Бягството няма да ви спаси от позор, а показва, че истинският парламент е навън. Така остро отговори президентът Румен Радев на освиркванията на депутатите от мнозинството.
В първия ден от новата пленарна сесия той направи обръщение към НС и народа и отново настоя за оставка на управляващите.
„Както мен, така и вас, българските граждани са ни избрали, за да ги представляваме и да решаваме техните проблеми и най-важното да ги изслушваме. Липсата на диалог показва и защо хората днес са на улицата“, коментира той.
Според него е нужен дебат по много въпроси, но той трябвало да се проведе от следващия парламент.
Радев припомни, че Народното събрание е институция, която следва да прояви отговорност в решенията си за гражданския мир и за бъдещето на България“.
"В този момент Народното събрание трябва да е на високата на решенията и да прекрати сблъсъци. Нямаме друг път за излизане от блокажа на държавата освен нормалния политически акт на оставка“, настоя държавният глава.
Той припомни, че преди година отново в НС е очертал ситуацията в страната и проблемите в обществото - корупцията, неефективното управление, концентрацията на властта и обществения ресурс в тясна територия, неравенствата, демографската криза, срива на институциите.
"Посочих пътищата за тяхното решаване - засилване на гражданското участие, укрепването на върховенството на закона, засилване на парламентарния контрол върху изпълнителната власт, отчетност, въвеждане на финансова децентрализация, подобрява на бизнес средата. Призовах парламента парламента към действия за постигане на тези важни за обществото ни цели, ясно заявих, че времето за промяна изтича, така както изтичат навън младите и трудоспособни българи, както гаснат българските села. Тези мои думи бяха пренебрегнати, предполагам с надеждата всички проблеми да приключат, но днес улицата е изпълнена с възмутени и загрижени за бъдещето на България хора и призиви за оставки“, коментира Радев.
Според него, ако парламентът е упражнявал контрол върху изпълнителната власт, нямаше да има гневни хора на улицата.
„Парламентът допусна да се превърне в изпълнител на волята на премиера“, скочи президентът.
Той добави, че целта на предложението на ГЕРБ за нова Конституция и свикването на ВНС цели единствено да се запази настоящето правителство и да се удължи агонията.
„Не липсата на нова Конституция изкара хората на улицата, а корупцията. Българите искат оставки, честни избори и ново доверие, хората излязоха от хипнозата на пропагандата, преодоляха страха и настояват за своето право да живеят в нормална държава“,посочи Радев.
„Очаквам да предотвратите всякакви опити на статуквото да излъчи експертен кабинет и да измами“, обърна се той към депутатите в залата.

Кадър на деня за 2 юни
Нови рекорди на Wall Street, S&P 500 затвори над 7600 пункта за първи път
Експерти: Пазарът на недвижими имоти в България вече е балансиран
Анкета: Европа трябва да създаде своите корпоративни шампиони
Пеканов: Докладът на ЕК за свръхдефицита ще е за текущото състояние на финансите
Охлаждане в IT сектора – предстоят трудни времена и по-малко позиции за начинаещи
Рецепта за кюфтета от тиквички с копър и чесън на фурна
Косопад при жените след раждане: Причини, продължителност и решения
Столичен ресторант превърнал в хранителен склад апартамент с куче?
Късна емисия
Студена супа от тиквички и джанки
Невероятно! Китайци дават над 1 милиард долара на Стеф Къри
Уанда Нара
Трансферна бомба от Турция: Виктор Осимен отива в Мадрид
Разгром: Унгария разби България с 4:0 на минифутбол
Белгия шамароса Хърватия преди Мондиал 2026
Ботев Пловдив с голяма новина
4 редки знака за депресия
Критични дни през юни за всички зодии
С детска книжка за младши капитани „България Еър“ зарадва най-малките пътници за втора поредна година
Трапезата за Летен Тодоровден
Хапвайте черници за баланс на кръвната захар и холестерола
Дневен хороскоп за 3 юни, сряда
Мултимедията се превърна в основната болка на шофьорите
300 ученици се включиха в поредното издание на Общинския ученически турнир по плуване
Болести от миналото са отново тук
Над 400 деца се включиха в „Ученическа олимпиада“ във Варна
55 000 четвъртокласници се явяват на матура
Куриоз: Радар засече баба с проходилка с 42 км/ч
3 причини да изключите уредите от електрическата мрежа след употреба
Крие ли Сфинксът изгубена цивилизация: Нов поглед към древната история
Тайната на дълголетието? Учени свързват здравия тимус с по-нисък риск от рак
7-сантиметрови мравки някога са бродили по Земята
В Слънчевата система може да е съществувала още една планета: Къде е изчезнала?
Марс – най-странните и изумителни факти за Червената планета