Вицепремиерът Меглена Плугчиева обяви, че докладът в отговор на писмото на директора на Генерална дирекция "Разширяване" в ЕК Майкъл Лий е изпратен днес.
"Готова съм за обективната оценка на ЕК, очаквам я и имам уверението и от еврокомисаря Оли Рен, и от Майкъл Лий, че екипът детайлно и обективно ще разгледа нашия доклад и ще даде мнение", каза Плугчиева.
Тя посочи, че в доклада е включена информацията за напредъка по конкретните ангажименти, формулирани в писмото.
На 8 май в писмо до зам.-министъра на финансите Майкъл Лий пише, че мерките, предприети от страната ни, не осигуряват на Еврокомисията достатъчна основа, за да се заключи, че договорите по програма ФАР и Преходния финансов инструмент са легални, редовни и в съответствие с разпоредбите.
В писмото се казва още: Европейската комисия ще прекрати плащанията към двете изпълнителни агенции /САПАРД и ФАР бел.ред./, докато не се предприемат правилни действия до областите на безпокойство.
Лий стига и по-далеч, като категорично заявява, че продължителното спиране на плащания от Комисията не осигурява оправдание на българските власти при нарушаване на техните договорни задължения.
В документа са посочени „четири области на безпокойство”, свързани с България.
Еврокомисията приканва България до 16 юни да предостави доклад, който съдържа доказателства, че проблемите във всички области са били адресирани.
"Този доклад ще послужи за основа на решението дали да продължим с препоръката за отменянето на решението за тези две агенции", пише още Майкъл Лий.
Днес Плугчиева обяви, че иска да се избягва терминология като "пожарникари" и "кампанийност".
"Уверила съм партньорите от ЕК, че става дума не за имитация и симулиране на активност преди следващия мониторингов доклад в края на юли, а за реално постоянно действие, за ангажимент на цялото правителство и държавната администрация системата, свързана с управление на средствата по предприсъединителните и оперативните програми да работи постоянно", каза Плугчиева.
Тя е помолила еврокомисарите в Брюксел за непрекъснато експертно присъствие и участие в България по съвместната работа и сътрудничество по всички оперативни програми.
За софтуерната система ЛОТАР Плугчиева уточни, че тя е за наблюдение и управление, а не е санкция или специален контролен механизъм, който се прилага само към България.
Междувременно говорителят на Еврокомисията Марк Грей съобщи, че докладът за България ще бъде огласен на 23 юли.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Американските акции се понижиха за трети пореден ден
Япония представи инвестиционен план за 2,3 трлн. долара за следващите 14 години
OpenAI влиза в чип надпреварата с нов продукт, създаден съвместно с Broadcom
Наследниците на Берлускони продадоха имението му в Сардиния на катарски шейх
Искат ли британците нов референдум 10 години след Brexit
България е сред най-засегнатите страни в ЕС от американските мита
Църковен празник на 25 юни: Забрани, традиции и силата на сутрешната роса
Времето днес, 25 юни: Облаци, краткотрайни валежи и гръмотевици на места
Хороскоп за 25 юни 2026 г.: Интересни срещи за Близнаците, Рибите да слушат интуицията си
Кратка разходка след хранене - малък навик с големи ползи
Шофьори срещу еколози заради ограничаване на скоростта по магистралите
Какво представляват автоимунните заболявания?
Еквадор - Германия
Спортът по телевизията днес, 25 юни
Мачовете по телевизията днес, 25 юни
Босна удари Катар и гледа към елиминациите
Швейцария победи Канада с 2:1 и завърши на върха в група "В" на Мондиал 2026
Жозе Моуриньо: Мога да помогна на Килиан Мбапе да достигне още по-високо ниво
Нумерологична прогноза за 25 юни
Транзитът на Юпитер в Лъв на 30 юни 2026 носи огромен успех за 4 зодии
Дневен хороскоп за 25 юни, четвъртък
3 лесни противовъзпалителни рецепти за вечеря
5 елемента на луксозната баня
Кои са най-трудните за разбиране зодии
Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Задържаха двама дилъри на фентанил във Варна
Китайска компания осъществи сателитно обаждане до обикновен смартфон
Индия отваря ключова ракетна технология за частния сектор
Защо Европа се затопля два пъти по-бързо от останалия свят?
НАСА планира да потопи МКС в океана, експерти алармират за екологични рискове
Какво ни очаква до 2035 г. според предсказанията на Никола Тесла
Титан и Плутон споделят една и съща мистериозна спектрална характеристика