в Конституцията, които да доведат нещата в държавата до техния логичен завършек.
„Възстановява се чл. 1 от Конституцията, който гласи водеща и ръководна сила в държавата е Политическа партия ГЕРБ. Член 2 : названието на страната се изписва „Република БББългария”, за да се знае чия е. Член 3 : пожизнен министър-председател и ръководител на ръководната сила е г-н Бойко Борисов. Герб на държавата е горд лъв с превит кръст и склонена глава. В дясната си лапа е с бухалка, в зъбите си здраво стиска сноп гербери, а главата на лъва е увенчана с полицейска фуражка”, продължи с предложенията Станишев.При тези си думи Станишев беше репликиран от председателстващия заседанието Анастас Анастасов. Той му направи забележка, че прекалява. „Усещате ли, че прекалявате, г-н Станишев?” „Не, господин председател”, отговори му Станишев.
„Бихте ли цитирали останалата част от песента на Мишо Шамара?”, подкани го Анастасов, като обясни, че там са използвани обидни сравнения за цветовете на националното знаме,
Станишев обаче продължи да чете предложенията за промени, като иронизираше ролята на ГЕРБ в ръководенето на държавата. „Държавната и общинска собственост са защитени до поискване от представители на ГЕРБ”, допълни лидерът на БСП.
Последва нова заплаха - „Ще ви отнема думата”, закани се Анастасов. „Чета декларация от името на парламентарна група”, обясни Станишев. Накрая той посочи, че думите му могат да звучат провокативно, но призова депутатите да се замислят в каква държава живеят днес.
„Тъй като аз споделям и се присъединявам към думите „Не вярвам в ГЕРБ, но силно вярвам в герба”, очаквам МВР, следствието и прокуратурата да се самосезират и да предприемат незабавно действия срещу мен”, допълни на финала Сергей Станишев.
„Хора, свестете се, спрете това безумие, защото е ясно, че се изпълнява политическа поръчка на управляващите. Демокрацията е под заплаха”, завърши тезата си Станишев.
Управляващите обаче не му останаха длъжни.„Г-н Станишев, чувствам се неудобно, за да избегна възможността за манипулация на народните представители и на всички български граждани, бихте ли дошли за да цитирате останалата част от песента на Мишо Шамара?”, попита Анастас Анастасов. „Няма нищо общо ли? Да сравняваш българския флаг с определена функция на женския организъм на всеки лунен месец? И ние четем новини, какво си мислите”, завърши с коментара си по адрес на Станишев и на въпросната песен Анастасов.
Изявление от името на групата на ГЕРБ направи и Димитър Лазаров. „Такава гавра с Конституцията не знам досега да се е случвала, и то от представител на една политическа партия, която иска да излъчи президент на Партията на европейските социалисти”, обърна се към Станишев Димитър Лазаров.
От ГЕРБ призоваха Станишев да прочете текста докрай и в събота, когато в Брюксел се избира президентът на ПЕС, да я представи заедно с изпълнителя. Да прочете за бялото, да прочете за зеленото, за червеното, дори предлагаме в събота да вземе рапъра, ние ще му осигурим преводач, в Брюксел да изпеят заедно тази песен, предложи пред журналисти в Народното събрание председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев.
Той категорично заяви, че нито парламентарната група, нито партия ГЕРБ са подавали сигнал срещу даден творец или са обръщали внимание какво той пише.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Удължителният закон за бюджета мина на второ четене в комисия
Лавината от дронове от Украйна до Иран засилва интреса към лазерите за отбрана
Американският долар отново е на върха, но може би не за дълго
Bentley съкращава работни места заради по-слаби продажби в Китай и митата от САЩ
Настроенията сред германските инвеститори се сриват на фона на войната в Иран
Qualcomm обяви обратно изкупуване на акции за 20 млрд. долара
Променят менюто в детските градини в София: Без захар и с пълнозърнесто брашно
Гюров: България ще продължи да подкрепя справедливата кауза на Украйна
Прокуратурата разследва лекарска немарливост след фатален случай в София
БАБХ и областните управители с общ план срещу опасни болести по животните
ГЕРБ-СДС: Влизаме в битката за София със самочувствие и десни решения
Тервел Замфиров с разкритие за бъдещето си
3 неща, които могат да ти се случат, ако захапеш Кокала!
Драма и напрежение със звезда в ЦСКА!
Скандал в Англия: Поредно съдийско решение в полза на Арсенал
Ливърпул уволнява още утре Арне Слот
Альона Голоснова
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
4 прически, които ще са хит през пролет 2026
Билколечение за начинаещи: Урсел Бюринг с ценни съвети за домашната аптечка
Пера и блясък: Тоалети на Vanity Fair Oscar Party 2026 (+Снимки)
Постоянен арест за 29-годишен варненец, обвинен в продажба на марихуана
Йорданова потвърди: Явор Божанков няма да е в листите на ПП-ДБ
Средната пенсия се е увеличила с 44 евро
Набират доброволци до 29 години във Варна
Много чужденци са избрали Варна за почивката си през януари
Къде във Варна можете да подавате сигнали за нарушения във връзка с предстоящите избори?
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той
Учени определиха масата на междузвездната комета 3I/ATLAS
Британски астрономи алармират за заплаха от мегапроекти в околоземна орбита
Китайски инженери представиха концепция за „полухуманоиден“ робот за лунна база