Парламентът прие на първо четене промени в Закона за енергетиката. Депутатите гласуваха абсолютно единодушно – 104 от 104 казаха „да“ на законопроекта на Явор Куюмджиев от БСП и група народни представители. Делян Добрев от ГЕРБ също беше внесъл такъв законопроект, но той беше отхвърлен.
Промените в законопроекта предвиждат да отпадне от цената за пренос добавките за зелена и кафява енергия. Това беше въведено от предишното мнозинство, според вносителя Явор Куюмджиев включването на тези добавки към такса пренос е била груба грешка на ГЕРБ. Такса пренос ще се поема вече от производителите.
Втората мярка предвижда да отпадне задължението на НЕК да изкупува електроенергия от всички производители и да се дава възможност са се изкупува от най-евтините енерегийни източници, обясни Куюмджиев.
Това са наистина кризисни мерки, за да спасим системата. С този законопроект ние ще отпушим износа, за да влязат свежи пари в системата. В момента пари няма, заяви от парламентарната трибуна по време на обсъждането енергийният министър Драгомир Стойнев.
От днес ще започне огромен натиск върху вас законопроектът да бъде променян. Тук не става въпрос за 1-2-3 милиона, става въпрос за стотици милиони. Мислете първо за хората, предупреди още министърът. Много е трудно да обясня защо двата ядрени блока едва работят, защо тази енергия не се изкупува приоритетно. Отсега нататък този модел ще се промени и това е целта на този законопроект, заяви още министърът.
Сега е моментът да върнем българската енергетика на българския народ. Само така можем да повярваме, че имаме достоен парламент и правителство, което мисли за него, завърши Стойнев.
Според червения депутат Явор Куюмджиев новият състав на ДКЕВР трябва да се превърне в истински независим регулатор, който да защитава интересите на потребителите и производителите. Промените предвиждат ДКЕВР да може да използва нов метод за ценообразуване, при който да се отчитат само реално извършените разходи за електроенергията.
Енергийният системен оператор (ЕСО) ще може да спира онези производства, които могат да дебалансират системата при възникване на опасност от дебалансиране. Куюмджиев се върна и на темата за направеното от бившите управляващи. По негови думи по време на управлението на ГЕРБ много хора са енергийно бедни.
С прилагането на тези мерки голяма част от тези българи ще могат да получат достъп до електроенергия, заяви Куюмджиев.
Той призова да се направи всичко възможно да се върне доверието към енергетиката и институциите.
Днес е точно един месец, откакто се заклехме, и се занимаваме само с енергетика, заяви Явор Куюмджиев.

Wall Street реши да обърне временно гръб на технологичните акции
Google инвестира 5,5 млрд. евро в Германия
Производителят на умни пръстени Oura очаква близо 2 млрд. долара приходи за 2026 г.
Microsoft ще инвестира 10 млрд. долара в AI център за данни в Португалия
Защо Бил Гейтс смята, че човечеството няма да загине от климатични промени
Кадър на деня за 11 ноември
Пет билки за силна имунна система
Рецепта за пилешки кебап с подправки по турски
Какъв чай да пием за сияйна кожа и растеж на косата
Детските градини да станат платени само за лятото в София предлага общината
Късна емисия
Майкъл Джексън пише история в музиката 16 години след смъртта си
Уволниха човека, трансферирал Лука Дончич в ЛА Лейкърс
Поп звезда открадна шоуто на Суперкласико в Аржентина + СНИМКИ
Как легендата Бобан привлече български талант в Хърватия
Преди 33 години Стоичков блести за Барса
Момченцето от Казанлък, което шамароса Левски и възроди ЦСКА
Християна Гутева ще надува свирката в Севлиево
Дневен хороскоп за 12 ноември, сряда
Зимен хороскоп за всяка зодия
Милена Милотинова: Фолклорът е магия, която ни събира, където и да сме по света
Вълшебен компрес с рициново масло помага при перименопауза
Салата с риба тон и бял боб
Поверия за Свети Мина
Никола Цолов дебютира във Формула 2 още тази година
ВМА отстрани от работа лекаря, прегазил куче в София
Юноша на Черно море-Елит е на 1/4-финал в Бахрейн
Компенсират ни с пари, хотел и храна за закъснение на влака
Отказаха на Ратко Младич временно освобождаване
Румен Радев наложи ново вето
Археолози създадоха наръчник за колонизиране на други планети
Кой е създал мистериозните 5200 дупки в Андите в Перу
Наблюдаваме пика на метеорния поток Северни Тауриди
Изстрелват New Glenn на Blue Origin на 12 ноември
След мощно изригване на Слънцето: Очаква се силна магнитна буря на 12 ноември
Китай подготвя тестови полети на Long March-10 за пилотирана мисия до Луната