Това е геостратегическият избор на България, заяви министърът на отбраната Николай Ненчев на съвместна пресконференция с министъра на националната отбрана на Полша Томаш Шемоняк след подписването на споразумението за осигуряване на логистична подкрепа за самолети МиГ-29, съобщиха от министерството на отбраната.
"Това е заявка от страна на България за много по-тясна интеграция в рамките на Европейския съюз и на НАТО", подчерта министър Николай Ненчев.
Той благодари на полския министър Шемоняк, и на експертите, участвали в подготовката на споразумението: "Ние получихме всичко онова, което поискахме от Полша", заяви министър Ненчев. По думите му днес слагаме началото на още по-добро сътрудничество между двете държави в тази сфера, включително и в общи образователни програми, учения и тренировки.
"За България това е геополитически избор, а не само избор на един партньор. Нашето общо сътрудничество в рамките на НАТО и Европейския съюз получава едно ново качество. Високо оценяваме смелото решение и смелия подход на министър Николай Ненчев; смелото решение на правителствата, което е много важно", заяви от своя страна полският министър Шемоняк.
"Декларираме, че полската страна ще положи всички усилия този договор да бъде изпълнен коректно, навреме и качествено", подчерта той. По думите му днешните подписи показват, че когато България и Полша са заедно, няма нужда да се страхуват от никого. "Благодаря на министъра на отбраната на Република България и на всички негови сътрудници, които участваха в преговорите, така че днес този договор да бъде подписан", каза още полският министър.
На журналистически въпрос относно позицията на Русия министър Томаш Шемоняк заяви: "Знаем, че те протестираха срещу този избор, но това е избор на нашите две правителства и ние ще положим всички усилия този контракт да бъде реализиран по възможно най-бързия и качествен начин". По думите му за самото предприятие това означава сериозен договор, който осигурява работни места, и те осъзнават колко важно и отговорно е това начинание.

Възходящата тенденция на Wall Street продължава
Канадски милиардер придоби близо 27% от издателя на списание Economist
Доналд Тръмп: Ние победихме, не беше честно Иран да блокира Ормузкия проток
Оскари 2026 – негласно, но ясно срещу надвисналите политически заплахи над киното
Европейските борсови индекси се покачиха въпреки опасенията около петрола
Акциите на луксозните компании са изправени пред най-негативните настроения от години
Домашен кекс с боровинки и лимонов аромат
Въпреки кризата: Нова детска градина в София стои празна?
Учени: Картофите на Луната вече не са само научна фантастика
Късна емисия
Грузинският патриарх Илия II почина на 93 години
Везенков се завърна с 24, а Олимпиакос срази лидера след шоу на Фурние
С два страхотни гола Арсенал подчини Байер Леверкузен
Байерн Мюнхен - Аталанта
Реал Мадрид съсипа Сити, задава се най-голямата класика в Шампионска лига
ПСЖ разби Челси отново и е на четвъртфинал
Ливърпул уволнява още утре Арне Слот
Таро карта за 18 март, сряда
Дневен хороскоп за 18 март, сряда
Храни за късмет за пролетното равноденствие
Сила без фитнес зала: как да развиете мускулна маса
Отиде си Слава Рачева – гласът на Педя човек – лакът брада
6 зодии, на които ще им върви в работата през 2026
Над 40 пешеходци във Варна са глобени за пресичане, докато използват мобилен телефон
Никой регион на Русия вече не е в безопасност от атаки на Украйна
Радев е поредният нов експеримент, който ще свърши като другите популистки проекти
Борят домашното насилие с ИИ: Ще предвижда дали жените са в риск
Гърци зареждат автомобилите си с по-евтино гориво у нас
Найден Тодоров: Културата не е фалирала, а инструментите, които ние ползваме, за да я формираме
Експерти: Можем да отглеждаме картофи на луната
Най-силната магнитна буря за последните два месеца ще удари Земята
Екипажът на „Тянгун“ излезе в открития космос: Монтираха защитни панели
Най-голямата слънчева електроцентрала в Китай неусетно преобразява пустинята
Разгадаха 2000-годишна тайна на египетските мумии благодарение на техния аромат
Предлагат нов метод за търсене на живот на екзопланети: Какъв е той