Предколедно обещание към пенсионерите - няма да има възрастен човек, който да получава по-малко пари от 1 януари от взиманите досега. Вицепремиерът Асен Василев пък заяви, че до юни трябва да има нов модел за пенсионно осигуряване, устойчив във времето.
"Това с пенсионния модел не го разбирам. Чух от министъра на финансите, че го пишело в коалиционното споразумение. Проблемът на пенсиите е, че човек работи 40 години, осигурява се и би трябвало тези очаквания, които има през тези 40 години, след това да се случат", каза бившият вицепремиер и социален министър Ивайло Калфин в студиото на "Денят ON AIR".
Той припомни,че сегашният пенсионен модел е от 2000 година."Най-вероятно има много дефекти, няколко пъти е поправян, включително и аз имам участие през 2014 година, но не съм си помислял и за минута този да се занули и да се направи изцяло нов, защото това означава да се взриви цялата пенсионна система. Ако трябва да се прави мащабна промяна - трябва да се убедят хората, трябва да се убедят социалните партньори, синдикати", допълни Калфин в ефира на Bulgaria ON AIR.
И е категоричен, че за 6 месеца няма как да се направи изцяло нов модел.
"Добавките трябва да са насочени към хора, които са с по-ниски пенсии. Не е нормално да даваш 50-60 лв. на този, който взима 300 и на този, който взима 1 300 лв. Пенсионното осигуряване е откъс от доход сега, за да може да го взимаш после, когато не работиш. Пенсионните осигуровки не са данък към държавата, а те са спестяване, което ти имаш право да ползваш, зависи колко си спестявал, колко дълго си го правил", коментира бившият вицепремиер.
Калфин подчерта, че инфлацията не зависи от правителството.
"Това, което може да направи правителството, е в условия на инфлация да търси възможност да се осигури минимално качество на живот. А намаляването на ДДС е популизъм. Ако едно възрастно семейство реши да прекара Нова Година в хотел ще плати по-ниско ДДС, ако отиде в кварталния магазин да си купи храна. И туристическите услуги растат, въпреки намаленото ДДС. И сигурно хотелиерите имат основание за това, защото разходите им са по-високи", добави той.
Вижте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Белият дом подкрепя идеята на НАСА за лунна база, но иска намаление на парите за наука
Глобалният пазар на произведения на изкуството се върна към растежа през 2025 г.
Борислав Михайлов даде реален шанс на вратарите да направят кариера в чужбина
Водните централи помогнаха на Турция да преодолее шока от скъпия газ
Fordham: По-близо сме до цена на петрола от 200 долара за барел
Русия отбеляза ден 1500 от войната с нов ракетен удар, Киев се надява на системи THAAD
Премиерата на третия сезон на "Еуфория" идва на фестивала Coachella
Мъж загина, блъснат от камион на АМ "Марица" край Харманли
Илия Лазаров: Докладчикът за присъединяването на РСМ към ЕС е пристрастен
Мартин Димитров: Ако не се вземат мерки, тръгваме надолу като Румъния и Гърция
Централна емисия
Дурата Ахметай
Томаш се издъни тотално в ЦСКА, а сега се гласи за Пловдив
Провал за Вили Вуцов в Перник
Артета иска от Арсенал да спечели требъл
Гергана Топалова е на полуфинал в Аржентина
Мацката на Мбапе не си пада по футбола + СНИМКИ
Симона Халачева се присъединява към звездния актьорски състав на спектакъла на Театър „София“ – „Скрити лимонки“
Дневен хороскоп за 4 март, събота
Поверия за Цветница (Връбница)
Безплатни прожекции на детския филм „Случаят Тесла“
Ставаме ли по-алергични?
Хубави промени до 30 юни за 6 зодии
Полицията откри мъртъв 15-годишен ученик в Шумен
Откриха части от дрон във водите на Черно море
Американски военен самолет е свален над Иран
8 души са ухапани за седмица от кърлежи във Варна
Ясна групата на Спартак за мача в Пловдив
Община Варна отново с максимално висок кредитен рейтинг
Учени откриха как да затоплим Марс само за 15 години
Астронавтите от Artemis II са изправени пред опасността от слънчева радиация
Откриха най-древния град в света, съществувал преди египетската цивилизация
Космическите центрове за данни на Илън Мъск може да се окажат провал
Алхимия в недрата на Земята: Учени откриха „кухнята“, в която се готви злато
Мистериозни проблясъци близо до Земята: Засечени са през 50-те години на миналия век