ГЕРБ предлагат да падне забраната осъдените за леки престъпления затворници да не могат да гласуват.
Управляващите, начело с Цветан Цветанов, са внесли изменения в Изборния кодекс. С едно от тях се уточняват гражданите, които имат право на глас. От тях се изключват тези, които не са навършили 18 години, изтърпяващите наказание лишаване от свобода за тежки престъпления и поставените под пълно запрещение.
С тази промяна се дава възможност и на хората под ограничено запрещение да могат да гласуват. До момента и те бяха лишени от глас. В мотивите си управляващите уточняват, че това са хората с лека умствена невменяемост, афективно биполярно разстройство, синдромът на зависимост от алкохол, ограниченото разстройство на личността, наркоманите и др.
Аргументите за даване право на глас на осъдените за леки престъпления и на поставените под ограничено запрещение управляващите взимат от препоръки на Венецианската комисия, становище на ОССЕ за човешките права, практика на Европейския съд по правата на човека и др.
Сегашният текст на Изборния кодекс препраща към Конституцията за това кой има право да гласува.
Там е указано, че всички осъдени и всички поставени под запрещение нямат право да избират депутати, президент и вицепрезидент, кметове и евродепутати. В проекта на ГЕРБ обаче не става ясно дали ще се наложи промяна на Конституцията.
С промените в Изборния кодекс ГЕРБ предлагат предизборната кампания да се съкрати – от 30 дни както е в момента – на 21 дни. Мотивите се базират на анализ, че агитацията започва прекалено рано и в последните дни преди вота "участниците в нея са изморени, избирателите – отегчени, а кампанията става вяла".
"Прекалената кампания води до апатия и вместо да мотивира избирателите да гласуват, само може да ги отврати от острата политическа дискусия един месец преди изборите", пише още в мотивите на управляващите.
В предложенията на ГЕРБ е записана и забрана по време на кампания партиите да не използват държавни пари за коли, самолети, помещения и други движими и недвижими вещи на държавната и общинската администрация.
С новите текстове управляващите връщат предишната разпоредба - изборният ден да започва в 7 часа и да приключва в 21 часа. Предвижда се и на провежданите избори до 2018 година да се въведе експериментално гласуване по интернет – в 20 избирателни секции.
ГЕРБ предлагат за изборите за депутати да се направи нов избирателен район – чужбина. Мотивът е и сънародниците ни зад граница да могат да гласуват с преференции.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Русия е получила повече пари от скъпия петрол и спря да продава злато
Време е съюзниците да изградят различен вид НАТО
Кремъл търси баланса между контрола върху интернет, защитата на парада и рейтинга на Путин
В свят на война и съперничество технологиите са победител
Китай нареди на своите рафинерии да не обръщат внимание на американските санкции
200 долара на среща: Високите цени заплашват и намирането на партньор за младите хора
"Тихите" фактори, които увреждат нервната система всеки ден
За учителите на българите: Какъв е произходът на Кирил и Методий
Йотова: Европейската политическа общност дава нова енергия на Източното партньорство
Нефритената тайна на Гълъбник: Кои са първите владетели на Европа
Земята се разкъсва под Тихия океан: Какво разкри детайлното сканиране на недрата?
Шеф на ЦСКА със силни думи
Антонели продължи с победите, пак разочарование за Ръсел
Шеф на Лудогорец с тежки признания за кризата
Хьогмо намекна: Лудогорец поема по нов път?
ЦСКА е длъжен да го направи! Христо Янев постави цел пред "червените"
Левски: Здравей, Шампионска лига!
Дневен хороскоп за 4 май, понеделник
DARA тръгна за Виена с два куфара и пет човека екип
3 кето рецепти за Гергьовден
Проф. Донка Байкова съветва: Айрян, таратор и ферментирали зеленчуци за здрави черва
Седмичен хороскоп за 4 – 10 май: Стрелците да са пестеливи
Седмична таро прогноза за 4 – 10 май
ИПИ: България е в най-лошата си фискална позиция от началото на хилядолетието
Проф. Герджиков: Крайно време е страната да се успокои, гарант за това е Румен Радев
Румънци напират да работят в морските ни хотели това лято
Как се хранят децата на столетниците?
Охрид чака българите: Винаги сте добре дошли
Какво ще е времето утре?
Учени разкриха генетичния код на хилядолетно дърво в търсене на „ключа към безсмъртието“
Сензационно откритие в Норвегия: Намериха огромно съкровище от епохата на викингите
Нов онлайн инструмент показва къде се е намирал домът ви преди 320 млн. години
Земята се „разцепва“ под Тихия океан: Какво всъщност се случва
Астероидната заплаха от 2029 г.: Как светът се готви за приближаването на Апофис
Какво оставиха хората на Луната?