Купувачът на ЧЕЗ България ще бъде внимателно оценен от българската държава и продажбата няма да бъде приета автоматично. Това увери енергийният министър Теменужка Петкова преди началото на 7-мата Енергийна конференция, организирана от Българския енергиен и минен форум (БЕМФ). Темата на конференцията е посветена на приоритетите в областта на енергетиката по време на председателството на Съвета на ЕС в началото на 2018 година.
Петкова посочи, че продажбата се води от чешката държава, която е собственик на CEZ Group, а нашите власти не могат да правят предварителна проверка на потенциални купувачи. Тя допълни обаче, че сделката за продажбата на активите на чешкото дружество у нас ще бъде оценена от Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), Комисията за финансов надзор (КФН) и от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), така че да бъде гарантирана енергийната сигурност на страната и защититата на потребителите.
Продажбата ще бъде допусната едва след проверката на тези органи. "Ще бъдат взети всички необходими мерки. Процедурата е законово регламентирана", каза тя и допълни, че без разрешение от българската държава сделка няма да има.
Както е известно, CEZ Group от пролетта търси продавач на българското си звено. В активите освен ЧЕЗ Разпределение са още и електроснабдителното дружество ЧЕЗ Електро и търговското дружество ЧЕЗ Трейд. Компанията притежава още и няколко зелени централи на територията на страната.
Преди две седмици чешката компания продаде ТЕЦ Варна на варненската компания "Сигда", зад която стои бившият министър на транспорта Данаил Папазов. Сделката трябва да бъде одобрена от Комисията за защита на конкуренцията. На този етап няма яснота какви са плановете на купувача на централата за бъдещето й развитие.
По време на приветствието си към участниците в конференцията енергийният министър посочи и част от приоритетите на управляващите за месеците на българското председателство. Фокусът ще е върху Западните Балкани, изграждането на инфраструктура и газовите връзки.
Петкова изрази своите очаквания по време на председателството да започне и строителството на новата газова връзка с Гърция (IGB), за която тръгнаха и първите търгове - за избор на консултант за инженерните работи. България ще работи и за реализиране на дейностите за постигането на пакета "Чиста енергия за всички европейци".
Продължението четете на Investor.bg
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Wall Street започва възходящо април поради надеждите за скорошен край на войната в Иран
Германия спира бензиностанциите да повишават цените повече от веднъж на ден
Учен: Икономиката се движи с много бавна скорост и не се очаква промяна в тренда
Кадър на деня за 1 април
SpaceX е подала тайно документи за очакваното най-голямо IPO в историята
Петър Велев: Войната в Залива затруднява логистиката Индия-ЕС и застрашава доставки
Поверия и забрани за празника на 2 април
Времето в четвъртък: Вадете чадърите - чака ни дъжд и студ
Хороскоп за 2 април: Няколко зодии се радват на успехи
Рецепта за диетично печено пиле с броколи и лимон
Рецепта за лучник с коприва
Късна емисия
Шампионка от Уимбълдън роди близнаци + СНИМКИ
Спортът по телевизията днес, 2 април
Дончич се нареди до Въздушния Джордън след магическия март
Италианци напират за родна националка
Бивш шеф на Милан с тежко признание за италианския футбол
Левски трябва да бъде еталон за всички клубове в България
Какво се случва с тялото ви, когато пиете редовно чай от хибискус
Нумерологична прогноза за 2 април
Таро карта за 2 април, четвъртък
Дневен хороскоп за 2 април, четвъртък
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Цветни маникюри за Цветница
Ръстът на цените в ресторантите и кафенетата достига близо 110% за последните 10 години
Помощта трябва да е поне по 100 евро на човек, за да може да компенсира покачването на цените
Кой е написал Тората? Науката оспорва традиционния автор Моисей
Доклад: 2% от БВП не стигат, за да покрият дефицитите в отбраната на България
НАП: Необосновано покачване на цените при 10% от хранителните магазини и 15% от заведенията
Цените на петрола и газа няма да се нормализират веднага, дори ако войната с Иран приключи
НАСА изстреля астронавти на историческа мисия до Луната
Китай представи най-тежкия товарен дрон в света с обсег от 3000 км
Предложиха нова мисия за изследване на Уран
Ново изследване: Земята е формирана изцяло от материал от вътрешната част на Слънчевата система
Какво ще се случи, ако астронавтите от „Артемис II“ попаднат в слънчева буря?
Кометата C/2026 A1 се разпада: последни дни преди сблъсъка със Слънцето