Русия не представлява заплаха за националната сигурност на България. Около това заключение се обединиха журналистите Георги Коритаров и Валерия Велева, които коментираха в "България сутрин" дискутирания в пленарната зала доклад за състоянието на националната сигурност за 2016 година.
И двамата подчертаха, че правителството е органът, който може категорично да се произнесе дали Русия е заплаха за страната ни или не, но в доклада никъде дори не се споменавало - пряко или косвено - че България е конкретен държавен субект, чиято сигурност е застрашена от Русия.
"Абзацът започва с изречението, че действията на Русия са заплаха за една основна идея - за мирна и стабилна Европа. Едно е да си заплаха за основна идея, друго е да си основна заплаха. При това това разсъждение е направено в контекста на доклади и оценки, давани от ЕС като организация", посочи Коритаров.
Велева подкрепи казаното като добави, че дори и някои от депутатите, коментирали доклада в парламента, не са го чели, а това, по думите ѝ, било недопустимо:
"Както е недопустимо колегите журналисти, които вадят откази от доклада и манипулативно ги интерпретират и вадят в заглавия. Вчера министърът на отбраната Красимир Каракачанов заяви, няма никаква конкретна заплаха за националната сигурност на България. Единствената заплаха за нас и Европа е радикалният ислям.
Аз бях заедно с министър-председателя в Кавала по време на подписването на меморандума с гръцкия премиер Ципрас. И двамата премиери казаха, че България и Гърция могат да бъдат мост между Русия и Европа. Е как тогава, ако Русия е заплаха за националната ни сигурност, ние ще я ползваме, ще бъдем мост към нея?", запита Велева.
По думите ѝ определени абзаци в доклада са копирани от изказвания на западни лидери, измежду които Джордж Сорос и Доналд Туск, които в свои изказвания поставят руския президент Владимир Путин до ИДИЛ в контекста на застрашаващите Европа фактори.
"Текстове, които изразяват буквално и само позиции на ЕС представят България като активен, дисциплиниран, послушен, разбира се без собствено въображение и принос, но послушен член на Европейския съюз. А това е и една от основните цели на България - да стане член на Шенген. Представете си, ако имаше някакъв разрез с европейските оценки и политики", посочи от своя страна Коритаров пред Bulgaria ON AIR.

Българските хотелиери записват слаби резултати през март
Банкер: Инвеститорите трябва да търсят България не само заради евтината работна ръка
Опасенията на Wall Street за дългосрочната инфлация в САЩ все повече се засилват
Саудитска Арабия и ОАЕ са предприели тайни атаки срещу Иран
Икономиката на България запазва темпа си на растеж в началото на годината
Напрежението около Иран и срещата на Тръмп и Си объркаха азиатските инвеститори
Властта срещу поскъпването: "Справедлива цена", удължен Закон за еврото, удвоени глоби
Градушката в Трявна: Щети по коли, земеделска земя и училище
НСО свали охраната и на Борисов
"Фамилатлон" 2026: Семейни занимания на открито на 16 май в София
Шофьорът на автобуса от катастрофата на "Хемус" вече е обвиняем
Пеевски: Снемат охраната ми от НСО, тази дъвка отиде в кошчето за боклук
Прав ли е? Пеп Гуардиола плюе по ВАР
Лудогорец трепери: Бясна конкуренция в атаката на Левски
Най-добрата дружка на Меси е аут от Световното
Случва се! Нойер се завръща в националния на Германия
Анчелоти е готов да бие шута на Неймар
Легенда на Реал оплю Моуриньо: Не го искам в Мадрид!
Тест: 5 карти разкриват какво ви очаква до края на пролетта – изберете си една
4 болезнени лъжи, които ни държат в капана на нещастния брак с години
Арабски кекс с канела
Новолуние в Телец на 16 май: Мислим за пари и си поставяме нови цели
Новият албум на Любо Киров „Футурофония“ – 10 музикални истории, които искате да чуете
Учениците ще имат четири дни ваканция
Искат по-тежка присъда за убийство на молдовец край Варна
Над 900 000 квадратни метра обработени срещу кърлежи във Варна
Условията за туризъм в планините са лоши
Тъжна вест! На 71-годишна възраст почина звезда от филма "Кървав спорт"
НСО свали охраната на Пеевски и Борисов
БВП нараства с 2.9% спрямо първото тримесечие на предходната година
Как черните дупки се превръщат в космически чудовища
Какво пише и се вижда в разсекретените файлове за НЛО от лунните мисии „Аполо“
Кометата 3I/ATLAS съдържа вода, невиждана досега в нашата Слънчева система
Космически сблъсък: Ракета на SpaceX ще се разбие в Луната
Гигантски калмар е забелязан край Австралия за първи път от 25 години
Сондите „Вояджър“ записаха зловещи звуци от космоса: Какво може да е това?