"Фалшивите новини не са ново явление. Въпросът сега е, че социалните мрежи създадоха възможност за много по-бързото им разпространяване и с ефекта на домино да преследват всякакви нечисти идеи по улеснен начин. Разпространяват се 6 пъти по-бързо от истинските", заяви бившият министър по европейските въпроси Гергана Паси.
На 9 ноември в НДК ще се проведе международна конференция на тема манипулиране на информацията, последици и средства за борба срещу новите предизвикателства.
А депутати от ВМРО предложиха създаването на държавен домейн, с който да се ограничат фалшивите новини. Според тях интернет сайтовете трябва да бъдат регулирани както радиата и телевизиите.Пред Bulgaria ON AIR Гергана Паси определи социалните платформи като "новите министерства на истината". По думите ѝ в днешно време се вменява на медии като Facebook, Google, YouTube и Twitter да бъдат форма на съд и цензурираща институция.
Гергана Паси посочи още, че в резултат на вътрешни регулации има спад с близо 65% на фалшивите новини във Facebook. Но по нейно мнение дългосрочното решение на проблема е образоване на потребителите.
"Разговорът за социалните медии не изключва разговора за традиционните медии", подчерта тя в предаването "Денят ON AIR" и поясни, че журналистите са натоварени с още по-голяма отговорност в тази среда, в която хората са объркани.
Бившият министър по европейските въпроси коментира и провелите се междинни избори в САЩ: "Не си спомням да е имало други междинни избори, в които залогът да е толкова висок. Разбира се, личността на Тръмп сама по себе си провокира внимание. И двата опонента обявиха изборите за успех. С тези избори се слага край на едноличното републиканско управление. Допускам, че това ще се усети и в Европа".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Кадър на деня за 2 юни
Нови рекорди на Wall Street, S&P 500 затвори над 7600 пункта за първи път
Експерти: Пазарът на недвижими имоти в България вече е балансиран
Анкета: Европа трябва да създаде своите корпоративни шампиони
Пеканов: Докладът на ЕК за свръхдефицита ще е за текущото състояние на финансите
Охлаждане в IT сектора – предстоят трудни времена и по-малко позиции за начинаещи
Времето днес, 3 юни: Температурите ще прехвърлят 30 градуса на места
Хороскоп за 3 юни 2026: Овните правят важна стъпка, Телците намират дългоочаквано решение
Мит или истина: Спестява ли се от гориво, ако зареждаме в правилния час?
Билките с най-високо съдържание на магнезий
5 неща, които трябва да знаете за първите дни с новороденото
Алармираха за нетърпима миризма от кокошки в бургаски квартал
Изненада: Пилотите очакват здрав екшън по улиците на Монте Карло
Кими не затваря вратата за Ферари, но засега мисли само за Мерцедес
Невероятно! Китайци дават над 1 милиард долара на Стеф Къри
Уанда Нара
Трансферна бомба от Турция: Виктор Осимен отива в Мадрид
Разгром: Унгария разби България с 4:0 на минифутбол
4 редки знака за депресия
Критични дни през юни за всички зодии
С детска книжка за младши капитани „България Еър“ зарадва най-малките пътници за втора поредна година
Трапезата за Летен Тодоровден
Хапвайте черници за баланс на кръвната захар и холестерола
Дневен хороскоп за 3 юни, сряда
Мултимедията се превърна в основната болка на шофьорите
300 ученици се включиха в поредното издание на Общинския ученически турнир по плуване
Болести от миналото са отново тук
Над 400 деца се включиха в „Ученическа олимпиада“ във Варна
55 000 четвъртокласници се явяват на матура
Куриоз: Радар засече баба с проходилка с 42 км/ч
3 причини да изключите уредите от електрическата мрежа след употреба
Крие ли Сфинксът изгубена цивилизация: Нов поглед към древната история
Тайната на дълголетието? Учени свързват здравия тимус с по-нисък риск от рак
7-сантиметрови мравки някога са бродили по Земята
В Слънчевата система може да е съществувала още една планета: Къде е изчезнала?
Марс – най-странните и изумителни факти за Червената планета