Стабилността на правителството ще бъде тествана веднага след европейския вот, възможно е още наесен да има различна политическа конюнктура. Това коментира пред Дарик радио политологът Димитър Аврамов.
Според Аврамов ГЕРБ са имали по-спокойна и премерена кампания, докато Коалиция за България си е поставила неадекватна политическа цел - да се справи с партията на Георги Първанов, но така се е прицелила в грешен противник. Вместо АБВ "България без цензура" е заела левите гласове и е излязла мощно напред, коментира Аврамов.
Според него най-заинтересовани да има предсрочни избори ще са ГЕРБ, които имат пълното право да искат да влязат във властта като първа политическа сила. Би трябвало към предсрочни избори да се стреми и партията на Николай Бареков, смята Аврамов. В същото време БСП и ДПС сигурно ще мат по-висок резултат сумарно, отколкото ГЕРБ и ако искат да засилят партньорството си, могат да останат на власт, а "Атака" с оглед сегашните резултати също няма да иска предсрочни избори, коментира политологът.
Според Аврамов преднината на ГЕРБ въпреки всичко изглежда смазваща спрямо БСП към момента. Ниската избирателна активност Аврамов отдаде на отчуждението и апатията на хората.Добрият резултат на Реформаторския блок според Аврамов се дължи на мобилизирането на техните избиратели, които са се отвратили от ситуацията в страната.
В същото време идейната и идеологическата неспособност на други партии да възпроизведат актуален дневен ред е довело до отлив на техни гласоподаватели, каза политологът като визира "Атака". По повод резултата на "България без цензура" Аврамов коментира, че след мащабна и високоплатена кампания е важно резултатът на една партия да не остане само еднократен политически фойерверк.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
ЦИК е решила да разкрие 493 секции в 55 държави за изборите на 19 април
ЕС проучва създаването на западен стоманодобивен съюз със САЩ и Великобритания
Украйна и Катар са подписали споразумение за сътрудничество в областта на отбраната
Войната в Иран кара световните лидери да преосмислят икономическата система
Трейдърите вече са нащрек за позициите си на борсите преди уикендите
Световният пазар на дронове се очаква да достигне стойност от 250 млрд. долара до 2035 г.
Светослав Бенчев: Бензинът е поскъпнал с 14% за месец
ЦИК ограничи броя на секциите в чужбина за изборите
Проверки на пътя: От КАТ връчиха стотици фишове и актове за нарушения
Вселената изпраща важни послания към четири зодии на 29 март
Окупирахме Топ 3: Стилияна Николова е начело, Ева Брезалиева е трета
Заплашва ли ги? Тухел с любопитен коментар за английските национали
Министър Димитър Илиев приветства гимнастичките в София
Няма връщане назад! Ливърпул реши за Слот
Интер хлътна по Коне, готви "тлъста" сделка
Параноя? Барса притиска Ла Фурия заради Ямал
Дневен хороскоп за 29 март, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 30 март – 5 април
Тайната на сияйната кожа: ново поколение грижа
Reebok пренаписва правилата между спорт и стил
Любовен хороскоп за 30 март – 5 април
5 задължителни елемента на пролетния маникюр
Порой близо до Шумен, въведоха временна организация на движението
493 секции в 55 държави за изборите
Варненецът Иван Иванов е на финал в Испания
Хванаха за ден 45-ма шофьори с алкохол или наркотици
АПИ излезе с важен призив към шофьорите, пътуващи през планинските проходи
Хороскоп за 29 март 2026
Сателитни данни разкриват изненадващи промени в сладководните запаси на Арктика
Защо колонизацията на Марс може да се окаже еволюционно самоубийство
Кометата C/2026 A1 продължава полета си към Слънцето
Палеонтолози откриха: Стотици яйца на динозаври, престояли 70 млн. години
Възможно ли е да се зачене дете в Космоса: Ново проучване разкрива сериозни пречки
Учени откриха кокаин, кофеин и лекарства в акули край Бахамите