До края на януари догодина зърнопроизводителите ще получат в пълен размер субсидиите си, в това число и европейските. За това се споразумяха на среща с премиера Пламен Орешарски и земеделския министър Димитър Греков представители на Асоциацията на зърнопроизводителите в България.
Европейските субсидии възлизат на 1,118 млрд. лева. Националните доплащания ще са по 2 лв. на декар, което общо е около 60 млн. лв.
Първоначално от асоциацията настояваха до края на годината да им бъдат изплатени около 200 млн. лв., но днес са се отказали от това искане.
Председателят на организацията Ангел Вукодинов обясни мотивите за промяната в позицията им с обстоятелството, че това се прави с оглед на възможностите на бюджета.
"Тези 200 милиона са под 20 на сто от субсидиите и няма да имат ефект за производителите и заради това се съгласихме да са до края на януари", разясни той.
В случай, че има констатирани нередности, зърнопроизводителите ще получат субсидиите си до края на април след проверка.
Министър Димитър Греков подчерта, че днес се слагат правилата за изплащане на субсидиите.
"Ако сега сме се колебали до юни месец, днес се разбрахме това да става по-рано", заяви той.
Споразумението за това е подписано от земеделския министър, Вукодинов и зам.-министъра на финансите Людмила Петкова.
На срещата днес е договорено още от следващата година да има намален акциз на горивата за зърнопроизводителите, за което ще се предвидят 84 милиона лева, както и да се въведе обратно изчисляване на ДДС за тях за срок от две години.
Общо е било и становището, че трябва да се работи върху закон за браншовите организации, като според Греков до края на годината той трябва да бъде обсъден.
Земеделският министър съобщи още, че е изпратил питане до Брюксел за предложението му да се удължи със седем години сегашният мораториум за свободно купуване на българска земя от чужденци. Той се надява до месец да получи отговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Куба има малко варианти за отговор при военен натиск от САЩ
Гръцките акции срещу Nasdaq 100: Кой пазар се представи по-добре през последните 5 години?
Съобщение за проект на мирно споразумение между САЩ и Иран обнадежди пазарите
След посещението на Путин в Пекин Русия ще пласира облигации, деноминирани в юани
Stellantis предприема една от най-големите промени в историята на автомобилната индустрия
ЕС се готви да облекчи санкциите срещу основен китайски доставчик на полупроводници
Вариант 2 се падна на вторaта задължителна матура по профилиращ предмет
Тръмп изпраща още 5000 американски войници в Полша след напрежение в НАТО
Извадиха тялото на мъжа с българско гражданство от рухналата сграда в Германия
Гръм от "Армията"! ЦСКА гони Христо Янев, ето кой го сменя
Европейски шампион цака Левски за топ трансферна цел!
Веласкес с важно решение в Левски
Спартак Варна – Локомотив София
Септември – Добруджа
Ботев Враца – Берое
Женски хороскоп за юни 2026
„Опасно близо“, петата книга от поредицата за една от най-харесваните детективки в жанра – Трейси Кросуайт
Нумерологична прогноза за 22 май
Маникюри за пари и късмет през юни (+Снимки)
Италианско предястие с пушена сьомга
Дневен хороскоп за 22 май, петък
Времето във Варна на 22 май 2026
Над 24 000 зрелостници се явяват на втора матура днес
Честваме паметта на свети мъченик Василиск
9-годиeш от Аксаково e 6-и на Световното първенство по кордова акробатика
Кое е по-опасно: Прегряването на спирачките или това на двигателя?
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
НАСА обяви програмата си за постоянна база на Луната – над 80 изстрелвания и кацания
Китайски учени осъществиха безжично предаване на енергия
Слънцето изхвърли енергия към Меркурий: Ще достигне ли бурята до Земята?
SpaceX е готова за Уолстрийт: Състоянието на Мъск може да скочи до 1 трилион долара
Откриха огромни залежи на литий в Апалачите: Стигат за 500 млрд. смартфона
Из разсекретените документи в САЩ: 13 изтребителя са преследвали едно НЛО