Новото време ще изисква от кандидатите за депутати на партията да разкриват деловите си интереси и имуществено състояние, както и да обявяват непринадлежност към структури на бившата Държавна сигурност, съобщи председателят на ПГ "Новото време" и заместник-председател на партията Борислав Цеков.
Във въпросниците, които номинираните за народни представители ще подават, те ще декларират и ангажираност към либералната политика. Това са част от правилата, които се предвижда да залегнат в критериите за определяне на кандидат-депутатите.
Цеков уточни, че тези критерии още не са окончателно готови и трябва да бъдат одобрени от Конгреса - висшият орган на партията. На утрешното заседание на Политическия съвет на Новото време ще бъде одобрена процедурата за издигане на кандидати за народни представители.
Цеков уточни, че номинациите трябва да бъдат направени до 30 април, след което те ще бъдат обобщавани в мандатната комисия при Изпълнителното бюро на партията, за да бъдат предложени на Конгреса. Висшият орган на партията ще подреди листите и ще определи водачите за всеки район.
Целта на процедурата за номиниране на кандидат-депутати е партията да не се затваря в своите тесни рамки, а да се отвори за номинации към структурите на гражданското общество, посочи председателят на ПГ "Новото време".
Той обясни, че затова право на номинации ще имат не само общинските организации, но и гражданските организации, с които Новото време има подписани меморандуми за парламентарно представителство, както и тематичните организации в партията.
За да се гарантира правото и на малцинството в дадена общинска организация, ще има възможност и не по-малко от 20 души от членовете на една организация, да излъчват по една номинация, независимо от решенията на общинската конференция, съобщи Цеков.
Утре се очаква Политическият съвет да насрочи дата за конгрес, да предложи дневния му ред, както и да приеме процедура за определяне на делегати на форума.