Тонът на Консулативния съвет по национална сигурност (КСНС) при президента следващия вторник ще бъде конфронтационен, защото правителството продължава да демонстрира арогантност и безпардонност с днешните си актове. Това каза пред "Фокус" лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов от Вашингтон в коментар на днешния избор на членове на Сметната палата.
Днес Народното събрание одобри нейните членове, предложени от председателя Лидия Руменова, които положиха клетва пред депутатите. Вчера от ГЕРБ поставиха условие, че ще оттеглят вота си на недоверие, ако управляващите се откажат от точката за избор на членове на Сметна палата.
Борисов се чуди защо трите партии - БСП, ДПС и Атака, днес са влезли да правят кворум, за да изберат членовете на Сметната палата и шефа на Националния статистически институт, след като вчера са подавани оставки на партийно ниво в БСП, а "Атака" "крещят отвън оставка на правителството“."Да избираш най-важния одиторен орган за седем години напред, след като си подал оставка, те вече го правиха това преди пет години“, допълни лидерът на ГЕРБ.
Той припомни, че по същия начин в последните дни от управлението си тройната коалиция е вдигнала пенсиите, без да има пари в бюджета, "назначиха си посланици и хора на ръководни постове, които впоследствие, ако тръгнат да бъдат махани, започват да говорят за реваншизъм и за чистка".
"Така че учуден съм от това, което сътвориха г-н Местан и г-н Станишев, защото последните дни говориха за мъдрост, за толерантност, за съгласие, за излизане от кризата и всичко останало”, допълни той.
С днешния си ход управляващите са минирали всякаква възможност за каквито и да е нормални разговори, убеден е Борисов.
"Какво има да говорим във вторник на КСНС, при положение, че те така безпардонно се държаха днес? И за седем години напред ще определят кой да бъде в най-важния одитен орган. При положение, че не участва най-голямата партия, спечелила изборите, в него. То просто не е само морално, то не е логично“, отсече експремиерът.
Борисов е убеден, че оттук нататък разговорите няма да имат желаната от него мъдрост и разбирателство. По думите му управляващите са показали, че това за тях не са ценности. Според лидера на ГЕРБ те действат от позицията на моментната сила на сриналата се тройна коалиция.
"Но, за съжаление, това е съдбата ни в България”, обобщи Борисов.
„След днешните решения не виждам никакъв смисъл да проявявам толерантност. Те това си посяха, това ще пожънат”, допълни още Борисов.
Относно определяне датата на предсрочните избори Борисов е категоричен, че това е работа на президента и има технологично време, което трябва да се спази.
Единственият изход от кризата за страната и за ГЕРБ е максимално добър резултат на изборите, уверен е партийният лидер.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Alphabet е напът да стане най-голямата компания в света благодарение на изкуствения интелект
Как ликвидността движи пазарите
Голям център за данни на Microsoft в Африка се бави заради искане за гарантирани плащания
Трима души загинаха при руски удари в Югоизточна Украйна въпреки примирието
Продажбите на хибридни облигации достигат рекорди
Иран е изпратил отговора си на американското предложение за край на войната
Мание след триумфа в София: Българските пътища ми дадоха крила
Голям пожар горя в изоставен склад в София
"Ботев" (Вр) утежни положението на "Септември" в Първа лига
Джирото е най-добрата реклама за България
Жестока драма, но Арсенал докосва титлата на Англия!
Световни вицешампиони и Любо Ганев наградиха млади таланти
Валенсия няма да изпада, тресна Атлетик в Билбао
Победителят Мание: Българските пътища ми дадоха крила!
Симов обясни как Ботев Враца спъна Септември
Дневен хороскоп за 11 май, понеделник
Поверия и обичаи за църковния празник на 11 май
Какво се прави на Спасовска задушница
3 нисковъглехидратни рецепти за закуска
Седмичен хороскоп за 11 – 17 май: Големи промени за Телците
Аплодисменти, смях и силни емоции посрещнаха „Огледалце, огледалце“ на премиерата в Театър ARTVENT
Колата помни всичко за собственика си
Прожектират филм за годишнината на ПГИТ „Д-р Иван Богоров“ – Варна
Илин Димитров започна проверка в Министерството на туризма
Още два медала за България от Световната купа по спортна гимнастика във Варна
Какво време ни очаква в понеделник?
Кувейт е атакуван с дронове
Топ 10 космически факта, които звучат като научна фантастика
Пентагонът разсекрети част от архивите си за НЛО
Светът е изправен пред рекордно супер Ел Ниньо: Какви са заплахите?
AI „изключва“ човешкия мозък: До какво води общуването с чатбот
Starship Flight 12: Подготовка за дебюта на версия V3
Lunar Outpost набра 30 млн. долара за разработката на лунохода Pegasus