Европейската комисия призова цените на тока в България да бъдат определяни от пазара, както и да бъде осигурена независимост на ДКЕВР. В отговор на въпрос на пресконференция Марлене Холцнер, говорител на еврокомисаря по енергетиката Гюнтер Йотингер, посочи, че тези въпроси са били обсъдени в доклад на комисията за нашата страна, публикуван миналата година, предаде БТА.
ЕК и комисарят Йотингер бяха сред първите, които заявиха, че покачването на цените на електроенергията ще се превърне в проблем за потребителите и че сред тях ще има хора, които няма да могат да си плащат сметките, посочи Холцнер. Тя добави, че настоящото положение не е добро и за дружествата, ако цените на тока постоянно нарастват.
Нашият отговор е, че ако има пазар и той работи, тогава имаме и най-добрата възможна цена. Това не означава непременно, че цените биха се понижили, но увеличенията не биха били така остри, уточни говорителят. През миналата година за България издадохме доклад, в който посочихме два проблема - единият от тях бе пазарът за електричество на едро, който не е напълно либерализиран, има квоти, има играч в господстващо положение, няма свободни цени, отбеляза Холцнер.
Тя цитира данни, според които цените биха били много по-ниски, ако пазарът на енергия в ЕС е изцяло свободен. За последните три години наблюдаваме общо повишение от 3,4 на сто на стойността на тока, при петрола - 14 на сто, а при газа - 10 на сто, уточни говорителят.
ДКЕВР, която определя цените, трябва да бъде напълно независима, добави Холцнер, посочвайки втората препоръка за България. ЕК би предпочела в България цените на тока за предприятията и за крайните потребители да не бъдат регулирани, а пазарно определени, като регулациите да засягат само тесен кръг от граждани, уточни тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Икономическото влияние на „Евровизия“
Лидерите на тюркските страни гледат към цифровизацията и новите търговски пътища
Атака с дрон е причинил пожар в атомна електроцентрала в ОАЕ
Кадър на деня за 17 май
Зелената енергия изглежда „имунизирана“ за шокове като този около Ормузкия проток
Папа Лъв XIV създава комисия по изкуствен интелект
Времето в понеделник: Облачно с превалявания и температури до 23 градуса
Хороскоп за 18 май: Шанс за изяви и нови преживявания за зодиите
Самооценката: Как влияе на живота ни и как да я укрепим
Рецепта от тефтера на баба: Сочен сладкиш с домашно сладко
Проф. Аспарух Илиев: Всички новини в Германия започват с Дара и България
Спортът по телевизията днес, 18 май
Мачовете по телевизията днес, 18 май
Технически проблем спря Верстапен от победа в легендарно състезание
И скандален рефер не спря Барса за велик рекорд!
Това е категорична игра с ръка, беснее босът на Форест
Локомотив пак удари Рилски, ще има 5-и мач
Нумерологична прогноза за 18 май
Кюфтета със сос и ориз
Ходене за отслабване – достатъчни ли са 10 000 крачки
"Бангаранга" на всички. Много ви обичам!" – първи думи на DARA при посрещането в София
Дневен хороскоп за 18 май, понеделник
Посрещаме DARA на летище „Васил Левски“ след триумфа ѝ на „Евровизия 2026“
САЩ искат забрана на китайските коли
„Комодор” среща „Черно море” в ½-финален плейоф във ватерпола при мъжете
Коцев ще прави Дара „почетен гражданин“ на празника на Варна
Пробив: Откриха една от най-старите галактики във Вселената
Аксаково изтърва трите точки в Добрич
България посрещна DARA (ВИДЕО)
Уникално откритие: Може да помогне на хората да живеят до 200 години без рак
Десетгодишно търсене на извънземни сигнали сред 70 000 звезди завърши без резултат
Има ли нещо сензационно в новите файлове за НЛО?
Ледена проба разкри най-дългата хроника на земния климат
Нов експериментален медикамент показва обещаващи резултати срещу рак на бъбреците
Патент за дистанционно управление на човешки клетки предизвика спекулации