Президентът Румен Радев завърта днес рулетката за ново правителство. Държавният глава стартира консултациите с партиите в парламента преди да връчи на най-голямата мандата за съставяне на кабинет.
Днес Радев ще приеме по-малките формации – "Воля", ДПС и "Обединени патриоти". Утре разговорите ще бъдат с двете големи – БСП и ГЕРБ.
Очакванията са в сряда Бойко Борисов да получи мандата за съставяне на правителство. Той ще има седмица, за да го изпълни. Така на 3 май, следващата сряда, той трябва да представи състава на кабинета си, а на 4 май да поеме отново властта.Междувременно преговорите за състава на новото правителство продължават с пълна сила. Лидерите на патриотите са съставили списък с по няколко имена за министри в ресорите, които ще вземат, а последната дума кой да бъде титуляр, ще бъде на Бойко Борисов.
За това са се договорили ГЕРБ и патриотите при преговорите за съставяне на правителство, пише "24 часа".
Обсъжда се и вариантът Валери Симеонов, Красимир Каракачанов и Волен Сидеров да предложат по един зам.-министър във всяко министерство.
И вчера ГЕРБ повтори, че ще запази за себе си образованието и финансите. Ясно е, че финансите ще бъдат отново за Владислав Горанов. Участието му в преговорите за съставяне на кабинет "Борисов 3" породи очакването той да е и вицепремиер.
Цецка Цачева ще получи пост, който отговаря на нейната висока компетентност, обяви в неделя зам.-шефът на ГЕРБ Цветан Цветанов. Той нито потвърди, нито отрече очакванията бившата шефка на парламента да стане министър на правосъдието.
Все още няма и яснота дали лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов ще е вицепремиер, или ще е военен министър, както и дали Валери Симеонов ще е министър на енергетиката.
По-вероятно е енергетиката да остане при ГЕРБ, а Министерство на икономиката да отиде при патриотите.
Бившата депутатка Султанка Петрова е предложена за зам.-министър на труда и социалната политика.
Все още няма яснота кой ще е външен министър. Според някои от информациите дипломацията щяла да бъде поверена на човек, който вече е бил министър, но не на външните работи. Така от сметките вероятно ще отпадне спряганият за поста служебен външен министър Ради Найденов.
Сигурни министри в "Борисов 3" са Томислав Дончев, Владислав Горанов, Ивайло Московски, Екатерина Захариева.
Здравето може да е за шефа на Александровска болница доц. д-р Костадин Ангелов.
В зависимост от развитието на преговорите с патриотите ще се разпределят другите министерства.
Вежди Рашидов обяви, че е готов пак за министър на културата. Патриотите обаче искат поста за Славчо Атанасов от ВМРО или за Петър Николов от "Атака".
Аналогична е и ситуацията с министерството на земеделието. Десислава Танева, която бе титуляр в предишното правителство на Борисов, ще става майка след четири месеца и това очаквано събитие може да е повод да не получи отново министерски пост.
Няма сигурен фаворит нито за МВР, нито за социалното министерство.
Знае се единствено, че Борисов ще има четирима вицепремиери - по двама от ГЕРБ и патриотите. Идеята е, отново както в началото на "Борисов 2", вицепремиерите да не оглавяват министерства, за да не фаворизират един от ресорите си. Така реално искането на патриотите да имат 4 министри ще бъде изпълнено по формулата 2-ма вицепремиери плюс 2-ма министри
Решенията, върху които няма разписани политики в коалиционното споразумение, ще се вземат от Съвет на коалицията с по трима представители на ГЕРБ и патриотите. Това ще са Бойко Борисов, Цветан Цветанов, Красимир Каракачанов, Валери Симеонов, Волен Сидеров. Шестото място може би ще е за Владислав Горанов.
Според него при липса на общо решение партньорите ще са свободни за конкретни теми да търсят и външна подкрепа в парламента.

Температурни рекорди в Европа бяха подобрени и горещата вълна се движи на изток
Акция на седмицата: "Българска фондова борса" АД (БФБ)
Залогът за обезценяване на долара се разпада и една от причините е Кевин Уорш
С рекорден дефицит доверието в бюджетния разум се връща трудно
Дроновете претоварват руската ПВО и Кремъл вече не може да крие войната
Израел и Ливан сключиха споразумение за прекратяване на военните действия
Експериментът на Bulgaria ON AIR: Може ли AI да продуцира предаване?
За първи път в България оперираха дете с булозна епидермолиза в "Пирогов"
Екранна зависимост при децата: Защо забраните не работят и какво пропускат родителите
След огромна трагедия: Звезда реши за Нидерландия и Мондиал 2026
Модрич изпревари Марадона
Чакан нов на „Герена“ с ключов ход заради Левски
ЦСКА ще мие срама срещу полски слабаци
Сделката се пече! Гранд купува перлата на Лудогорец до часове
ЦСКА взе Малкия принц, потънал в мрак
Видовден е, нищо не остава скрито днес
Седмична таро прогноза за 29 юни – 5 юли
10 задължителни неща, за да сте перфектни на плажа
Нумерологична прогноза за 28 юни
Супер съставки за хидратирана кожа през лятото
Таро карта за 28 юни, неделя
Един варненски район остава без вода днес
Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
11-годишно момче бе спасено три дни след земетресенията във Венецуела
Жена загина при пожар във Варна
Горещо време в цялата страна днес
Rocket Lab изстреля десетия сателит на Synspective
Космически сблъсъци може да са забавили появата на континентите и живота на Земята
Капсула на времето: Страховити прогнози, направени от AI, ще бъдат съхранени за бъдещето
Европа е под червена тревога: Рекордни горещини и човешки жертви
НАСА: Тюркоазени нюанси в Черно море
Телескопът „Евклид“ на ЕКА засне най-детайлния образ на ядрото на Млечния път