Президентът Росен Плевнелиев обяви, че ако се наложи, е готов да изпълни конституционните си задължения и да сформира трети служебен кабинет през своя мандат.
Както е известно, през 2013 година той назначи кабинет с премиер Марин Райков, а година по-късно повтори упражнението с кабинет, начело на който застана Георги Близнашки.
"Ако се наложи да защитя стабилността в държавата, готов съм да упражня своето конституционно право. Винаги съм готов да изпълня конституционните си задължения. Ако е необходимо, готов съм да съставя и трето служебно правителство, но не искам и не трябва да се стига до там", посочи Плевнелиев по повод дискусията между парламентарните политически сили по изборните права на българските граждани.
"Не считам, че защитата на конституционните права на българските граждани и дебатът за това как българите по света да могат да гласуват честно, масово и в интерес на демокрацията и легитимността на държавата, трябва да доведе до падане на правителство в България", посочи държавният глава, цитиран от своята пресслужба.
Плевнелиев призова политиците за отговорно решение в интерес както на правото на българите да гласуват, така и за гарантиране на стабилността в държавата.
Държавният глава изрази убеденост, че решението на АБВ да оттегли подкрепата си за правителството се базира на обмислена и последователна стратегия.
"Право на политическите партии е да преценят кога и по какъв начин ще се позиционират", коментира Плевнелиев.
"Убеден съм, че усилията за стабилност ще бъдат възнаградени от народа", подчерта държавният глава, който изрази загриженост от кризите, които се развиват в близост до България, продължаващата миграционна вълна и заплахата от тероризма.
"Когато нацията ни е притеснена, трябва да се работи за стабилност, да се загърбят безпринципните политически противоречия и да се гарантира дългосрочна перспектива. Искам да видя стабилност, реформи, надграждане и честни президентски избори с качествени кандидати", посочи още държавният глава.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Къде в Европа служителите работят най-много през уикендите?
Разходите за отбрана в Европа предизвикват бум при индустриалните и логистични имоти
Саудитският престолонаследник постига неочаквани победи по време на войната в Иран
Любомир Ноков: Наблюдение на цените по цялата верига няма да направи храните по-евтини
Папа Лъв XIV призова да се попречи на изкуствения интелект да доминира над човека
Ferrari прави скок към несигурната електрическа ера с новия си модел Luce
Обедна емисия
В ерата на AI дигиталните умения са ключови, но те не са всичко
България ускорява вноса на работници от трети страни заради липсата на кадри
Тотнъм се спаси от изпадане благодарение на страстта на Де Дзерби
Чуковете се чудят какво да нравят с Нуно след изпадането
Лудогорец с важна новина за ЦСКА
Иван Турицов се сбогува с ЦСКА
Пеп Гуардиола с ключово обещание към Ман Сити
Скандалът е в миналото: Соле отново ще играе за ЦСКА
Седмичен хороскоп за 25 – 31 май: Напредък за Лъва
Какво се прави на Черешова задушница
Нумерологична прогноза за юни 2026
Защо поставянето на граници е ключът към здравите връзки
Нумерологична прогноза за 25 май
Печена риба с киноа и салата от карфиол
Млади надежди: Ученици от НУИ „Добри Христов“ показват свои творби на изложба във Варна
Варна става домакин на фестивал за климат и отговорно хранене
Има големи разлики в грамотността между отделните поколения
Иван Иванов се класира за основната схема на Чалънджъра в Кощице
Психолог: Имахме нужда от тази "Бангаранга", имахме нужда от самочувствие
Радев обсъди партньорството със САЩ с висш US дипломат
Подводен вулкан в Тихия океан промени разбиранията за формирането на земната кора
„Джеймс Уеб“ откри метан в атмосферата на екзопланета, подобна на Сатурн
„Шънджоу-23“ пристигна на „Тиенгун“: Китай се готви да кацне на Луната до 2030 г. (видео)
Учени: Възможно е извънземният живот да се изплъзва на нашите детектори
Пентагонът публикува видео с летящ „хуманоид“ над САЩ?
Учени откриха най-стария лед на Земята: Защо беше важно да го намерят?