Патриотичният фронт внесе промяна в Закона за политическите партии, с която размерът на партийните субсидии се намалява почти двойно.
Депутатите на Валери Симеонов и Красимир Каракачанов предлагат изцяло нови правила за разпределение на държавните средства за политическите формации.
В изменението, внесено от Патриотите, е записано, че субсидията за партиите ще е равна на 6 лв. за получен глас. В момента за един глас, взет на изборите, всяка от формациите, минали 1% (а те са 63), получава по 11 лева.
Според сегашната разпоредба на закона размерът на субсидията се определя всяка година в Закона за държавния бюджет. Сумата се формира на базата на броя получени действителни гласове на последните избори.
В мотивите си за орязването на парите за партиите вносителите от Патриотичния фронт пишат, че размерът на субсидията у нас в момента е неоправдано висок. Те дават и пример с други държави и изчисляват, че средният размер на държавната помощ за политическите формации в ЕС е 3,5 евро или 7 лева.
"Общоизвестен факт е, че България е най-бедната страна в ЕС и на този фон размерът на субсидията от 11 лева на глас за нас е финансово необоснована", пишат от ПФ.
Депутатите на Симеонов и Каракачанов предлагат двойна защита срещу високите помощи. Във внесената си поправка те настояват и за фиксиране на таван за субсидиите – не повече от 3 млн. лв. за партия на година, независимо от получените гласове.
В мотивите си Патриотите припомнят, че на последните избори са подадени 3 144 038 гласа. Според действащата сега разпоредба бюджетът заделя 34 584 418 лв. за изплащане на партийните субсидии.
"Ако бъде приета предлаганата от нас законодателна промяна тези средства ще бъдат намалени над 50% или ще са необходими 15 396 120 лева от държавния бюджет", пишат още вносителите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Норвегия: НАТО трябва да поддържа присъствието си по всички флангове
Сръбският износ на оръжие за Израел скача със 140% през 2025 г.
САЩ и Израел атакуваха иранското съоръжение за обогатяване на уран в Натанз
ЕС иска от страните членки да започнат да запълват газовите хранилища отрано
Пламен Димитров: От страна на САЩ липсва пълна стратегическа яснота в конфликта с Иран
Поскъпването на АІ компания за дронове с 1000% изобличава новата мода на Wall Street
Обедна емисия
"Арда" разби "Септември" в София
Международна изложба на котки събра елита на породите във Варна
Вили Вуцов култов: Отново намеси Лудогорец
Никола Цолов: Кой знае какво щеше да стане, ако имах писта вкъщи
Страхотни новини за Реал Мадрид
Септември тресна ЦСКА, но сега е пред изпадане
Истина е: Без играчи на ЦСКА в националния
ЦСКА не успя, но Арда го направи срещу Септември
Седмична нумерологична прогноза за 23 – 29 март
Френски туист – вечният шик в прическите, който се завръща (+Снимки)
Постен сладкиш за Благовещение
Любовен хороскоп за 23 – 29 март
Противовъзпалителни храни при менструални болки
Нумерологична прогноза за 21 март
Камион изгоря на "Капитан Андреево", пожарът засегна друг тир и сграда
Повече от 37 000 българи в чужбина са подали заявления за гласуване
Хванаха за ден 36-ма шофьори с алкохол или наркотици
Израел планира да увеличи ударите срещу Иран
Горивата у нас са поскъпнали с 8-9 евроцента за седмица
Полицията във Варна отбелязва Световния ден на хората със синдром на Даун
Най-дълбоката точка на Средиземно море е затрупана с отпадъци
Китайски AI в орбита за пръв път управлява робот на Земята
Откритие: Преди 3,5 млрд. години земната кора се е движила шест пъти по-бързо от днес
НАСА планира драстично да увеличи броя на роботизираните мисии до Луната
Създаден е нов каталог на скалисти екзопланети в обитаемата зона
Луната отново е на фокус: НАСА подготвя ракетата „Артемис“ за полет през април