Ако германският концерн "Фолксваген" в крайна сметка избере Турция, ще сезираме Европейската комисия за неспазването на правилата на общия пазар от Турция, закани се президентът в периода 2012 – 2017 г. Росен Плевнелиев, който е член на борда "Аутомотив Клъстър България".
"Сезираме Европейската комисия в интерес на всички от ЕС. Турция не е член на ЕС, но като член на общия пазар трябва да се придържа към правилата на общия пазар, а не го прави", каза той на откриването на инициатива "Тийноватор", която се провежда за втора поредна година, цитиран от БНР.
"Очевидното неспазване на правата на общия пазар трябва да доведе до санкции. От една страна концернът "Фолксваген" съзнателно се облагодетелства от щедрата оферта на президента Ердоган, но тази щедра оферта не съответства на правилата на пазара и концернът "Фолксваген" знае, че това е така. Въпреки това се обогатява", каза експрезидентът.
"Дори последно разбирам, че цифрата, която Ердоган е обещал на концерна "Фолксваген" да закупи директно автомобили от бъдещата фабрика, не е 40 хиляди, ами са поръчали 100 хил. автомобила. При една минимална цена от 25 хил. евро за този вид автомобил "Фолксваген". Това означава индиректна, но субсидия от турската държава от 2,5 млрд. евро. Би следвало да е проблем, защото Турция не е член на ЕС, но е член на Митническия съюз, Турция е член на общия пазар. Като член на общия пазар Турция трябва да се придържа към правилата на общия пазар, а не го прави. И обещава щедри субсидии както намери за добре. Това трябва да се прекрати", каза Росен Плевнелиев.
Според него България ще направи всичко възможно и прави всичко възможно.
"Ще продължим за следим внимателно казуса, който за нас още не е приключил", зарече се той.
Според него е възможно, "ако "Фолксваген" избере Турция, което с голяма степен на вероятност може да се каже, ние да продължим да преговаряме с тях и за други възможни проекти, които да направим".
"Фолксваген" видяха една България, която не са очаквали, България която е доста напреднала в автомобилния си сектор", каза Плевнелиев.
Той разкритикува действията на френския президент Еманюел Макрон, който се опитва да блокира започването на преговорите за членство в ЕС на Северна Македония и Албания. Позициите трябва да бъдат изчистени преди обсъждането на старта на преговорите в Брюксел в четвъртък.
Тъжно е "когато държави членки на ЕС, в този случай Франция, но преди това в случая с нас бе една Холандия, поради вътрешнополитически причини блокират разширението на съюза и проекти от общ интерес", коментира той.
"Всички ние знаем колко е важно Македония и Албания точно сега да получат покана. В момент, когато имаме много силен геополитически сблъсък на Балканите ЕС трябва да покаже своята сила и интеграционна мощ".
"Президентът Макрон… се опитва да отиграе една ситуация в ЕС по изгоден нему начин. Това е едно неправилно решение. Искрено ще съжалявам, ако президентът на Франция затръшне вратата в този исторически момент за стартиране на преговори с Македония и Албания", каза той.

Кадър на деня за 4 юли
От Макрон до Моди: Правителствата разгъват червен килим за гигантите в изкуствения интелект
Путин подписа закон за данъчни промени в подкрепа на руския пазар на горива
Местните банки ще дадат силен тласък на търговията с криптовалути в Германия
В Австрия беше пуснат в експлоатация нов суперкомпютър за 36 млн. евро
Жадната за енергия Азия вече си взема поуки от кризата в Иран
Откриха тялото на изчезналото в река Струма дете
Централна емисия
Централна емисия
Най-магнетичните и и впечатляващи зодии
Цяла нощ екипи ще дежурят за изчезналото дете в река Струма
Карло Анчелоти отвърна на критиците: Само сър Алекс Фъргюсън е по-квалифициран да ме съди
Нейтън Аке напусна Манчестър Сити и подписа с Фенербахче след шест години и 12 трофея
Лудогорец и Ботошани не се победиха – 2:2
Интер изпреварва Комо в битката за Тревор Чалоба
Без изненада този път. Кими Антонели тръгва пръв на "Силвърстоун"
Кой е Тамиму Уору? Новото попълнение на ЦСКА с международен опит
Поверия за ангелската дата 7/7
Пухкави пикантни сиренки
3 зодии с голям късмет в седмицата 6 – 12 юли 2026
Дневен хороскоп за 5 юли, неделя
Седмична нумерологична прогноза за 6 – 12 юли
Хумус в ориенталски стил
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Какво ще е времето утре?
Авария оставя без вода един район във Варна
Еверест отстъпва: Кои са най-опасните върхове в света?
Преди 400 г. художник е изобразил феномен, който науката e потвърдила едва наскоро
Малка бактериална тайна може да доведе до по-добри лекарства срещу рак
НАСА с необичайно обещание: Футболна топка ще лети до Луната, ако САЩ спечелят световното първенство
Каква ще бъде съдбата на Слънчевата система след смъртта на Слънцето
Ще успее ли НАСА да изстреля спасителна космическа мисия за „Нийл Герелс Суифт“