Президентите на България и на Полша Росен Плевнелиев и Анджей Дуда изразиха обща позиция за необходимостта от засилване на източния фланг на НАТО.
"Военното присъствие на НАТО в региона безспорно трябва да се увеличи - споделяме този важен приоритет", каза президентът Плевнелиев на съвместната пресконференция с полския си колега, който днес е на официално посещение в България.
Сътрудничеството в областта на отбраната и сигурността и предстоящата среща на върха на НАТО във Варшава са били сред обсъдените от президентите теми.
Президентът Плевнелиев посочи, че предстоящата среща във Варшава е от историческа важност за страните от източния фланг на НАТО и изрази убеденост, че тя ще допринесе за още по-голямо засилване на колективната сигурност. България започва да увеличава своя военен бюджет, така че ние ще отидем в Полша с добра новина, отбеляза Плевнелиев.
Държавният глава отбеляза и помощта на Полша за удължаването на летателната годност на българските самолети МиГ-29.
"Нямаме никакви съмнения, че НАТО трябва да покаже своята кохезия, солидарност и отговорност по въпросите на сигурността там, където има някакъв проблем, а за съжаление тези неща са видими в нашата част на света през последните години", каза президентът на Полша Анджей Дуда, цитиран от БТА.
По думите му отговорът на НАТО трябва да бъде еднозначен, тъй като това е отбранителен съюз и трябва да се покаже, че това е един жив съюз, който по адекватен начин отговаря на всички появяващи се предизвикателства.
"С президента Плевнелиев нямаме никакви съмнения, че е необходимо засилване на източния фланг на НАТО - това е въпрос за сигурност за нас, на Балканите, за сигурността на Балтийските страни", каза Анджей Дуда.
Според Плевнелиев рано или късно Русия трябва да се върне в рамките на международния правов ред.
"Не само в Балтийско море, но и на много други места бяхме свидетели на инцидентни, опасно близки прелитания на Руската авиация и навлизане в чужди пространства. Тази непредсказуемост ни притеснява, но и ни мотивира", заяви той.
Държавният глава коментира, че Русия сега е непредсказуема и понякога действа на ръба.
"Когато действа по този начин – непредсказуемо и в разрез с международните норми, ние имаме своята голяма отговорност. Нашата отговорност е не интересите и не безпринципността, а принципната позиция и ценности да ни водят. Затова - диалог, но и принципна позиция. Рано или късно Русия трябва да се откаже от агресивните действия, на които сме свидетели днес", каза още българският държавен глава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Шампионите по реклама на Световното първенство по футбол не са официални спонсори
Кризата в германската автомобилна индустрия се задълбочава
Изкуственият интелект, войните и климатът тласкат света отново към ядрената енергия
Кризата с горивата тласка Русия към Казахстан
Финландия предупреждава Европа: Изгубихме Nokia, не трябва да губим и битката за AI
САЩ ще ограничат вноса на допълнителен брой китайско телекомуникационно оборудване
Тежка катастрофа на пътя Кюстендил - Дупница: Камион помете три автомобила
Жена загина след падане в необезопасена шахта в Пловдивско
Първи Фестивал на балканската духовa музика край Лясковец
Празникът на черешата в Кюстендил събира хиляди гости
Американските самолети започнаха да напускат летище "Васил Левски"
Капитанът на Иран скочи на ФИФА
70 медала за България на Балканското по олимпийско таекуондо
Мачовете по телевизията днес, 27 юни
Левски удари на камък за испански защитник, но не се отказва
Голям обрат в ЦСКА!
Левски е на крачка от шести трансфер
Седмична нумерологична прогноза за 29 юни – 5 юли
5 рецепти за празнична питка за Петровден
Силни поверия за Петровден
ИГРА: Участвайте и можете да спечелите награди от филма „Миньони & чудовища“
Кутмач (бял мъж) – традиционна рецепта за Петровден
Поверия за Видовден на 28 юни
Бащата на Сияна показа снимка на шофьора, който уби 2 деца и един баща - с телефон в едната ръка и чашка в другата
Зеленски призова Путин да изтегли Русия от Украйна и да направи крачка към мира
Днес е Световният ден на риболова
Британка: Шокирана съм от цените по вашето море
Владислав Панев: Правителството избира рейтинга пред държавата
Фермерското изложение „Нашето родно“ гостува във Варна на 16 и 17 юли
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път
Откриха най-стария кратер на Земята? Учени разкриват изгубен космически сблъсък