Централната избирателна комисия предлага членовете на СИК до получат по още един почивен ден за удължената си работа, свързана с предаването на изборните книжа, каза Цветозар Томов, член и говорител на ЦИК, цитиран от БТА.
Предложението е за платен почивен ден да се брои и 27 октомври, вторник. Причината за това е ада, които преживяват хората от секционните избирателни комисии, които чакат часове наред в зала "Арена Армеец", за да предадат бюлетините и книжата на ОИК.
Централната избирателна комисия предлага на членовете на ОИК и СИК да се осигури допълнително възнаграждение. Тези две предложения обаче трябва да минат на съгласуване и с други държавни институции, добави Томов.
ЦИК е готова да осигури сътрудници на Общинската избирателна комисия в София за по-бързо обработване на книжата, допълни Томов.
Ще търсим начин за облекчаване на процедурата по обработката на протоколите от изборите, но сме ограничени от законовата рамка и от тридневния срок, в който трябва да се обявят резултатите, каза още той.
Омбудсманът Мая Манолава пък апелира към ЦИК и ОИК да създадат хуманно и нормално отношение към представителите на СИК.
"Смятам за наложително ЦИК да подпомогне с допълнителни експерти работата на ОИК – София. До колкото разбрах ОИК е отказала помощ от ЦИК с експерти. Според мен това трябва да се промени. Трябват хора, които са обучени и са работили в изборите, с каквито разполага ЦИК да бъдат включени в процеса на приемане на протоколите и на всички изборни книжа и чували с бюлетини", заяви тя пред Фокус.
Според нея случващото се в "Арена Армеец" граничи с нарушаване на основни човешки права на хората, които са ангажирани в изборния процес.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новите данни за инфлацията в САЩ помрачават настроенията на Wall Street*
BNP Paribas: IPO-тата на технологични компании в САЩ подхранват апетита и в Европа
Лято 2026 - свободни места за летния сезон в България все още има
Потребителските цени в САЩ са достигнали най-високото си ниво от три години
Платформа на БАН отваря вратите за българския бизнес с готови AI модели
България в индекса „Богатството на народите“: Икономиката расте, но държавата е слаба
МВР хвана десетки пияни и дрогирани шофьори само за ден
Обвиниха 7 души и 2 компании за огромния пожар със 168 жертви в Хонконг
Нургюл Салимова: България може да изгуби талантите си, включително и мен
Украйна: България не ни дава безплатна военна помощ
НИМХ обяви жълт код за интензивни валежи за 16 области в четвъртък (+КАРТА)
Над 1300 литра нелегален алкохол са иззети при акция край Петрич
Славия започна лятната подготовка с пет нови попълнения
Стана ясно кога Левски и ЦСКА ще спорят за Суперкупата на България
Бивш кандидат за акциите на Локо Пловдив става собственик на друг пловдивски клуб
Звезди на Челси се появиха в новия клип на Мадона
България отново без съдия в елита на УЕФА, Кабаков и Гидженов остават в Категория 1
Жозе Моуриньо се сбогува с Бенфика и се завръща в Реал Мадрид
Експлозия от десени за лято 2026 (+Снимки)
Погрижете се за домашния уют с шест ТОП сезонни оферти от HomeMax
Коста Каракашян завършва юбилейния пети сезон на Karakashyan & Artists с наградени спектакли и международни участия
Най-доброто упражнение за гърба това лято не е във фитнеса
Летен хороскоп за всяка зодия
Маги Джанаварова и нейната „Лудост“
Ударен от дрон кораб пристига във Варна
Американските самолети се връщат в България
Приключи финалния турнир по шахмат за VIII-X клас от Ученическите игри във Варна
Цветелин Чунчуков удължи контракта си със Спартак Варна
Директорът на "Евровизия": За нас е много вълнуващо, че конкурсът идва в страна, в която досега не е бил
В Слънчевата система може да е имало още две планети гиганти
Започнаха първите изпитания на „еликсир на младостта“ върху човек
Край Шанхай заработи първият подводен център за данни, захранван от вятър
Планетата е заплашена от екстремни горещини и хаос
Тези места гъмжат от хищници със зъби: Регионите, където акулите атакуват най-често
НАСА обяви екипажа на „Артемида III“: Четирима астронавти, сред които и първият европеец