Парламентът отказа да даде зелена светлина за прекратяване на концесията на кандската фирма "Дънди Прешъс Металс" за добив на злато и други ценни метали в мината в Челопеч. Искането беше внесено от депутатите от "Атака".
"За" гласуваха 48 депутати, 43 бяха против, а 47 се въздържаха. "Против" и "въздържал се" гласуваха от ГЕРБ, ДПС и Патриотичния фронт. Останалите ги подкрепиха.
За да защити искането на "Атака", Волен Сидеров обясни, че концесията е неизгодна за България, а концесионерът нарушава концесионните условия.
"В продължение на 15 години, през които находището е дадено на чужда фирма, не е направен нито един одит на Сметната палата. Това е липса на контрол", възмути се Сидеров. Той обясни, че находището е дадено без търг на "Дънди Прешъс" през 1999 година. Сделката била за пет милиона долара и станала чрез изкупуване на акции.
Официалният отчет на енергийното министерство сочи, че за тези 15 години държавата е получила 70 милиона лева от добив на злато, който по груби изчисления е донесъл 7 млрд. лева печалба. Концесионната такса била по-малка от страните "във втория, третия, четвъртия свят" - 0,75%.
"Обявявам" награда от 10 лева, ако се намери друга държава с концесионна такса с под 1 процент", каза Сидеров. Колегата му Илиян Тодоров пък съобщи, че в Судан тя е 5%.
Според Сидеров коцесионерът избирателно обработва находищата, които са по-богати на злато, което също е нарушение на концесионния договор. "Държавата е в правото си да прекрати едностранно договора заради неизпълнението му", убеден е лидерът на "Атака".
Той получи подкрепа в залата от соцдепутатите Чавдар Георгиев и Георги Божинов, както и от независимия Велизар Енчев. Въпреки гласуването "за" и на депутати от други фрмации обаче проектът не беше приет.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Лихвите по новите депозити на домакинствата растат през април
Бумът продължава: Вече имаме 6800 MW солари и 10 000 MWh капацитет за съхранение на ток
Задълбочаването на конфликта в Близкия изток тласна европейските борси до едноседмично дъно
Лихвите по заемите на бизнеса растат през април
Търговското споразумение между САЩ и ЕС може да е основата за връщане към разбирателство
A$AP Rocky пристига за първи път в България с концерт в София
Франко Неро пред Bulgaria ON AIR: След "Джанго" фенове късаха дрехите ми, днес имам звезда в Холивуд
Скандалът "Баба Алино": Николай Найденов разкри политическия чадър над Красимира Божкова
Рашидов: Живеем в хаос, държавата е изпусната - не може да крадем непрекъснато
Централна емисия
Отново загуба: България падна от Черна гора
Георги Глушков бе удостоен с голяма чест
Легенда на Барса стана треньор
Вратарят на ЦСКА празнува годишнина в Маями + СНИМКИ
ПСЖ занесе "Ушатата" на „Ролан Гарос“
Барса му би шута: "Новият Меси" пропадна до Монако
Късметлийски дни през юни за всички зодии
5 рецепти за студена супа през лятото
Съпругът на Риана идва за първи концерт в България
Роклите, с които ще завладеем лято 2026 (+Снимки)
Млечнобяло и бежово – хит цветовете в маникюра за лято 2026
Обновяват материално-техническата база на Домашния социален патронаж във Варна
Момче с тротинетка блъсна жена в центъра на София
Запознаха ученици от Нови пазар с „Магията на българския фолклор“
BG ALERT и сирени за Деня на Ботев
Аксаково изпълни целта за пролетния полусезон
Разкриха подробности за тайния проект Starfall на SpaceX
Откриха „Розетския камък“ за разшифроване на мистериозни сигнали от дълбокия космос
В Тайван откриха най-дългия в света мост с един пилон
Китайски стартъп разработва най-мощната електрическа ракета в света
Сателитни данни разкриха експлозия на метеор над Кейп Код
Телескопът „Джеймс Уеб“ откри изключително примитивна галактика