Събитията от последния месец (катастрофи с жертви, боричкания в коалицията, оставки във властта – бел.ред.) сериозно са ударили върху авторитета на управляващите, твърдят от соцологическа агенция "Медиана", които разпространиха до медиите експресен сондаж за началото на парламентарния сезон.
Въпреки това ГЕРБ продължава да е първа политическа сила и води на БСП с 3,5%. Резултатите са 23,6% срещу 20,1 на сто.
Кризата във властта от последния месец най-сериозно обаче е усетена при "Обединените патриоти", които са загубили над 3 на сто от електоралния си потенциал в рамките на месец. Сега те получават 6,6%.
Засега ДПС се утвърждава като трета политическа сила, като събира 9 на сто подкрепа сред избирателите.
"Воля" продължава стремглаво да губи симпатизанти и вече е под 2%.
Десните са извън парламентарния борд, но като съвкупност "Демократична България"(2%), Реформаторски блок (1,6 на сто) и СДС (0,6) влизат в НС, при едно условие – да се обединят.
Над половината от избирателите (55%) заявяват, че е възможно да гласуват за хипотетичните "Партия на Слави Трифонов" и "Партия на президента Румен Радев".
Ако шоуменът влезе в политиката със своя формация, към този момент за него биха гласували 29,3%, а ако държавният глава измени на Столетницата и реши да играе соло, получава подкрепа от 41,8 на сто от избирателите.
"Тези избиратели очевидно търсят политическа алтернатива вън от основните политически играчи и тяхното поведение при едни избори е непредвидимо. В този смисъл твърденията на президента, че едни избори ще възпроизведат съществуващата в момента картина, не почиват на познаването на обществено-политическите нагласи в обществото", настояват социолозите от "Медиана".
От данните им става видно още, че само за три месеца хората, които считат, че е добре кабинетът да изкара пълен мандат, са намалели осезаемо. Към момента разликата между тези, които биха желали пълен мандат за правителството (37%) и желаещите то си отиде предсрочно (29%) е само 8 на сто.
Спада и общата оценка на работата на кабинета ("Среден" – 3.29), като за сравнение през май месец тя е била отново "Среден", но тогава 3,44.
Намаляват и оптимистичните нагласи и се увеличава песимизмът по отношение на непосредственото бъдеще за българина.
"Вероятно, влияние оказват и очакванията за покачването на цените на енергоносителите в зимния период", заключават социолозите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Защо данъчната политика е ключов фактор за задържането на таланти в България
Вносът на злато в Китай нараства до най-високото си ниво от над две години
Индексите на БФБ затвориха разнопосочно при оборот под 2,5 млн. евро
София е градът с най-ниски жилищни наеми сред столиците в ЕС
JPMorgan: Европейските акции изостават въпреки поевтиняването на петрола
Сметната палата: Над половин милиард лева за пътна безопасност стоят неизползвани
Тежка катастрофа блокира напълно магистрала "Струма" край Благоевград
Държавата иска резултати, общините - правомощия: Кой отговаря за проблемите на хората
Елиза Чолакова записа исторически успех на Световната купа по прескачане на препятствия
Нова такса от 3 евро оскъпява онлайн покупките извън ЕС от 1 юли
Грижа за здравето на пътниците: Дезинфекция с UV лъчи на борда на "България Еър"
Централна прогноза
Черно море с първа тренировка в Трявна
L'Equipe се извини за критики към Жереми Доку заради раждането на първото му дете
Лудогорец сменя трансферния курс
Американци извъртяха кофти номер на Хари Кейн и компания + СНИМКИ
Левски обяви важна промяна
Бивша волейболна националка дари белгийски ас с дъщеря
Изберете карта и вижте какво ви очаква до края на лятото
„Лятна буря“ от Сандра Браун
Италианска торта Camilla с моркови и бадеми
Новите Maserati GranTurismo, GranCabrio и Grecale
Женски хороскоп за юли 2026
3 лесни летни разядки за неочаквани гости
Изложба събира близо 40 варненски художници по повод 100 години ММФ „Варненско лято“
Варна ще отбележи 49 години от потушаването на пожара на танкера „Ерма“
„Св. Прокопий Варненски“ отбелязва храмовия си празник
Олег Невзоров: Обичам Варна, не се чувствам виновен
Какво време ни очаква във вторник?
„Ден на бягането“ събра лекоатлети от различни възрасти във Варна
Нито растение, нито гъба: Мистериозен 8-метров организъм е доминирал на Земята
В океана откриха „изгубен град“, който не прилича на нищо друго на Земята
Астрономи разгадаха мистерията на Уран: Леденият гигант крие водно ядро
Защо все още не сме открили извънземни? Три възможни обяснения
Мъск възражда идеята за антиматерията: Възможно ли е с този двигател да стигнем до звездите?
Какво да наблюдаваме в небето през юли: Еленова луна, Делта Аквариди, редки планетарни съединения