По сметките на говорителя на ЦИК Цветозар Томов мъртвите души в избирателните списъци са около 1 милион, а математикът проф. Михаил Константинов ги увеличи с още 300 000.
"Фантомите в избирателните списъци са милион и триста хиляди", настоя Константинов по БНТ.
Според него, както и според Томов, задължителното гласуване няма да реши нито един от проблемите на политическата ни система.
И двамата специалисти по провеждането на избори не са убедени, че референдумът за изборните правила ще даде реален резултат най-малкото защото, за да е валиден, са нужни гласовете на 3,5 милиона избиратели.
Проф. Константинов обаче е убеден, че поне 20% ще отидат до урните и ще се произнесат на референдума, което ще вкара тези въпроси в Народното събрание и така депутатите ще трябва да ги решат.
Според него е вероятно след това да се проведат и много местни референдуми. Томов смята, че е възможно да бъдат редактирани въпросите за допитването, когато влязат в парламента.
"Формата на запитване трябва да е максимално неутрална, в това отношение ми се струва, че има какво да се направи, но като цяло са нормално формулирани. Това са наистина важните въпроси, свързани с изборния процес в България, на каква основа да стъпим", каза той.
"Местните избори са си най-тежките избори, но няма по-подходящ редовни избори за произвеждане на референдуми – и национални, и местни. Трудно е за организаторите, но е технически много по-удобно и евтино да се провеждат допитвания до хората", продължи социологът.
Константинов обаче е на мнение, че депутатите не трябва да променят въпросите. "Народът е гласувал за тях. Вече един път сменяхме въпросите и видяхме, че нищо кой знае какво не произлезе", каза той.
"Обявяването на резултатите може да се забави, защото за първи път гласуваме с преференции на местни избори, което още повече усложнява нещата. Ще има известни проблеми с навременното отпечатване на бюлетините между първи и втори тур, тъй като де факто ще имат един ден само за това… Балотажите ще бъдат ясни почти навсякъде много преди това", продължи Константинов.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Икономиката на ЕС - от глобализъм към протекционизъм
По-високите цени на петрола облекчават фискалната криза в Русия
Окончателно: Съдът спря поскъпването и разширяването на зоните за паркиране в София
НАСА ще строи база на Луната за 20 млрд. долара и космически кораб за Марс
Индексите на БФБ отчетоха понижения при слаба активност във вторник
Избори без доверие: Къде се къса системата?
Акцията на ГДБОП: Българи и румънци са арестувани за фалшивите евробанкноти
"Великденски обяд": Доброволци правят празника на самотни пенсионери незабравим
Централна прогноза
Модрич подкрепи Чилич в Маями
Лошо! Ас на Славия аут за България
ЦСКА с голяма новина за феновете
Национал на България с драматична победа в Хърватия
Реал, Ливърпул и Дортмунд в битка за звезда на Челси
Йозуа Кимих очерта две от големите надежди на Германия преди Световното
Gladen.bg представя новото поколение онлайн пазаруване – по-бързо и по-персонализирано от всякога
Цветове за добро настроение през пролетта
Здравословно пилешко с лимон, билки и зеленчуци
Женски хороскоп за април 2026
„Пролетна супер седмица“ стартира в Практикер
3 важни поверия за Благовещение
ЦРУ и Мосад допуснаха фундаментална грешка при подготовката на войната в Иран
Доклад: Лавинообразен ръст на дрогирани и неправоспособни водачи през 2025 г.
Българи масово купуват имоти в Кавала, вдигнаха цената до 2000 евро на квадрат
Във Варна ще вали до Цветница
Пътна полиция-Варна: Проверките на водачи на тротинетки са целогодишни
Стела Николова: Годините безхаберие поставят Варна в тежка ситуация
Краят на МКС: Ще се превърне ли станцията Axiom в мост към комерсиалния космос?
Метеор с тегло един тон избухна над Тексас, хиляди в Хюстън чуха звуковия удар
Товарният кораб „Прогрес-94“ се скачи с Международната космическа станция
Руският аналог на Starlink вече има 16 сателита в орбита
Artemis II: Поглед отвътре към мисията, която ще отведе човечеството по-далеч от всякога
Meta инвестира $135 млрд. в „персонален свръхинтелект“ през 2026 г.